Przed nami ostatnie w tym roku spotkania DKF Projekcja im. Grażyny Bożek-Szczepłockiej. W gorączce przedświątecznych przygotowań chcemy zaproponować Wam chwilę oddechu, moment zatrzymania się i refleksji, który – tak czujemy – jest wszystkim nam ostatnio bardzo potrzebny.

Klubowe spotkania zaczniemy 7 grudnia od powrotu do klasyki kina, czyli filmu Paryż, Teksas Wima Wendersa. Historia dotkniętego amnezją Travisa, który podejmuje próbę odzyskania dawnego życia, pozostaje jednym z najbardziej znanych dzieł niemieckiego reżysera. Ten niezwykły film drogi, oparty na scenariuszu laureata Pulitzera Sama Sheparda, został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes w 1984 roku, a wśród licznych fanów ma już dziś status kultowego. Pokaz jest również częścią przeglądu „Wim Wenders – mistrz kina drogi” organizowanego przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z Instytutem Goethego.

Paryż Teksas

Tydzień później, 14 grudnia, z przeszłości udamy się w niedaleką przyszłość za sprawą filmu W nich cała nadzieja Piotra Biedronia. W swoim pełnometrażowym debiucie reżyser wizjonersko kreśli obraz świata w obliczu globalnych katastrof i rozwijającej się sztucznej inteligencji. W tej postapokaliptycznej rzeczywistości, Ewa – prawdopodobnie ostatni człowiek na ziemi, będzie zmuszona stoczyć walkę z robotem o przetrwanie.

W nich cała nadzieja

Dodatkowo, w sobotę 16 grudnia, zapraszamy na przedpremierowy pokaz specjalny Ultima Thule z udziałem reżysera Klaudiusza Chrostowskiego. Rozgrywająca się na najbardziej odizolowanej brytyjskiej wyspie, kameralna opowieść o odkrywaniu siebie, naturze i nieoczywistej przyjaźni, została doceniona na 48. FPFF w Gdyni, zdobywając nagrodę w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. Tego dnia prelekcję przed film wygłosi i rozmowę z reżyserem po seansie poprowadzi krytyk filmowy Rafał Pawłowski.

Ultima Thule

Tuż przed świętami, 21 grudnia, pokażemy najnowszy obraz Ridleya Scotta Napoleon. Monumentalne widowisko, przedstawiające drogę do władzy jednej z najbardziej znaczących w świecie postaci, pokazuje historię przyszłego cesarza Francuzów przez pryzmat jego burzliwego związku z jedyną prawdziwą miłością, Józefiną. W roli tytułowej zobaczymy Joaquina Phoenixa.

Napoleon

Tegoroczne spotkania klubowe zakończymy 28 grudnia pokazem 20 000 gatunków pszczół. Debiut Estibaliz Urresoli Solaguren to czuły, delikatny film o akceptacji, pełen zachwytu dla różnorodności świata. To również jeden z najlepszych hiszpańskich obrazów minionych miesięcy, za który 10-letnia Sofia Otero (wcielająca się w postać Lucíi) odebrała Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę aktorską, stając się tym samym najmłodszą laureatką tej nagrody w historii Berlinale.

20 000 gatunków pszczół

Seanse klubowe odbywają się w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22) zawsze o godzinie 18:00 i rozpoczynają się prelekcją filmoznawcy Bartosza Murawskiego. Wszystkich, którzy mają ochotę podyskutować jeszcze o filmie przy herbacie i ciasteczkach, zapraszamy po pokazach do sali Tango (wejście z holu kina).

Ze względu na okres świąteczny miesięczny karnet będzie dostępny w dwóch wariantach cenowych: 52 zł (na cztery filmy) lub 65 zł (obejmujący wszystkie pięć seansów). Karnet można nabyć wyłącznie w kasie kina. Na seanse prowadzona jest również sprzedaż pojedynczych biletów, dostępnych stacjonarnie i online.

 

Działalność DKF PROJEKCJA realizowana jest przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Miasta Słupska.