00 Foto Kinga Rataj 01 foto.Ma gorzata Lebda22 kwietnia o 18:00 zapraszamy na Koncert muzyki FADO. Kinga Rataj wystąpi dla Państwa przy Skwerze Pierwszych Słupszczan lub w restauracji REPETA (w zależności od pogody).

Kinga Rataj  jest jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce ostatnich lat.

Laureatka Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Festiwalu Twórczości Marka Grechuty „Korowód”, dwukrotnie zwyciężyła w legendarnym konkursie w krakowskiej Rotundzie „Śpiewać Każdy Może”. Przełomem stał się rok 2006, w którym zdobyła Główną Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na 42.Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.

W tym samym roku zrodziła się fascynacja muzyką fado, językiem i kulturą Półwyspu Iberyjskiego. Zaowocowało to powstaniem koncertu, w którym klasyka fado miesza się z jazzem, tango i flamenco. Nieprzerwanie od 2010 roku koncert ten zachwyca publiczność w całej Polsce, był prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu "Ballady Europy" w Niepołomicach, Festiwalu "Etniczne Inspiracje" w Warszawie, na X Festiwalu "Musica Sacra Musica Profana" w Długiej Goślinie, Festiwalu Teatru Słowackiego "Scena Przy Pompie" w Krakowie, Festiwalu ArtPark w Warszawie i wielu innych. Miarą sukcesu tego koncertu jest fakt, że coraz częściej powraca on w te same miejsca - wielokrotnie odwiedził "Ethno Jazz Festival", czy legendarną "Muzyczną Owczarnię".

Kinga Rataj prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, że brana jest za rodowitą Portugalkę, czym wprawiła w zachwyt licznie zebraną portugalską publiczność podczas I Międzynarodowego Kongresu Luzytanistów Polskich w Krakowie we wrześniu 2013 roku. W koncercie towarzyszą jej znakomici muzycy, dzięki czemu każdy występ to muzyczna uczta i dobra zabawa.

Kinga Rataj - głos
Marek Bazela - fortepian
Witek Góral - gitary

fot.: Małgorzata Lebda