Teatr „Pivetta” w powstał w roku 1993, jako Młodzieżowa Grupa Teatralna, działająca w Młodzieżowym Centrum Kultury w Słupsku. Od początku tworzyli go uczniowie szkół średnich i studenci. Pierwszą realizacją „Pivetty” była premiera „Rzeczy o miłowaniu”

W następnych latach wystawiono m.in. „Bal w...” wg „Balu w Operze” J. Tuwima, „Obronę Sokratesa”, „Niż Ja” i „Kroki” wg J. Becketta. W latach 1996-2001 Teatr działał w ścisłej współpracy z II LO w Słupsku, a jego aktorami byli uczniowie klas humanistycznych o profilu teatralno-filmowym. „Pivetta” realizowała wtedy autorski program, którego pomysłodawczynią była p. Jolanta Gierszewska, znakomity pedagog i wychowawca. Młodzi aktorzy z „Mickiewicza” wystawili m.in. „Antygonę”, fragmenty „Dziadów”, pracowali również z dramatami młodopolskimi; Uczestniczyli w przeglądach i konfrontacjach oraz konkursach recytatorskich, zdobywając nagrody i wyróżnienia m.in. „Złotą Maskę” na Festiwalu Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu.

W 2004 r. Teatr ponownie tworzyli studenci, którzy przygotowali m.in. premiery: „Kartoteki” wg T. Różewicza, „Iwony” wg Gombrowicza, „Nasze Tango” wg Mrożka. W ciągu 20 lat pracy Teatr „Pivetta” przygotował okołu czterdziestu premier.

Od 1 stycznia 2013 r. „Pivetta” jest jedną z grup działających w Teatrze Rondo Słupskiego Ośrodka Kultury. Najnowszym spektaklem „Pivetty” jest „Kwadrat”, który swoją premierę miał w czerwcu 2013 roku. Reżyserem przedstawienia, podobnie jak wszystkich realizowanych przez Teatr „Pivetta” jest twórca i opiekun teatru Wiesław Dawidczyk.