Street Art, czyli Sztuka Ulicy obecna jest w przestrzeni miejskiej od wielu lat, w trakcie których ewoluowała od tagów i graffiti po olbrzymie murale zdobiące elewacje budynków. Słupski Ośrodek Kultury już od wielu lat skutecznie angażuje się w proces powstawania nowych murali w Słupsku. Czy to poprzez projekty, czy w wyniku spontanicznych akcji, udało się sprowadzić do Słupska wybitnych twórców street artu z całego świata. Swoje dzieła na miejskich ścianach tworzyli m.in. Wojtek Brewka, Francisco Camillo, Cukin, Alex Menuhov, Pilpeled, Tankpetrol i Alicja Biała.

Pierwszą koordynatorką street artu w Słupskim Ośrodku Kultury była Aleksandra Ciecholweska, pełniąca również obowiązki instruktorki w Pracowni Batiku SOK. Z jej inicjatywy i pod jej czujnym okiem powstało w Słupsku wiele murali, które oglądać możemy po dziś dzień. Obecnie funkcję koordynatora sztuki ulicznej piastuje Katarzyna Tomasiak, instruktorka plastyczna z Grafoteki SOK, nauczycielka i autorka kilku słupskich murali.

Poniżej prezentujemy prace powstałe z inicjatywy, lub we współpracy ze Słupskim Ośrodkiem Kultury.


01a1. Na rogu Filmowej i Łukasiewicza Jantar Sp. z o.o. oraz SOK zmalowali kolejne naścienne dzieło sztuki. To jest reklama, dzięki której być może inni prywatni przedsiębiorcy zwrócą uwagę na przestrzeń publiczną. Mural przedstawia mężczyznę, kobietę, dwa koty i psa. Co jeszcze można dostrzec? To zależy już od wyobraźni każdego z nas.

Projekt: Kamil "Złoty" Macejko
Realizacja: Kamil "Złoty" Macejko i Tomek Macejko
Współpraca: Jolanta Krawczykiewicz, Ola Ciecholewska (koordynator)

 


142. Artystyczne dzieło powstało w ramach projektu „Słowiańskie bratanie”. Projekt ma na celu prowadzenie dialogu poprzez kulturę. I właśnie ten dialog się rozpoczął, bo to pod okiem Rosjanina, Alexa Menuhova, artysty, plastyka i twórcy wielu murali w Polsce i za granicą, powstał ten w Słupsku. Razem z nim pracowała 22 osobowa grupa chętnych wolontariuszy, którzy od 20 sierpnia przez sześć dni intensywnie tworzyli projekt. Artyści na muralu przedstawili rudowłosą, bosą kobietę, która obejmuje Basztę Czarownic. U jej stóp widzimy słupskie zabytki: jest Muzeum Pomorza Środkowego, Ratusz, Kaplica św. Jerzego, zabytkowa kamienica, która stoi na Starym Rynku.

Mural przy ulicy Bema.

 


073. Autorem muralu na ulicy Lotha 2 jest artysta ukrywający się pod pseudonimem Cukin. Do wykonania muralu artystę zaprosiło miasto Słupsk i pozostawiło mu wolną rękę. „Wybór nie był przypadkowy, bo chciałem złamać stereotyp sroki złodziejki. W Słupsku łamię się wiele stereotypów” – mówił podczas odsłonięcia muralu jego autor.

 

 

 


24364 i 5. Projekt "Śladami Pamięci" to owoc współpracy Słupskiego Ośrodka Kultury, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Partnerstwa Dorzecza Słupi, Miasta Słupsk. Na ścianie budynku przy alei Wojska Polskiego 5 i na Niedziałkowskiego 5 można zobaczyć murale, zaprojektowane kolektywnie przez zaangażowanych w projekt artystów z Polski, Niemiec i Izraela. Wielkoformatowe dzieło zrealizują wybitni przedstawiciele świata sztuki: Polska: Ludomir Franczak, Niemcy: Sarah Kürzinger,  Izrael: Pilpeled.

 


496. Mural stworzony pod kierownictwem artystycznym uznanego na świecie artysty, słupszczanina – Ireneusza Jasutowicza (znanego jako Tankpetrol), mieszkającego na stałe od 10 lat w Manchesterze, wzbogacił naszą miejscowość o kolejne arcydzieło.  Celem inicjatywy było poznanie technik, którymi  posługuje się w  Tankpetrol, a także – co najważniejsze – łączenie ludzi poprzez sztukę. Tworzenie muralu przyciągnęło artystów-amatorów, którzy wspólnymi siłami stworzyli dzieło ubogacające krajobraz miasta.

ul. Braci Gierymskich 4

 


01 reforma7. Projekt zrealizowany  dzięki współpracy w ramach nieformalnej grupy Witkacy Cacy Cacy, wsparciu uzyskanemu z Narodowego Centrum Kultury za pośrednictwem Młodzieżowego Centrum Kultury w Słupsku (projekt "Kultura za torem"), Słupskiego Ośrodka Kultury, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Spółdzielni Mieszkaniowej "Czyn", Wspólnoty Mieszkaniowej 3 Maja 74, firmy Alpinia, firmy Witkac Sp. z o. o., firmy Instynkt Projekt, firmy Graphic Gate.

 

 

27Homarano8. Mural stworzony w ramach słupskich obchodów Roku Ludwika Zamenhofa, który był m.in. twórcą języka esperanto. Projekt został stworzony przez Zuzannę Litawińską. Malowidło powstało w ramach projektu „Wszyscy jesteśmy Homarano”, co w języku esperanto oznacza członka rodziny ludzkiej. Dzieło możemy podziwiać przy Zamenhofa 5.

 

 


02Aqualoopa9. Słupski Ośrodek Kultury i przyjaciele są autorami muralu przy ul. Królowej Jadwigi 11.

Projekt: Aqualoopaa.

 

 

 

 


01Hayashi10. Mural autorstwa japońskiej artystki Yumi Hayashi odsłonięty został przy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Hubalczyków. Powstał w ramach tzw. słupskiej jesieni z Astrid Lindgren. To, że w mieście tyle ścian zagospodarowano muralami to realizowana przez SOK „muralowa” uchwała i dotyczy całego miasta. Dzięki temu powstały malowidła także na ulicach Lotha, Braci Gierymskich, a teraz Hubalczyków (przedstawione wyżej).

 


15Chotomska11. Mural powstał na cześć niedawno zmarłej wybitnej poetki, honorowej obywatelki miasta Słupska – Wandy Chotomskiej. Jego autorką jest słupszczanka Katarzyna Tomasiak – rysowniczka, ilustratorka, architektka wnętrz, pedagog  Na pierwszym planie dostrzegamy oczywiście portret pisarki. Z kolei świat dookoła postaci to odniesienia do twórczości Wandy Chotomskiej.Ten niezwykle barwny mural można podziwiać przy ul. Krasińskiego.

Koordynatorem akcji był Słupski Ośrodek Kultury przy finansowym wsparciu Miasta Słupska.

 


Dolina12. „Świat fantazji” – niezwykle kolorowy bajkowy mural na ścianie budynku Miejskiego Przedszkola nr 3 zaprojektowany oraz wykonany został przez Katarzynę Tomasiak. Miejsce: ul. Zygmuta Augusta 10. Rok powstania: 2017.

 

 


Reja13. Mural prywatny. Autor - Alex Menukhov i Aliona Sevastionova. Ul. Mikołaja Reja

 

 

 

 


02Biała14. Mural na ścianie Pracowni Ceramicznej Słupskiego Ośrodka Kultury. Autor: Alicja Biała. Odsłonięcie muralu powiązane z wydarzenie organizowanym w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz uzyskania przez Polki praw wyborczych.

 

 

 


22Camillo15. Mural inspirowany twórczością Witkacego, wyk. Francisco Camilo. „Warzywniaczek”, ul. Chełmońskiego 1.

 


01Camillo16. Ul. Lutosławskiego 33. Wykonanie: Francesco Camillo. Kobieta całująca rycerza(martwego). U dołu można odczytać napis w języku angielskim: „For a light to the night”.

 

 

 


Grottgera17. Ul. Grottgera. To jeden z elementów akcji Młodzi z Witkacym. Kilkunastoosobowa grupa wielbicieli sztuki ulicznej przenosiła swoje inspiracje twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza na 240 metrów kwadratowych muru.

 

 

 


08Camillo  13Motyl18 i 19. "A reflexion about conscient memories" autorstwa Francisco Camilo . Ul. Frąckowskiego i „Motyl”, który wspólnymi siłami stworzyli Agata i Łukasz Gągała. Park im Witkacego, ul. Frąckowskiego

 


03Integracja20. Mural powstał w ramach projektu "Muralowa integracja" (Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży) współfinansowanego ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Miasta Słupska i Słupskiego Ośrodka Kultury. Brama prowadzi od Motor Pubu do Galerii w Nowej Bramie.

 


02Brewka21. Mural upamiętniający nadanie kobietom praw wyborczychMural powstał z inicjatywy Słupskiego Ośrodka Kultury a pomysł na jego stworzenie zrodził się kiedy Wojciech Brewka, autor projektu, był jurorem konkursu "Witkacy pod strzechy". Przy muralu pracowali także inni artyści - Ewa Borowińska, Katarzyna Barszcz, Alicja Małszycka oraz Ewa Galek, jako główny plastyk. Ul. Mikołajska 4

 

 


3122. Podwórko Kulturalne przy ulicy Wojska Polskiego, to przestrzeń, w której naprawdę wiele się dzieje! Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w 2018 roku dzieci-dzieciom - pod czujnym okiem PRACOWNI BATIKU - zmalowały bajecznie kolorowo dzieło, które można do dziś podziwiać z okien Rękodzielni i nie tylko. Mural stworzony przez dzieci dla dzieci na Dzień Dziecka. Pracownia Ceramiczna SOK.

 


20200916 150654 HDR23. Mural będący owocem warsztatów przeprowadzonych przez Wojciecha Brewkę w trakcie 22. Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Dzieł S. I. Witkiewicza "Witkacy pod strzechy". Foyer Teatru Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a

 


20200916 150712 HDR24. "Dzień i noc" mural autorstwa Kazimierza Jałowczyka w foyer Teatru Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a.

 


Szkoła Kultury 2020 125. Mural autorstwa Kamila "Złotego" Macejko na ścianie budynku Szkoły Kultury przy ul. Stefana Banacha 17