To już ostatnia w tym sezonie "Podróż ze sztuką". W czerwcu wybierzemy się do Wielkiej Brytanii, by spędzić dzień w londyńskiej The National Gallery.

 

National Gallery FB tło strony

 

16 czerwca, godzina 16.00

DZIEŃ W LONDYŃSKIEJ THE NATIONAL GALLERY

My National Gallery, London
Wielka Brytania 2024, 90 min
reżyseria: Phil Grabsky, Ali Ray

Spędź dzień z pracowniczkami i pracownikami jednej z największych galerii sztuki na świecie. Po legendarnej londyńskiej Galerii Narodowej oprowadzą Cię jednak nie tylko sprzątaczki, ochroniarze, kuratorzy i dyrekcja, ale także goście specjalni: członkowie Grupy Monty Pythona i księżniczka Eugenia. Pokażą Ci obrazy, które mają dla nich największe znaczenie. A wszystko to z okazji 200-lecia istnienia tej ikonicznej instytucji kultury Wielkiej Brytanii.
Założona w 1824 roku The National Gallery to jedna z najbogatszych na świecie kolekcji malarstwa europejskiego. W jej zbiorach znajduje się ponad 2.300 arcydzieł, pochodzących z lat 1250–1900. Prezentuje się tu prace największych, między innymi: Leonarda da Vinci, Rembrandta, Rubensa, van Gogha, Tycjana, Botticellego, Rafaela, Caravaggia, Moneta, Velázqueza, Renoira, Goi, Picassa, Cézanne’a i innych. Jako że jest to instytucja państwowa, swoje zbiory udostępnia zwiedzającym bezpłatnie.

Ten jubileuszowy film oddaje głos przede wszystkim tym, którzy pracują w galerii na co dzień, często niewidoczni dla zwiedzających. Zróżnicowana grupa ludzi z różnych środowisk, mających silne powiązania z tą instytucją, dokonuje zaskakujących wyborów swoich ulubionych obrazów, zarówno tych dobrze znanych, jak i tych znaczniej mniej. Przez pryzmat opowiadanych przez nich historii możemy zbadać 200-letnie dzieje londyńskiej The National Gallery oraz dowiedzieć się, co w przyszłości czeka to niezwykłe miejsce.

 

Bilety w cenie 20, 25 zł dostępne w kasie kina (kasa czynna wtorek-piątek, 14-18 oraz pół godziny przed każdym seansem, kontakt do kasy: 507 846 243)
oraz online w systemie Ekobilet:
ecobilet emcekw cyklu PODRÓŻE ZE SZTUKĄ