53147932 391174998350005 5635908613261230080 o

Przez Słupsk przepływa Słupia, która jest łącznikiem między przeszłością i przyszłością. Łączy niegdysiejszych mieszkańców naszego miasta (Niemców) z nami. Chcemy przy niej skonstruować dwie niezależnie działające instalacje dźwiękowe, które będą zaczynać się na jednym brzegu, a kończyć na drugim. Operować będziemy przetworzeniami lokalnych dźwięków, np. wody/ deszczu/ wiatru/ ruchu miejskiego.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

Co słychać harmonogram

Projekt zainicjują spotkania z mieszkańcami miasta. Uczestnicy spotkań będą brali czynny udział w powstawaniu instalacji. Zbiorą i stworzą wirtualny katalog dźwięków znad Słupi, który zaproponują artystom. Twórcy instalacji przedstawią swoje pomysły. Ustalone zostaną wraz z Urzędem Miasta miejsca ustawienia instalacji (warunki akustyczne). Przy budowie instalacji chcemy wykorzystać naturalne dźwięki, jakie usłyszeć można nad rzeką. Dźwięki będą akustyczne. Wydobywać je będą np. tuby zgłaśniające lub rezonujące od deszczu metalowe płytki. Instalacje będą operować niskimi natężeniami dźwięku, dostępnym tylko z bliskiej odległości. Wykonane będą z materiałów trwałych, najchętniej z surowców, które występują w otoczeniu rzeki; będą wpisywać się w zastany krajobraz. Minimalistyczne w formie.

20190206 153825

20190207 153217

W wyniku realizacji projektu powstaną dwie instalacje dźwiękowe usytuowane nad Słupią, przeznaczone będą do powszechnego użytku. Zarówno mieszkańcy, turyści, jak i dzieci w ramach programów edukacyjnych będą mogli korzystać z tej infrastruktury. Na te instalacje natknąć się będą mogli zupełnie przypadkowi przechodnie.

 

W marcu odbyły się warsztaty dziennikarskie, które poprowadził dziennikarz Radia RFM MAXXX, Sławek Wierzbicki. Udział w warsztatach wzięła młodzież z II i V Liceum Ogólnokształcącego. Warsztaty miały na celu przygotowanie młodych ludzi do przeprowadzenia wywiadów ze słupszczanami na temat lokalnej tożsamości. Pomysłów nie brakowało. Teraz czekamy na konkretne efekty.

 

13 kwietnia słupska młodzież wzięła udział w warsztatach dźwiękowych, które poprowadził Wojtek Kurek. Zajęcia odbyły się w studio nagrań w Słupskim Ośrodku Kultury. Ich efektem była płyta z nagranymi przez uczestników dźwiękami.
 
25 kwietnia do Słupska zawitała Frauke Berg. Artystka sztuk wizualnych i sound performance'u, która tworzy projekty związane z dźwiękiem. Pochodzi z Düsseldorfu, gdzie jest kuratorką projektu związanego z dźwiękiem w przestrzeni publicznej. Tworzy improwizacje przy pomocy oscylatorów, zapętlonych nagrań cyfrowych, głosu i przedmiotów pełniących funkcję mikrofonu. I to właśnie ona będzie autorką instalacji dźwiękowej, która... spłynie Słupią. Nad naszą rzeką powstaną dwie instalacje dźwiękowe. Autorem drugiej będzie Wojtek Kurek.
 
"Otwarcie" instalacji (planowane na 24 maja) poprzedzą inne wydarzenia, m.in. performance nad rzeką (16, 18, 22 i 24 maja), EKOdebata i koncert improwizacyjny w OT Rondo (19 maja, godz. 16), koncert nad Słupią w Parku Kultury i Wypoczynku (22 maja, ok. 19.