Godland - przedpremiera

Kino
Termin: 2022-11-13 15:00

Miejsce: kino Rejs, Aleja 3 Maja 22

 ecobilet emcek

Vanskabte Land
Dania, Islandia, Francja, Szwecja 2022, 138 min

reżyseria: Hlynur Pálmason
scenariusz:
Hlynur Pálmason
muzyka:
Alex Zhang Hungtai
zdjęcia:
Maria von Hausswolff
obsada:
Ingvar Sigurdsson, Friðrik Friðriksson, Elliott Crosset Hove, Ísar Svan Gautason, Hilmar Guðjónsson

Prezentowany w canneńskiej sekcji Un Certain Regard najnowszy film Hlynura Pálmasona („Zimowi bracia”, „Biały, biały dzień”) to wirtuozerski popis reżyserskiej metody. Spektakularne, dramatyczne, a przy tym zmienne i kapryśne pejzaże Islandii na bieżąco referują nam stan ducha bohaterów: wizualizują surowość zasad, portretują zlodowacenia duszy, zapowiadają spiętrzenie konfliktów.

Przez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy zmierza ku nowej parafii luterański ksiądz Lucas. Młodemu Duńczykowi towarzyszy lokalny przewodnik i bajarz Ragnar. Od początku ich relacja pełna jest napięć, bowiem kapłan ma misję i pasję kolonizatora, którym starzec uparcie się przeciwstawia. Umiejscowiony u schyłku XIX wieku scenariusz odwołuje się do zależności łączących Islandię i Danię, ale skomplikowane relacje władzy i poddaństwa, jakie kreśli reżyser, wykraczają poza ramy historycznych rozliczeń i religijnych hierarchii.

 „Godland” jest filmem o samotności, wyobcowaniu i goryczy. Ale także o artyście, który zamraża i utrwala życie na szklanych negatywach – zupełnie jak lodowiec. 

 

Pokaz przedpremierowy z okazji Europejskiego Dnia Kina Artystycznego

bilety: 18, 15, 13 zł

 

Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Terminy


  • 2022-11-13 15:00