Wydaje się, że w trakcie pandemii COVID-19 żadna inna choroba nie istnieje, a jednak ludzie potrzebują pomocy z wielu powodów.

Czy już GrafikaO HIV i AIDS, terminach ogólnie znanych, mówi się obecnie niewiele. Jednak w ciągu roku przybywa w Polsce średnio prawie 1400 nowo wykrytych zakażeń HIV (dane NIZP-PZH z lat 2016-2020, pomimo spadku w ubiegłym roku związanym z niższą liczbą wykonanych testów na HIV z powodu pandemii). Ponieważ w wielu przypadkach osoby seropozytywne nie zdają sobie sprawy ze swojego statusu, mogą zakażać partnerów i epidemia się rozwija. Także wśród młodzieży.

Słupski Ośrodek Kultury, jako jedna z nielicznych placówek w kraju, otrzymał nagrodę ufundowaną przez firmę Gilead Sciences Poland w Konkursie „Pozytywnie Otwarci 2020”, odbywającym się pod patronatem Krajowego Centrum ds. AIDS, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, a także redakcji Służby Zdrowia oraz wydawnictwa Termedia. W ramach grantu zrealizujemy spektakl teatralny „Czy już wtedy wiedziałaś?”. To prosta historia dwojga młodych ludzi badających dość intensywnie świat. Ich spotkanie daje początek pięknemu uczuciu, ale też zakażeniu, które rozbija dotychczasowe marzenia. A jednak nadal trzeba żyć!     

Przedstawienie zaprezentujemy uczniom szkół średnich oraz studentom. Mamy nadzieję, e na żywo w klasach, albo w teatrze. Zostanie także zamieszczone w serwisie YouTube.

Każdorazowemu wystawieniu towarzyszyć będzie spotkanie ze specjalistką od HIV/AIDS z Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego mieszczącego się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Pojawi się zatem możliwość, by zadać najtrudniejsze pytania związane z zakażeniem czy rozwiać wątpliwości.