Słupski Ośrodek Kultury oraz grupa MATERIA PRIMA zapraszają w dniu 27 kwietnia o godz. 18.00 do Ośrodka Teatralnego RONDO na „Śpiewniki domowe” - pół-recital, pół-spektakl oparty na motywach twórczości Stanisława Moniuszki. W siedmiu muzycznych obrazach zobaczymy opowieść o cyberprzestrzeni pełnej nienawiści, poczucia izolacji, strachu, samotności, miłości – słowem, o miejscu, w którym na co dzień przebywają młodzi twórcy spektaklu.

 

Bilety w cenie 10zł dostępne są w kasie OT Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a.

ŚPIEWNIKI DOMOWE płaski A2Karkołomny zabieg połączenia tekstów pieśni z moniuszkowskich „Śpiewników domowych” z komentarzami, memami, mniej lub bardziej anonimowymi hejtami wziętymi wprost z internetu czyni ten spektakl desperacką podróżą w czasie, próbą odnalezienia momentu, w którym człowiek człowiekowi przestał być... człowiekiem. To refleksja o języku, którym się posługujemy, o cienkiej granicy między żartem a obelgą, o tym, na co sobie pozwalamy wobec innych i na co innym pozwalamy wobec siebie.

To również momentami opowieść o dotkliwej samotności i wołanie o pomoc. Przewrotne zestawienie archaicznie już, dla młodego pokolenia, brzmiących tekstów Czeczota, Zachariasiewicza czy Syrokomli z internetową nowomową, nadaje „Śpiewnikom...” nową jakość, w przekorny sposób je „aktualizując”.

Zabieg ten pozostawia odbiorców z pytaniem – co tworzyłby Moniuszko dzisiaj? Do jakich tekstów pisałby swoje pieśni?

Na te pytania szukamy odpowiedzi, wykorzystując w spektaklu wiersze Grzegorza Uzdańskiego, prowadzącego bardzo popularną na facebooku stronę „Nowe wiersze sławnych poetów” oraz fragmenty prozy Jakuba Żulczyka.
Utwory ze „Śpiewników domowych” Moniuszki w innowacyjny sposób zaaranżował Krzysztof Rau – student piątego roku studiów kompozytorskich na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W nowej odsłonie zaskakują mieszanką elektroniki, połamanych dźwięków, zmienionej chromatyki, nadal jednak pozostają tymi samymi pieśniami – usłyszymy między innymi „Prząśniczkę”, „Pieśń wieczorną”, „Chochlika” i „Kozaka”.

Występują:
Łukasz Bartyzel, Aleksandra Danielewicz, Wanesa Dyś, Marcelina Iwanicka, Julia Nawacka, Kacper Pranga, Amelia Smolińska

Reżyseria i opracowanie wokalne:
Anna Rau

Muzyka:
Krzysztof Rau

Głosy z offu:
Michał Studziński, MATERIA PRIMA, Anna Rau

Montaż dźwięku:
Robert Ochociński

Zapraszamy serdecznie!