Kwietniowy rozkład Rejsów zapowiada intensywną filmową podróż przez kraje, kontynenty, epoki, a także - a może przede wszystkim - różnorodne doświadczenia bohaterów.

 

04 afisz kwietniowy 2024

 

Oglądanie filmów jest jak przeżywanie cudzych życiorysów, bezpieczne, choć niepozbawione emocji. Rozwija naszą wrażliwość, pogłębia wiedzę o różnorodności świata i ludzi. Nie musimy być introwertykami i mierzyć się ze społecznymi fobiami, żeby poczuć sympatię do Fran z filmu "Czasem myślę o umieraniu". Nie musimy wiedzieć, jak to jest urodzić się kobietą w męskim ciele, by poczuć empatię do bohaterki nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej "Kobieta z...". Możemy rozumieć rozterki dwójki przyjaciół z niemieckiego filmu "Czerwone niebo", chociaż nie przeżywamy właśnie zauroczenia miłosnego bądź twórczego kryzysu. Mądrości życiowej, optymizmu i radości z drobnych codziennych przyjemności możemy się uczyć od bohatera filmu Wima Wendersa "Perfect Days". A nowy film Michela Franco "Pamięć" pozwoli nam z kolei zadumać się nad ulotnością wspomnień, zwłaszcza tych dotyczących bolesnej przeszłości.

 

Faktem jest, że życie pisze najciekawsze scenariusze. Potwierdzają to również filmy w naszym kwietniowym repertuarze. Zobaczymy fascynujący dokument o jednym z najbardziej oryginalnych artystów wszech czasów, czyli "Osobliwy świat Hieronima Boscha". Dokumentem jest także obraz Natalii Korynckiej-Gruz, poświęcony legendarnej Simonie Kossak, pierwszej polskiej ekolożce-aktywistce. Na bezpłatny pokaz filmu połączony ze spotkaniem z reżyserką zapraszamy w niedzielę, 14 kwietnia (godz. 18.00). Formalnym eksperymentem - połączeniem fabuły i dokumentu - są "Cztery córki", tunezyjski film nominowany do Oscara, który przedstawia wstrząsającą historię Olfy Hamrouni i jej dzieci. Po niedzielnym pokazie (21 kwietnia, godz. 15.30) zapraszamy do udziału w debacie z udziałem ekspertów, którą poprowadzi dziennikarka Edyta Lubiak. Fabularyzowaną biografią jest film „Back to Black. Historia Amy Winehouse”, ukazujący drogę do światowej sławy nietuzinkowej artystki. Opartą na faktach historię opowiada również film "Bracia ze stali", w którym za kulisami popularnych w latach 80. wrestlerskich widowisk kryją się brutalne treningi, złamane charaktery, przekreślone marzenia i poturbowane braterskie relacje.

 

W stałym cyklu pod hasłem "Krótka historia polskiego kina" w kwietniu pokażemy "Ręce do góry" Jerzego Skolimowskiego. Seans, jak zawsze, rozpocznie prelekcja wideo kuratora przeglądu, filmoznawcy Tomasza Kolankiewicza. Film wyświetlany w wersji z angielskimi napisami. Na pokaz zapraszamy 20 kwietnia o godzinie 16.00.

 

Nie zapomnieliśmy, oczywiście, o naszych młodszych widzach, dla których przygotowaliśmy wyjątkowo bogatą ofertę. Na początku miesiąca zapraszamy na polski przebój familijny "Za duży na bajki 2". Tym razem gamingowe trio bohaterów czeka pełne przygód lato w Tatrach. Fanów zaklęć i tajemnic nie trzeba namawiać na powtórne odwiedzenie "Szkoły magicznych zwierząt", której uczniowie i ich mówiący ludzkim głosem czworonożni przyjaciele rozwiązywać będą zagadkę szkolnego podwórka. A pod koniec miesiąca zobaczymy czwartą część przygód rezolutnej Kici Koci. Tradycyjnie w niedzielę, 28 kwietnia, zapraszamy również na bezpłatne warsztaty plastyczne (obowiązują zapisy).

 

To tylko niektóre filmowe podróże, na które zapraszamy naszych widzów w nadchodzącym miesiącu.

Szczegóły dotyczące dat i godzin oraz opisy filmów znajdują się pod linkami:

- afisz kwietniowy 2024

- repertuar kwietniowy 20024

- opisy kwietniowych filmów 2024

 

Do zobaczenia na pokładzie:)