Słupski Ośrodek Kultury zaprasza do Galerii OT Rondo na wystawę malarstwa Grzegorza Butkiewicza pt. "Między grą a cytatem".

Wernisaż wystawy:
12 grudnia 2023r., godz. 18:30
Galeria OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a
WSTĘP WOLNY

Grzegorz Butkiewicz – ukończył polonistykę w Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku i arteterapię w Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Z zawodu bibliotekarz, choć imał się przeróżnych zajęć od prac fizycznych po redagowanie krzyżówek i rozrywek umysłowych. Jako twórca wydał zbiór opowiadań pt: „Schizopolis”, poza tym publikował wiersze w antologii grupy Bar Sedno, tworzył własny portal internetowy: Studnia – kultura bez dna, na którym oprócz opowiadań, publikował recenzję literackie, muzyczne, prowadził rozmowy z pisarzami, muzykami, aktorami i literaturoznawcami.

Jako dziennikarz związany z kulturą działał w mediach lokalnych i elektronicznych Był wokalistą i autorem tekstów efemerycznego projektu muzycznego Sons of desert, który ostatecznie nie został rozwiązany. Wystawa obrazów „Między grą a cytatem” jest podsumowaniem działalności plastycznej rozpoczętej w roku 2020 do 2023.

Grzegorz Butkiewicz
"Między grą a cytatem"

Współczesna sztuka od jakiegoś czasu przestała zdobywać nowe tereny i kształtować nowe wizje artystyczne. Coraz częściej słyszymy hasło: „Wszystko już było” i trudno się z nim nie zgodzić, bo innowacji na horyzoncie nie widać. Pomimo to sztuka za sobą zostawia niesłychane bogactwo spuścizny artystycznej ponad dwudziestu stuleci. Zatem, jeśli odniesiemy się do tego bogactwa i zechcemy z niego czerpać, mamy możliwość zestawiania i łączenia dowolnie wybranych elementów i określania poprzez ich łączenie własnego wyrazu artystycznego.

W swoich pracach w dużym stopniu inspirowałem się abstrakcjonizmem, ekspresjonizmem i fowizmem. Wykorzystując założenia tych prądów próbowałem stworzyć coś, co jest bliskie mojej wrażliwości i poczuciu estetyki. Zmierzałem do tego, aby malować zestawiając ze sobą atrakcyjne barwy, a zarazem, aby całość miała w sobie energię często podkreśloną białym lub jasnym kolorem.

Wśród malarzy, którzy szczególnie są mi bliscy wymieniłbym Jacksona Pollocka i Marka Rothko, dzieła tych artystów to dwa przeciwieństwa, bo jeśli Pollock tworzył abstrakcje bardzo ekspresjonistyczne, to Rothko był w swej twórczości był spokojny i kontemplacyjny. Poniższy obraz szczególnie nawiązuję do Rothko. Barwy, które zastosowałem są spokojne, nie na nim kolorów stymulujących, jeśli wyłączyć niewielkie akcenty bieli. Całość oddziałuję aurą tajemniczości i melancholii oraz delikatnego mroku.

Obrazem, który najpełniej ilustruje tytuł wystawy jest obraz Fioletowy kwadrat. Tu mamy nawiązanie do słynnego obrazu Kazimierza Malewicza Czarny kwadrat na białym tle. Ja zdecydowałem się namalować fioletowy kwadrat na tle wielobarwnych plam, w których na próżno szukać fioletu. Kwadrat jest logiczny, przewidywalny, określony swoimi zasadami, zaś plamy wokół są spontaniczne, przygodne i frywolne, są zaprzeczeniem tego co logiczne i uporządkowane.

Charakteryzując moje malarstwo ogólnie cechuje je z jednej strony prostota kompozycji, wychwycenie punktu centralnego, dynamika, zwiewność i energia tu zdecydowania inspiracja Pollockiem, jak i kontemplacyjność i nastrojowość, dużo rolę odgrywają zestawienia barw, wśród których lubię turkus z jego terapeutycznym potencjałem, jak i intensywną w kontraście do turkusu czerwień, żółty, biel, indygo i zieleń szczególnie mocno ciemną. Zapraszam do galerii na piętrze na wystawę.
Grzegorz Butkiewicz