Od kilku lat, świętując rocznicę odzyskania niepodległości, 11 listopada zapraszamy do kina wyłącznie na filmy polskie. Tak będzie również w najbliższą sobotę. Oprócz nowych produkcji (LĘK, ZIELONA GRANICA) sięgniemy do klasyki, by w ramach Krótkiej Historii Polskiego Kina przypomnieć PRZYPADEK. Nie zabraknie też propozycji dla młodszych widzów (KAJTEK CZARODZIEJ) oraz warsztatów tworzenia kotylionów.

Harmonogram seansów:

godz. 13:00 KAJTEK CZARODZIEJ reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, 105’

Klasowy psotnik pewnego dnia odkrywa w sobie nadnaturalne umiejętności. Niecodzienny talent w połączeniu z niesfornym charakterem chłopca oznaczają spore kłopoty nie tylko dla szkoły, ale i dla całego miasta. Film dla widzów 9+

godz. 15:30 PRZYPADEK* reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1981, 118’

Witek Długosz, student medycyny, zrządzeniem przypadku przeżywa trzy różne warianty swojego losu. W zależności od tego, czy złapie uciekający pociąg na stacji Łódź Fabryczna, czy nie - los przekieruje go na inne tory: aktywności w partii lub działalności w opozycji. Pokaz rozpocznie prelekcja wideo filmoznawcy Tomasza Kolankiewicza.

godz. 18:00 LĘK reż. Sławomir Fabicki, Polska 2023, 100'

Dwie siostry wyruszają w pełną emocji podróż, poprzez śmiech i łzy, radość i gniew, aż do finału, który ma rozstrzygnąć o losie jednej z nich.

godz. 20:00 ZIELONA GRANICA reż. Agnieszka Holland, Polska 2023, 147’

Opowieść o ludziach postawionych w sytuacjach granicznych. W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych.

 

Na bezpłatne warsztaty tworzenia kotylionów zapraszamy w godzinach 13:00 - 18:00 do sali Tango (wejście z holu kina).

 

* Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.