Festiwal Miejsce Kobiet to interdyscyplinarna impreza organizowana co roku przez kino REJS Słupskiego Ośrodka Kultury.

Nieprzypadkowo wydarzenie pokrywa się z terminem międzynarodowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”, starając się poprzez proponowane działania aktywizować i jednoczyć panie, mówić o wyzwaniach stojących przed kobietami, zwiększać świadomość i wrażliwość społeczną.

W trakcie tegorocznej edycji, obok pokazów filmów o szeroko pojętej tematyce kobiecej lub zrealizowanych przez kobiety, planujemy między innymi: wernisaż wystawy Marty Kowalskiej pod tytułem „Mujeres Medicina - uzdrowicielki duszy”, retransmisję spektaklu z National Theatre „Prima facie” zakończoną dyskusją na temat przemocy wobec kobiet i definicji gwałtu, koncert izraelskiej artystki Liron, spektakl „Rodzanice”, spotkanie z Jowitą Budnik po filmie „Po miłość”, pokaz filmu dokumentalnego „No make-up” i spotkanie widzów kina z reżyserką Moniką Konarzewską oraz warsztaty mindfulness, aromaterapii, bębniarskie, wokalne i tańca intuicyjnego, a także plastyczne „Sztuka w kadrze” po pokazie filmu „Frida Kahlo. Ikoniczna artystka”.

 

 MIEJSCE KOBIET 2022 afisz 1

 

Mujeres Medicina foto na stronę

Mujeres Medicina - uzdrowicielki duszy
wernisaż wystawy Marty Kowalskiej
18 listopada /piątek/, godz.17.00
miejsce: sala Tango /wejście z holu kina/, Emcek, aleja 3 Maja 22

Wystawa fotografii autorstwa Marty Kowalskiej, na którą złożyły się zdjęcia z sesji zrealizowanych w Meksyku i Ugandzie. Mujeres Medicina to artystyczna dokumentacja fotograficzna kobiet z różnych kultur, generacji i stron świata pomagających ludziom w "uzdrawianiu duszy" poprzez różnego rodzaju ceremonie, terapie, ustawienia, warsztaty, kręgi kobiet i inne alternatywne metody, często nieuznawane przez współczesne środowiska psychologiczne. Ten projekt to swego rodzaju ukłon w stronę wszystkich nauczycieli, terapeutów, przewodników duchowych, uzdrowicieli, których spotkałam na swojej drodze i dzięki którym udało mi się wyjść z wypalenia zawodowego i odzyskać utraconą pasję do fotografii.

 kreska

 

 Kobieca wrażliwość foto małe

Kobieca moc czy wrażliwość? - warsztaty rozwojowe
19 listopada /sobota/, godz. 10.00 – 13.00
prowadzenie: Monika Witkowska
miejsce: sala Tango /wejście z holu kina/, Emcek, aleja 3 Maja 22
uczestnictwo bezpłatne, zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., kontakt: 507 846 243

Codziennie zmagamy się z wieloma trudnościami i obowiązkami. Mamy w głowie perfekcyjny obraz, że musimy być silne. Umieć wytrzymać wszystko i wytrwać. Z drugiej strony pojawia się cierpienie, lęk, ból…  Wstydzimy się własnej słabości, chwil bezradności czy wyczerpania. Czy tak musi być? Czy można popatrzeć na siebie bardziej czule i ze zrozumieniem? Jeśli masz dość błędnego koła samokrytyki, zapraszamy, dołącz do nas. W kameralnej grupie będziesz mogła odkryć to, co cię wspiera i daje moc.

kreska

 

PRIMA FACIE foto na stronę 2

PRIMA FACIE - retransmisja spektaklu z NT w Londynie
19 listopada /sobota/, godz. 14.00
kino Rejs, Emcek, aleja 3 Maja 22, kontakt: 507 846 243

Wielka Brytania 2022, 131 min
reżyseria: Justin Martin
autorka sztuki: Suzie Miller
obsada: Jodie Comer

Tessa jest młodą, błyskotliwą adwokatką. Wywodząca się z klasy robotniczej kobieta wypracowała sobie drogę na sam szczyt: broni, przesłuchuje, zwycięża. Jednak nieoczekiwany splot wydarzeń sprawia, że ścieżki patriarchalnej mocy prawa, siły dowodów i moralności zaczynają się rozchodzić. "Prima Facie" przenosi widza w samo centrum wydarzeń, podczas których emocje i doświadczenie zderzają się z nieubłaganymi zasadami gry. Tę wybitną inscenizację reżyseruje Justin Martin. Spektakl nagrano w kameralnym Harold Pinter Theatre na londyńskim West Endzie.

Po pokazie zapraszamy na dyskusję do sali Tango /wejście z holu kina/.

 kreska

 

Liron foto na stronę

Liron Meyuhas world music & percussion
19 listopada /sobota/, godz. 18.00
miejsce: OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5
bilety na koncert: 40,00 zł (zniżka 20,00 zł dla osób, które zapiszą się na warsztaty z Liron
ze Słupską Kartę Mieszkańca: 35,00 zł

dostępne on-line oraz w OT Rondo, rezerwacja: (59) 842 63 49

W ramach tegorocznego festiwalu zapraszamy 19 listopada na koncert Liron Meyuhas. To perkusyjna multiinstrumentalistka, grająca m.in. na darbuce, djembe, congach i bębnach obręczowych. Współczesna nomadka pochodząca z Jerozolimy. Jest pierwszą izraelską artystką grającą na hang drumie. Studiowała rytmikę w Afryce Zachodniej (Senegal, Gambia, Gwinea), jazz i afro jazz we Włoszech, edukację muzyczną w Tel Awiwie i grę na bębnach arabskich na Synaju (Egipt). Jej muzyka łączy w sobie wpływy żydowskie, afrykański rytm i folklor włoski. Jest wokalistką, nauczycielką i artystką czerpiącą z kultur świata. Jest liderką zespołów, współpracowała z cenionym w świecie muzykiem i producentem Kutiman’em, grała z muzykami z GriotteDembele, kultowej rodziny muzyków z Wybrzeża Kości Słoniowej. Występowała w USA, Kanadzie, Brazylii i całej Europie.

 

Warsztaty bębniarskie pod kierunkiem Liron Meyuhas
20 listopada /niedziela/, godz. 12.00 – 16.00
miejsce: OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5
wstęp: 40,00 zł, obowiązują zapisy, rezerwacja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nie lada gratka dla miłośników rytmu podanego w profesjonalnej formie. Ekspresja Liron zawiera w sobie jakość mocy i subtelności. Nauka rytmów, ćwiczenia umuzykalniające i wspaniała improwizacja pod kierunkiem wspaniałej perkusistki multiinstrumentalistki z Izraela. To kolejne spotkanie z Liron w Słupsku. Tym razem w ramach festiwalu będziemy uwalniać swoją ekspresję przez rytm.

kreska

 

Rodzanice foto na stronę

Rodzanice - spektakl
20 listopada /niedziela/, godz. 18.00
miejsce: OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5
bezpłatne wejściówki dostępne w OT Rondo, rezerwacja: (59) 842 63 49

spektakl na podstawie fragmentów „Kraboszek” Barbary Piórkowskiej
reżyseria i scenariusz: Ewa Ignaczak
asystentka reżyserki: Ida Bocian
obsada: Aleksandra Bakiera, Olga Krasoń, Anna Bochnak-Fryc, Joanna Gostkowska, Magdalena Lesiecka, Agnieszka Rusakiewicz, Magdalena Śmierzchalska, Katarzyna Zajączkowska, Akademia Głosów Tradycji / Teatr Stajnia Pegaza

Rodzanice to emocjonalna historia zmiany kobiecego losu i próby utkania nowej makatki życia głównej bohaterki. Spektakl prowadzony jest w atmosferze czułości, słowiańskich wierzeń i świata przyrody przeplatającymi się z ciężką do udźwignięcia codziennością. Historia oprawiona jest ludowymi pieśniami w wykonaniu śpiewaczek Akademii Głosów Tradycji. Pieśni wykorzystane w spektaklu pozyskane zostały z różnych źródeł, m.in. ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, archiwalnych nagrań Polskiego Radia, Śpiewnika Pelplińskiego oraz z przekazu ustnego, bezpośrednio od śpiewaczek i śpiewaków ludowych ze wsi z różnych regionów Polski.

Spektakl jest częścią projektu Towarzystwa Miłośników Gdyni "Echa tradycji. Muzyczne dziedzictwo Pomorzan", dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

kreska

 

Perfumy botaniczne foto na stronę

Perfumy botaniczne - warsztaty
21 listopada /poniedziałek/, godz. 17.00 – 19.00
prowadzenie: Aleksandra Skierka
miejsce: sala Tango /wejście z holu kina/, Emcek, aleja 3 Maja 22
wstęp: 50,00 zł, zapisy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., kontakt: 507 846 243

Na warsztatach nauczymy się, jak komponować zapach, aby dawał nam radość i jednocześnie leczył duszę i ciało.  Będziemy używać do tego olejków eterycznych oraz bazy olejowej lub alkoholowej. Warsztaty poprowadzi Aleksandra Skierka - uczestniczka wielu kursów zielarskich, aromaterapii i perfumiarskich. Od kilku lat spełnia swoje zielarskie i rękodzielnicze marzenia na farmie Uroczysko.

kreska

 

NO MAKEUP foto na stronę

NO MAKE-UP – pokaz filmu
25 listopada /piątek/, godz. 19.00
kino Rejs, Emcek, aleja 3 Maja 22, kontakt: 507 846 243

„No makeup” jest niezależnym dokumentem, który powstawał trzy lata. To otwarcie się na świat queerowej społeczności, opowiedziany z perspektywy człowieka, który wchodząc w wykreowaną przez siebie postać wyłącza się na chwilę z rzeczywistości. Dlaczego to robi, co mu to daje drag i w jaki sposób buduje postać, która staje się jego alter ego?  Film jest historią o ogólnej potrzebie kreacji, o azylu odnajdywanym w sztuce, przełamywaniu granic, kreowaniu roli scenicznej i społecznej, o człowieku i jego lękach w stosunku do odmienności.

Po seansie spotkanie z reżyserką Moniką Konarzewską poprowadzi Anna Patalon.

kreska 

 

Uwolnij swój głos - warsztaty pracy z głosem
26 listopada /sobota/, godz. 12.30 – 14.30
prowadzenie: Małgorzata Burjan
miejsce: OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5
uczestnictwo bezpłatne, obowiązują zapisy, rezerwacja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wiele z nas przez kilka pokoleń patriarchalnego uciszania straciło kontakt z własnym głosem. Głos wolnej i świadomej kobiety do dziś jest uciszany. Już czas, by wybrzmiał w pełni swojej mocy. Podczas warsztatów odkryjemy na nowo radość płynącą ze wspólnego brzmienia. Stawimy czoła spięciom, które zatrzymują oddech i głos. Nauczymy się swobodnie i głęboko oddychać i odkryjemy korzyści płynące z uwalniania głosu, mówienia i śpiewania.

kreska

 

Taniec intuicyjny foto na stronę

Taniec intuicyjny z muzyką na żywo
26 listopada /sobota/, godz. 17.00 – 19.00
prowadzenie: Małgorzata Burjan
miejsce: OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5
wstęp: 40,00 zł, obowiązują zapisy, rezerwacja: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spotkanie z dynamiczną medytacją w ruchu, niesamowite odprężenie w grupie, a to wszystko w klimatycznej sali teatralnej z muzyką na żywo w wykonaniu Pawła Jakubiszyna, Łukasza Płecha, Sławomira "Rodrigueza" Porębskiego, Jędrzeja Jakubowskiego.

Ideą projektu jest łączenie brzmienia etnicznych, rytmicznych i melodycznych instrumentów w transowej, improwizowanej, ekstatycznej muzyce. Jak pisze o sobie zespół: Każdy z nas jest muzykiem perkusjonistą z wieloletnim, bogatym stażem scenicznym. Muzyka jest naszą Drogą, drogą życia, wzrostu, samopoznania, kreacji, wolności. Jako że magia Muzyki spełnia się najpełniej w kontakcie z odbiorcami, wraz z nimi chcemy współtworzyć przestrzeń wzajemnych muzyczno-tanecznych inspiracji i oddziaływań. Wybierz się z nami w transową podróż poprzez żywioły, energie, nastroje, od medytacji po ekstazę! Po koncercie gorąco zapraszamy na wspólny jam session, gdzie będziemy mogli połączyć swe rytmy, melodie, dźwięki, ruch, obecność i wiele innych wspierających jakości.

kreska

 

FRIDA obrazek na stronę

Autoportret typograficzny - warsztaty plastyczne
27 listopada /niedziela/, godz. 15.30 – 17.30
prowadzenie: Kamila Bednarz
miejsce: Emcek /sala plastyczna/, aleja 3 Maja 22
wstęp: 20,00 zł, zapisy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., kontakt: 507 846 243

Po seansie filmu dokumentalnego „Frida Kahlo. Ikoniczna artystka” odbędą się warsztaty inspirowane twórczością meksykańskiej malarki. W trakcie zajęć uczestnicy wykonają kwiatowy autoportret typograficzny. Przy użyciu liter i własnoręcznie wykonanych papierowych kwiatów opiszą symbolicznie i dosłownie samych siebie.

 

 

Patronat logo

 

MIEJSCE KOBIET - afisz 2022