26678464 10155960984589437 2041701673610596435 o22 stycznia o godzinie 17:00 odbędzie się w Galerii OT Rondo wernisaż wystawy malarstwa Elżbiety Bernackiej-Hanus. Ekspozycja potrwa do 4 lutego.

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie!

Ela Bernacka Hanus jest artystką obdarzoną wyjątkową wrażliwością i malarstwo jest dla niej naturalną formą wyrażania emocji. Pejzaże pojawiające się w jej obrazach są odzwierciedleniem jej wnętrza i targających nią emocji, które są siłą napędową tej sztuki. Uprawianie malarstwa to ucieczka od codzienności, monotonii i rutyny codziennego życia w odosobnieniu i na pustkowiu.
Mam tu oczywiście na myśli innego rodzaju odosobnienie, a mianowicie samotność wewnętrzną artysty, to poczucie wyobcowania nawet wśród bliskich.

Znam Elę Bernacką Hanus długo. Bylem świadkiem budowania przez nią swojej tożsamości artystycznej. Zmagań z formą i materią, uniesień i chwil zwątpienia. Walki o każdy obraz, załamań i euforii. To jest artystka, która wciąż jest nienasycona, ciągle odczuwa głód pracy, ma tę niesamowitą energię i potrzebę. Skąd ona ją czerpie? Z wnętrza, bo to prawdziwe i niewyczerpane źródło motywów jej obrazów. One tylko pozornie są o naturze i otaczającym nas świecie. Chociaż natura jest w jej twórczości tak silnie obecna. Ela Bernacka Hanus jest na tę naturę otwarta i wrażliwa. Ale używa jej symbolicznie, żeby za jej pomocą opowiadać o emocjach. A emocje są uniwersalne.

Miłość, nienawiść, gniew, radość, spokój, strach, nadzieja, rozpacz, zwątpienie… nadzieja. Nadzieję należy odmieniać w wielu przypadkach. Jest nam wszystkim potrzebna i ona tu jest obecna. To wszystko na obrazach tej niezwykłej artystki można odnaleźć. Trzeba tylko zaufać intuicji i otworzyć się na przyjęcie wysłanego przez nią przekazu zakodowanego w formie obrazów znajdujących się na tej wystawie.

Wystawa to w pewnym sensie akt ekshibicjonizmu, artysta zostaje obnażony, to akt wymagający odwagi. Ela Bernacka to osoba odważna, oddana sztuce, animatorka kultury i społecznik. To wrażliwa i twórcza artystka, którą cenię i bardzo mocno wspieram w jej malarskiej przygodzie.
____________________________
Prof. ASP Tomasz Milanowski