ziutamMonodram pt. "Manifest" wg S. I. Witkiewicza
scenariusz, reżyseria, wykonanie: Ziuta Zającówna
01.09.2017. godz. 19.00, Teatr Rondo

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie teoretycznego tekstu Stanisława Ignacego Witkiewicza o teorii Czystej Formy, z fragmentami: wierszy, dramatu "Kurka Wodna", prozy "Niemyte Dusze" oraz jednoaktówki "Negatyw szkicu". To próba zmierzenia się z interpretacją czystej formy w teatrze.

"Ziuta Zającówna postuluje uwolnienie się od tożsamości, które możliwe jest dzięki udawaniu wszystkiego. Nie ma bowiem rozkoszy większej od czystej blagi, z którą nic nie może się równać. Czysta blaga to zarazem czysta rozkosz. A może to czysta rozkosz jest czystą blagą? Jedno jest pewne: czystej blagi nic nie jest w stanie przelicytować! Monodram Zającówny wypełniony jest groteską i licznymi neologizmami (wśród językowych perełek można wymienić takie słowa jak „papugizm”, „kręcizm”, „krętacyzm”, etc.). Sztuka jest w nim „lekiem na całe zło”, który można stosować bez ograniczeń. „Manifest” przynosi nawet pewną prawdę o ekipie rządzącej, która „nie umie wyciągać wniosków i nie dba o dobro ogółu”. Stąd też „mężowie stanu” rewolucję powinni zacząć od siebie.

Zającówna bawi się słowem, formą i zgodnie z prawidłami aktorskiej sztuki – własną tożsamością. Wszak twórczość jest wieczna, blagować można zawsze, a ludzie są tylko mizerią dostarczającą poecie słów. Blaga to talentu wymaga", Monika Szweda, http://magazyntuiteraz.pl

Bezpłatne wejściówki do odebrania w Teatrze Rondo, Niedziałkowskiego 5a. Rezerwacja pod numerem telefonu: 59 842 63 49

Spektakl w cyklu "Mistrzowskie słowa", w ramach projektu „U mnie słowo droższe od pieniędzy".

fot. z archiwum Teatru Proscenium

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.