Czerwiec tuż-tuż, więc czas na prezentację nowego planu filmowych Rejsów...
 
06 afisz czerwcowy 2023
 

Miesiąc inaugurujemy tygodniowym festiwalem filmów dokumentalnych WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie (2-8 czerwca). Festiwalowe pokazy odbędą się nie tylko w sali kina, ale także na dziedzińcu Szkoły Kultury, w Domówce i Cepelinie. Szukajcie dokładnego rozkładu na naszej stronie internetowej.

2023 WATCH DOCS baner mały

Tradycyjnie seansom towarzyszyć będą wydarzenia i dyskusje. Szczególnie gorąco zapraszamy w niedzielę, 4 czerwca, do sali Tango na szafing, czyli bezpłatną wymianę odzieży i drobnych przedmiotów (w godzinach 15-17) oraz na spotkanie z położną, doulą i wolontariuszką Fundacji Rodzić po ludzku (po pokazie filmu "Zmysłowy poród" o godzinie 18.45). Wstęp na wszystkie wydarzenia WATCH DOCS jest bezpłatny.

 

 

Boylesque foto małe

Słupski Marsz Równości (sobota, 3 czerwca) zainspirował nas do pokazania dwóch znakomitych filmów polskich: pierwszy z nich to fabularny SŁOŃ (godzina 18.00), prosta i piękna historia pierwszej miłości Bartka, chłopaka z podhalańskiej wsi, drugi (godzina 20.00) to uhonorowany Srebrnym Lajkonikiem oraz nagrodzony przez publiczność Krakowskiego Festiwalu Filmowego dokument BOYLESQUE, czuły portret Andrzeja, queerowego artysty, najstarszej polskiej drag queen.

 

Osiem gór foto małe

O przyjaźni i podróżach mówią nasze dwie kolejne czerwcowe propozycje. Męskie relacje portretuje OSIEM GÓR. To niespieszna opowieść o życiu i dojrzewaniu bohatera, który w poszukiwaniu szczęścia i wolności postanawia porzucić zgiełk wielkiego miasta i wyjechać w góry. Zdecydowanie mniej refleksyjny, za to bardziej zabawny jest BOOK CLUB: NASTĘPNY ROZDZIAŁ, w którym cztery przyjaciółki postanawiają zrealizować marzenie z młodości i organizują wspólną podróż do Włoch.

 

Niezwykła wędrówka Harolda Fry foto małe

Śmiechu, ale przede wszystkim wzruszeń, nie zabraknie w trakcie pokazów filmu NIEZWYKŁA WĘDRÓWKA HAROLDA FRY. To historia starszego człowieka, który na wieść o śmiertelnej chorobie dawno niewidzianej przyjaciółki wyrusza w podróż przez całą Anglię, aby się z nią zobaczyć. Wierzy przy tym, że dopóki będzie szedł, ona będzie żyła. Ta prosta w zarysie opowieść kryje, rzecz jasna, drugie dno, o tym, że nigdy nie jest za późno na zmianę, że pomagamy, prosząc o pomoc, a czasem trzeba zostawić wszystko, żeby się na nowo odnaleźć. Gorąco polecamy!

 

Pamfir baner mały

Z wielką niecierpliwością czekaliśmy na premierę entuzjastycznie przyjętego w Cannes filmu produkcji polsko-ukraińskiej zatytułowanego PAMFIR. To wirtuozerski thriller kryminalny i skąpany w mgłach Bukowiny western jednocześnie. Zanurzony głęboko w tajemniczych lokalnych obrzędach i brutalnych układach debiut Dmytra Sukholytkyy’ego-Sobchuka to nieoczywisty portret ukraińskiej prowincji, a zarazem uniwersalna opowieść o bezwarunkowej miłości. Tytułowy Pamfir, niegdyś przemytnik, aby spłacić dług syna, odnawia stare kontakty i przyjmuje ostatnie zlecenie.

 

Asteroid City baner 2 mały

Miesiąc zakończymy nie mniej wyczekiwanym filmem, ASTEROID CITY. Oto z nową produkcją powraca sam Wes Anderson. Tym razem jeden z największych współczesnych kinowych estetów przygotował dla nas romans z elementami science-fiction. Rzecz rozgrywa się około 1955 roku. Do fikcyjnego miasteczka pośrodku amerykańskiej pustyni zjeżdżają amatorzy astrologii, aby podziwiać lokalną atrakcję, asteroidę sprzed 5 tysięcy lat. Obiecujemy, że nie zawiodą się wielbiciele niepodrabialnego stylu reżysera: będą pastelowe barwy, symetryczne, statyczne kadry oraz absurdalny, ekscentryczny humor.

 

Zezowate szczęście KHPK baner mały

Kontynuujemy w czerwcu nasze tradycyjne cykle filmowe: Krótką Historię Polskiego Kina oraz jubileuszowe pokazy z okazji 100 LAT WARNER BROS. Wielbicieli klasyki prosimy więc o rezerwację czasu w kolejne czerwcowe weekendy:
- 11 czerwca - BONNY I CLYDE
- 17 czerwca - ZEZOWATE SZCZĘŚCIE
- 25 czerwca - BULLITT

 

Vermeer baner mały

W czerwcu zapraszamy na ostatnią odsłonę cyklu SZTUKA W KADRZE. Przegląd biografii wielkich artystów kończymy prawdziwą petardą (excusez le mot). Bohaterem fascynującego dokumentu VERMEER. BLISKO MISTRZA jest jeden z największych malarzy w historii, człowiek, który potrafił stworzyć wszechświat w rogu pokoju i jak nikt umiał uwiecznić ulotne, intymne chwile. Twórcy filmu pozwalają nam zajrzeć za kulisy najgłośniejszej wystawy tego roku, na której amsterdamskie Rijksmuseum zgromadziło większość z istniejących 35 obrazów genialnego Holendra. Zgodnie z obietnicą w tytule zdejmują też słynne dzieła ze ścian i wyjmują z ram, by laboratorium ukazać nam w zbliżeniu oszałamiające detale i odsłonić ukryte pod farbą warstwy. Jak zawsze po seansie zapraszamy na płatne warsztaty pod kierunkiem Kamili Bednarz.

 

Midsommar foto małe

A teraz anons być może dla wielu widzów, przyzwyczajonych do naszych studyjnych propozycji, zupełnie nieoczekiwany: w okolicach przesilenia letniego, w nocy z 23 na 24 czerwca, zapraszamy na PIŻAMA PARTY, czyli nocny maraton horrorów. To spełnienie obietnicy, którą złożyliśmy na początku maja. W trakcie festiwalu SALWA mieszkańcy i mieszkanki miasta mieli bowiem okazję zagłosować na wydarzenie, którego - ich zdaniem - w ofercie kina Rejs brakuje. Rywalizację o wasze względy przegrał festiwal folkowo-podróżniczy MÓWI SIĘ, przegląd filmów Bergmana oraz pokazy filmów górskich. Wybraliście, drodzy widzowie, PIŻAMA PARTY, z tym większą więc nadzieją liczymy na waszą liczną obecność. Startujemy o godzinie 22.00, a w programie maratonu znalazły się trzy tytuły: MIDSOMMAR. W BIAŁY DZIEŃ /wersja reżyserska/, MEDIUM oraz MARTWE ZŁO. PRZEBUDZENIE. Imprezę zwieńczymy około godziny 5 rano powitaniem słońca na tarasie i wspólnym śniadaniem.

 

Mała syrenka foto małe

W czerwcu nie zapomnieliśmy o naszych najmłodszych widzach. Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy o godzinie 15.30 na pokaz filmu BLUEBACK, o dziewczynce, która uwielbia nurkowanie, zaprzyjaźnia się z niezwykłą rybą i pragnie uratować rafę koralową. Tradycyjne warsztaty familijne zaplanowaliśmy w niedzielę, 11 czerwca, po filmie NAJLEPSZE URODZINY KRÓLIKA KAROLA (godzina 13.30). A wakacje rozpoczniemy pokazami najnowszego filmu Disneya MAŁA SYRENKA. W tygodniu po projekcjach o godzinie 11.00 zapraszamy na bezpłatne warsztaty plastyczne: we wtorek będziemy malować kamienie, w środę miniaturowe gipsowe rzeźby z morskim motywem, a w czwartek zagramy wspólnie w gry planszowe. Zapraszamy na WAKACJE Z REJSEM!

 

Do zobaczenia na pokładzie!

 

06 - czerwcowy afisz 2023

06 - czerwcowy repertuar 2023

06 - opis czerwcowych filmów 2023