Chociaż luty, nawet w latach przestępnych, to najkrótszy miesiąc w roku, to kinowo jest to czas bardzo intensywny.

Szykujemy się na przedoscarowe emocje i gorące, niecierpliwie wyczekiwane premiery.

 

02 afisz lutowy 2024

 

Zacznijmy od kina polskiego. Nie przegapcie tytułów znanych już ze styczniowego afisza, czyli "Akademii pana Kleksa" według Brzechwy oraz obsypanego złotem na festiwalu w Gdyni "Kosa" Pawła Maślony.

Premierowo na lutowym afiszu znalazła się refleksyjna "Ultima Thule" z przejmującą, skupioną rolą Kuby Gierszała. Gorąco polecamy ten obraz zwłaszcza wielbicielom szetlandzkich krajobrazów i miłośnikom uroczych owieczek.

Melomanów nie będzie trzeba namawiać do obejrzenia wybitnego dokumentu Jakuba Piątka "Pianoforte". Film, wypełniony genialną muzyką i niemal "sportowymi" emocjami, opowiada o uczestnikach konkursu chopinowskiego, w którym biorą udział największej sławy pianiści i pianistki z całego świata. W czwartek po pokazie w ramach DKF reżyser filmu spotka się z widzami kina, a rozmowę z naszym gościem poprowadzi dziennikarka Edyta Lubiak.

Kto nie zdąży w styczniu, w lutym koniecznie nadrabia "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa (11 nominacji do Oscara nie są dziełem przypadku). A potem wystarczy już tylko znaleźć czas na kolejne filmowe perełki, takie jak: "Obsesja", uwodzicielski thriller z brawurową rolą Natalie Portman, i "Priscilla", najnowszy film Sofii Coppoli o burzliwym małżeństwie Elvisa Presleya i młodej dziewczyny bez pamięci zakochanej w gwieździe rocka.

Obsesja

fot. Obsesja

O naszą uwagę w kolejnych tygodniach lutego walczyć będą filmy rywalizujące o złotą statuetkę Amerykańskiej Akademii. Oba zdobyły po pięć oscarowych nominacji, oba zobaczyć trzeba koniecznie. "Przesilenie zimowe" to opowieść o życiowych rozbitkach, przypadkowo skazanych na własne towarzystwo, sportretowanych w czułym obiektywie reżysera Alexandera Payne'a (Nebraska, Spadkobiercy, Bezdroża).

Kolejnym oscarowym faworytem jest jeden z najgłośniejszych filmów roku, "Anatomia upadku", łącząca w sobie elementy thrillera, kryminalnej zagadki i psychologicznej analizyżyjących w pozornej zgodzie małżonków. Z dzieckiem i psem w tle. Przewidujemy burzliwe i niemające końca dyskusje po seansie, gdyż reżyserka zostawia widzów z otwartym zakończeniem i każdy sam musi odpowiedzieć na postawione w filmie pytanie.

W oscarowych szrankach rywalizować będą ze sobą również dwa filmy animowane. Trzymamy kciuki za oba. Nasze serca bez reszty skradł "Pies i robot". To cudownie czuła i wzruszająca opowieść o potrzebie przyjaźni i konieczności pogodzenia się z nieuchronną zmianą, która bez słów komunikuje nam najsubtelniejsze stany emocjonalne bohaterów. Film polecamy widzom w każdym wieku. Dodatkowo w drugim tygodniu ferii po pokazach przedpołudniowych zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla dzieci i ich opiekunów (obowiązują zapisy).

Pies i Robot

fot. Pies i Robot

Kolejna animacja nominowana do Oscara to "Chłopiec i czapla", najnowszy film z legendarnego studia Ghibli w reżyserii Hayao Miyazakiego. To wizjonerskie arcydzieło jest opowieścią o stracie i przemijaniu oraz popisem niczym nieograniczonej wyobraźni japońskiego mistrza. Film będziemy wyświetlać w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Jeszcze kilka słów o naszych stałych cyklach:
- "Ostatni dzień lata" - kameralny debiut Tadeusza Konwickiego z 1958 roku zainicjuje drugą część "Krótkiej historii polskiego kina" - 17 lutego
- „Tutanchamon: Oblicze bez maski” - comiesięczne "Podróże ze sztuką" zaprowadzą nas w lutym do Egiptu, a przewodnikiem po skarbach Doliny Królów i grobowcu tajemniczego faraona będzie sam Iggy Pop - 11 lutego
- "Katak. Podwodna przygoda" - tradycyjne już "poranki" filmowe i bezpłatne warsztaty familijne po niedzielnym pokazie dla młodych widzów (obowiązują zapisy) - 25 lutego
- "Club Zero" - spotkanie PO FILMIE z ekspertkami żywienia z Poradni Promocji Zdrowia i dyskusja na temat zaburzeń odżywiania - 3 marca

maraton Z miłości do kina

I wreszcie, last but not least, doroczny maraton "Z miłości do kina". W sobotę, 10 lutego, świętować będziemy 33. rocznicę piewrszego pokazu w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego imienia Grażyny Bożek-Szczepłockiej, a tym samym powstania kina Rejs. W tym dniu zapraszamy naszych drogich widzów na trzy pokazy, w tym dwa przedpremierowe (Opadające liście, Miłość bez ostrzeżenia oraz Bulion i inne namiętności"). W programie tradycyjnie znajdzie się także konkurs filmowy z nagrodami, a w przerwach między seansami poczęstunek w sali Tango. Karnety na maraton już dostępne w kasie kina.


Do zobaczenia na pokładzie ❤

 

02 - afisz lutowy 2024

02 - opis lutowych filmów 2024

02 - lutowe filmy 2024