Stanisław Ignacy Witkiewicz, syn wybitnego malarza Stanisława i nauczycielki muzyki Marii z Pietrzkiewiczów, urodził się 24 lutego 1885 roku w Warszawie. W wyniku pomyłki w metryce, w dacie urodzenia miał wpisany zamiast lutego marzec, ale nigdy nie prostował tego błędu. My jednak upieramy się przy prawdziwej dacie urodzin i to właśnie 24 lutego świętować będziemy "139. urodziny Stasia".

Grupy teatralne Poczekalnia Snów i Warsztatowa NOVA zapraszają na premierę spektaklu "Iwona?", inspirowaną tekstem Witolda Gombrowicza pt. "Iwona, księżniczka Burgunda". Spektakl porusza aktualny temat akceptacji lub jej braku dla inności, otwartości na to, co nowe i obce, szukania własnej tożsamości. Nikt nie opowie tego lepiej, niż współczesna młodzież, szczególnie, że do obu grup teatralnych dołączyli w tym roku szkolnym rówieśnicy, którzy przyjechali do Słupska z ogarniętej wojną Ukrainy.

Z nieskrywaną wręcz dumą pragniemy poinformować, że działający w Rondzie TEATR OSOBLIWY ze swoim spektaklem pt. "Żadanice" zdobył I. Nagrodę na odbywającym się w niemieckim Oldenburgu I. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Inkluzywnych!  Oprócz nagrody za najlepszy spektakl jurorzy docenili również reżyserię (Agata Andrzejczuk), a także scenografię i kostiumy.

Działające w Rondzie grupy teatralne Poczekalnia Snów i Teatr Dojrzały zapraszają na "Siostry" - spektakl o nieszczęśliwych miłościach inspirowany tekstami A. Czechowa i J. Głowackiego.

Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej ogłosił rok 2024 dla Konkursu Recytatorskiego ROKIEM ZBIGNIEWA HERBERTA w finale turnieju recytatorskiego ufundowana zostanie Nagroda Specjalna za szczególnie wartościową interpretację utworu. Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej - Teatr Rondo i Słupski Ośrodek Kultury, jako organizatorzy eliminacji rejonowych postanowili tegoroczną edycję dedykować także pamięci Witolda Gombrowicza i Czesława Miłosza wpisując się w  coroczną tradycję polskiego Senatu, który ogłosił patronów na rok 2024.

Tytułowe żadanice to lalki spełniające życzenia, wywodzące się z tradycji słowiańskiej. Motanki, które tworzono i nadal tworzy się ze skrawków tkanin po to, by spełniały marzenia i życzenia, stały się dla nas inspiracją do opowiedzenia o swoich pragnieniach. To opowieść o dorastaniu do dorosłości i odkrywaniu własnych potrzeb. To historia dziewczyny wyruszającej w podróż ku spełnieniu, ku miłości, mimo ograniczeń i stereotypów w tym temacie. Wymotane żadanice, jako strażniczki marzeń, nie pozwalają o nich zapomnieć. Dlatego snujemy te historię, by wciąż trwała w nas żywą.

Słupski Ośrodek Kultury, Ośrodek Teatralny RONDO oraz grupa Materia Prima mają zaszczyt zaprosić na: 𝚄𝚝𝚘𝚙𝚒𝚎𝚕𝚒𝚜𝚔𝚘. 𝙿𝚒𝚘𝚜𝚎𝚗𝚔𝚒 𝚣𝚊𝚝𝚘𝚙𝚒𝚘𝚗𝚎 - teatralizowany koncert autorskiej piosenki aktorskiej grupy Materia Prima.

 TEATR TAŃCA ENZA ZAPRASZA NA SPEKTAKL„ZAKLĘTE W PERLE” Wyobraźnia to takie magiczne miejsce, do którego można się udać,aby uciec od trosk i smutków. Kogo tam znajdziesz?

Karnawałowy Wieczór Tangowy - Koncert Cuarteto Re! Tango- Minibal Karnawałowy- Miniwarsztaty Tanga Argentyńskiego Piątek, 19 stycznia 2024r. o godzinie 19:00w Ośrodku Teatralnym RONDO przy ul. Niedziałkowskiego 5a bilety 80 zł / osobadostępne w kasie OT Rondolub online w serwisie ekobilet.pl pod adresemhttps://ekobilet.pl/e/karnawalowy-wieczor-tangowy-koncert-cuarteto-re-tango-impreza-karnawalowa-541664?evt=541664 Mile widziane stroje wieczorowe i, oczywiście, buty do tańca. W programie: 1. Koncert Cuarteto Re! Tango Milonga Baltica - tak nazywała się założona w 2003r. przez Pawła A. Nowaka formacja grająca tango, w której krystalizował się styl i myślenie o przekazie emocjonalnym tej muzyki. Zespół ewoluował i w 2019r. nowy skład przyjął nazwę Cuarteto Re! Tango. Klasycznie wykształceni muzycy zespołu fenomen tanga zgłębiają od lat, delektując się nie tylko jego ciemnymi barwami. Grupa koncertuje z powodzeniem w kraju i za granicą, na festiwalach tanga oraz milongach. Ich repertuar zawiera ulubione kompozycje miłośników tanga na całym świecie, wyzwolone z trywialności, grane z dojrzałością i pietyzmem, gdzie każdy dźwięk ma swoją wagę, a efekt wywołuje dreszcze! Argentyńska muzyka złamanych serc w interpretacji Cuarteto Re! Tango zachwyca nie tylko niecodzienną wirtuozerią, ale także wyczuwalnym zaangażowaniem i szczerością wyrazu. Podczas koncertu będzie można nie tylko delektować się pięknem interpretacji tanga, ale również zaobserwować jak wygląda typowa milonga, czyli spotkanie towarzyskie tangueros. Osoby, które chcą i czują się na siłach tańczyć do muzyki na żywo (mile widziany poziom przynajmniej średniozaawansowany) proszone są o kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. document.getElementById('cloak0b855c11571a769226d6e92d8715a5c4').innerHTML = ''; var prefix = 'ma' + 'il' + 'to'; var path = 'hr' + 'ef' + '='; var addy0b855c11571a769226d6e92d8715a5c4 = 'annapie1' + '@'; addy0b855c11571a769226d6e92d8715a5c4 = addy0b855c11571a769226d6e92d8715a5c4 + 'wp' + '.' + 'pl'; var addy_text0b855c11571a769226d6e92d8715a5c4 = 'annapie1' + '@' + 'wp' + '.' + 'pl';document.getElementById('cloak0b855c11571a769226d6e92d8715a5c4').innerHTML += ''+addy_text0b855c11571a769226d6e92d8715a5c4+'';  w celu rezerwacji miejsc przeznaczonych dla osób tańczących. 2. Po koncercie Cuarteto Re! Tango przewidujemy krótki (15 min.) instruktaż, dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w tańcu. 3. Mini Bal Karnawałowy - milonga, gdzie tandy tangowe będą przeplatane muzyką taneczną dla chcących się wyszaleć.
Tytułowa oniryczność zaprasza do świata baśniowości i metafizyczności z lekkim przymrużeniem oka. Opowiedziana historia dotyczy prawd i wartości uniwersalnych, a tytułowy oniryzm ukazujany został jako widzenie senne, w którym zacierają się logiczne następstwa wydarzeń. Ta nierzeczywista wizja jest próbą zilustrowania samotnej wędrówki nie tylko w głąb światów: realnego i sennego, ale i podróżą w głąb siebie samego.

TEATR TAŃCA ENZA ZAPRASZA NA SPEKTAKL „ZAKLĘTE W PERLE” Wyobraźnia to takie magiczne miejsce, do którego można się udać, aby uciec od trosk i smutków. Kogo tam znajdziesz?