04 PLAKAT A3Wykonanie: Monika Dąbrowska

Reżyseria: Stanisław Miedziewski

Muzyka: Marcin Dymiter

Premiera: 2010

Olga Tschechowa – gwiazda III Rzeszy.

Nie robię niczego połowicznie. Nienawidzę połowiczności. 

Leni Riefenstahl

Monodram „Olga. Eine charmante Frau” oparty jest na losach Olgi Tschechowej, gwiazdy filmowej III Rzeszy. Urodzona w carskiej Rosji przeżyła obie wojny światowe, była świadkiem rewolucji październikowej i wojny ojczyźnianej. Po rozwodzie z Michaiłem Czechowem (najsłynniejszym aktorem rosyjskiego teatru MChAT), w wieku 24 lat wyjechała do Niemiec, gdzie stała się ulubioną aktorką filmową III Rzeszy. Zagrała w stu czterdziestu trzech filmach. Na przyjęciach pojawiała się u boku Hitlera. Przyjaźniła się z Magdą i Josephem Goebbels. Jej brat, Lew Knipper, kompozytor (autor szlagieru radzieckiego Polushko Pole), pracował dla CzeKa, a potem dla NKWD. Istnieje hipoteza, że, Rosjanie chcieli wykorzystać Olgę w zaplanowanym przez Stalina zamachu na Hitlera.

Po wojnie, założyła sieć salonów kosmetycznych w byłym RFN, którą prawdopodobnie finansowało KGB. Do dziś w KGB teczki dotyczące Olgi Tschechowej i jej brata, Lwa Knippera w większości pozostają tajne. Kreując swój wizerunek Olga napisała kilka, sprzecznych ze sobą autobiografii. Klucząc i konfabulując, poruszając się między wrogimi systemami, straciła poczucie rzeczywistości. Chcąc przeżyć za wszelką cenę, systematycznie traciła coś bezsprzecznie cennego: prawdę o sobie i prawdę w sobie.

W fałszywym pamiętniku, pisanym z pozoru w tajemnicy przed wywiadem NKWD w Moskwie 1945 roku, gdzie została przewieziona z Berlina na przesłuchanie, Olga Tschechowa napisała: "Krążą o mnie historie, z których można by napisać powieść. Podobno utrzymywałam zażyłe stosunki z Hitlerem. Mój Boże, jakże się z tego śmiałam. Skąd się biorą i jaki mają cel te wszystkie intrygi? Niewiarygodne i podłe kalumnie! Kiedy ma się czyste sumienie, nie trzeba takich rzeczy brać serio. Jak cudownie jest mówći prawdę. Czas pokaże czy w nią uwierzą."

* Wyróżnienie aktorskie oraz Nagroda Organizatora Festiwalu (Teatr Konsekwentny) w ramach 9 Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego, Teatr Konsekwentny, Stara Prochownia, Warszawa 2011. Trzecia nagroda na Festiwalu Teatrów Niewielkich, Lublin 2011. Spektakl prezentowany w ramach Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej org. przez Instytut Teatralny, Warszawa 2011. Tekst „Olga. Eine charmante Frau” został opublikowany w Miesięczniku Współczesnej Dramaturgii „Dialog”, styczeń 2011.