Kino Rejs już po raz osiemnasty zaprasza na dziesięć dni festiwalowych wydarzeń w ramach MIEJSCA KOBIET.

Festiwal Miejsce Kobiet to interdyscyplinarna impreza, która nieprzypadkowo pokrywa się z terminem międzynarodowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Poprzez proponowane działania chcemy aktywizować, wzmacniać i jednoczyć panie, mówić o wyzwaniach stojących przed kobietami, promować ich twórczość, a także zwiększać świadomość i wrażliwość społeczną na kwestie związane z równouprawnieniem.

 

MK 2023 baner

 

Tegoroczna, już osiemnasta, edycja odbędzie się w dniach 24 listopada - 3 grudnia. Trzon festiwalu stanowią prezentacje nowych produkcji polskich oraz europejskich realizowanych przez kobiety i o kobietach. W programie pojawią się między innymi przedpremierowe pokazy filmów „Vika!” Agnieszki Zwiefki i „Apolonia Apolonia” Lei Glob, a także filmy poświęcone działalności wysokogórskiej kobiet: "Not Alone" oraz „Connection”. Zaplanowano również wydarzenia specjalne: pokaz dokumentu „Dziewczyńskie historie”, połączony ze spotkaniem z reżyserką Agą Borzym, spotkanie z aktorką Leną Górą po pokazie filmu „Imago” Olgi Chajdas, a także debatę z udziałem strażniczki Fundacji Rodzić po Ludzku po filmie „Zmysłowy poród”.

Wydarzeniem festiwalu będzie retransmisja z National Theatre w Londynie znakomitego monodramu "Fleabag" w wykonaniu rewelacyjnej Phoebe Waller-Bridge. Spektakl, który stał się inspiracją dla kultowego serialu BBC, celnie, bezlitośnie i jednocześnie przezabawnie puentuje absurdy życia współczesnej młodej kobiety.

Oprócz seansów w programie festiwalu przewidziano szereg imprez towarzyszących, m.in. koncert zespołu Ala Kryształ, wystawę fotografii Kamili J Gruss, warsztaty animacji poklatkowej, monodram ONA, spotkania podróżnicze, a także warsztaty rozwojowe, pieśniarskie i rękodzielnicze.

 

Zapisy i sprzedaż biletów już trwają.
Zapraszamy do kontaktu.

 

miejsca festiwalowe:
kino REJS, Emcek, Słupski Ośrodek Kultury, aleja 3 Maja 22
Rękodzielnia, Słupski Ośrodek Kultury, ul. Wojska Polskiego 10

bilety na filmy: 18, 15, 13 zł
bilety na retransmisję: 25, 20 zł

rezerwacja biletów: 507 846 243
kasa kina czynna od wtorku do piątku w godz. 14.00 - 18.00 oraz pół godziny przed seansem

zapisy na warsztaty: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., kontakt: 507 846 243
po potwierdzeniu zapisu opłatę za udział w zajęciach można uregulować w kasie kina Rejs lub przelewem na konto Słupskiego Ośrodka Kultury

opłata za warsztaty w kasie kina Rejs lub na konto Słupskiego Ośrodka Kultury
numer konta: mBank 84 1140 1153 0000 2182 2100 1001
dane odbiorcy: Słupski Ośrodek Kultury, ul. Stefana Banacha 17, 76-200 Słupsk
w tytule przelewu prosimy wpisać: MIEJSCE KOBIET, imię i nazwisko uczestnika oraz nazwę warsztatów

 

Patronat logo

Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Matronatem
Prezydentki Miasta Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej.

 

Matronat nad festiwalem objęła Słupska Rada Kobiet

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej,
Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz Miasta Słupska

 

MIEJSCE KOBIET 2023 afisz

 

 

Kuczyniecka Monika foto małeANIMA znaczy dusza - warsztaty animacji poklatkowej
24 - 26 listopada /piątek - niedziela/

piątek, 24 listopada, godz. 17 - 20
sobota, 25 listopada, godz. 10 - 15
niedziela, 26 listopada, godz. 10 - 13

prowadzenie: Monika Kuczyniecka
miejsce: Emcek
wstęp: 50,00 zł
obowiązują zapisy

Jak jest prawda o nas-kobietach? Zazwyczaj to, co siedzi głęboko w duszy jest najprawdziwsze. Czego pragniemy, jakie chcemy być? Czego doświadczać? Opowiedzmy o sobie poprzez animację. Będziemy pracować w technice animacji poklatkowej, a różnorodność materiałów, w tym rysunek, plastelina, wycinanka, kolaż, da nam więcej możliwości w wyrażeniu siebie. Dobra zabawa gwarantowana.

Monika Kuczyniecka - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (aktualnie UAP im. Magdaleny Abakanowicz). Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wchodzi w skład trio audiowizualnego Ala Kryształ, które tworzy wraz z muzykami Marcinem Karnowskim i Radkiem Drwęckim. Autorka projektu RĘCE, KTÓRE LEPIĄ. W pracy wykorzystuje plastelinę, przy pomocy której – w połączeniu z techniką poklatkową – kreuje barwne, pulsujące życiem filmowe światy. Zajmuje się szeroko pojętym „Plasticine Designem” (animacja, ilustracja, mała forma rzeźbiarska). Stworzyła kilka animowanych teledysków, m.in. dla Renaty Przemyk, Bajzla, Jerza Igora, Czesława Mozila, Voo Voo, zespołu Dagadana, Na Górze, Rafała Ryterskiego. Zrealizowała adaptacje animowanych utworów literackich, między innymi dla Teatru Robotycznego w Centrum Nauki Kopernik baśń H.Ch.Andersena oraz plastelinowy wiersz Stefana Themersona pt.”Komorne” dla Festiwalu Themersonów w Płocku. Monika od kilkunastu lat prowadzi także autorskie warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko, oczywiście z plasteliną w roli głównej:)

 

Pieśniowieść ilustracjaPieśniowieść - warsztaty wokalne
25 listopada /sobota/, godz. 12.00 - 15.00

prowadzenie: Anna Niestatek
miejsce: Studio Inicjatyw, Emcek
wstęp: 30,00 zł
uczestnicy: powyżej 16 roku życia
liczba uczestników: maksymalnie 14 osób
obowiązują zapisy

Warsztaty „Pieśniowieść” poprowadzi Anna Niestatek. W trakcie spotkania uczestniczki wykonają ćwiczenia oddechowe i emisyjne, poznają rys historyczny śpiewu białego oraz nauczą się kilku pieśni tradycyjnych, jednogłosowych i wielogłosowych. W programie znajdą się pieśni miłosne z terenów Polski, Gruzji, Serbii, Bułgarii i Ukrainy. Do udziału w zajęciach nie jest potrzebna znajomość nut, wszystkich melodii będziemy uczyć się metodą „ze słuchu”.

Anna Niestatek - wokalistka, performerka i edukatorka muzyczna. Poszukiwaczka indywidualnych, awangardowych form ekspresji wokalnej, dyrygentka Bydgoskiej Orkiestry Improwizowanej. Ogromną inspiracją w działaniach artystycznych jest dla niej metoda pracy „Voice and Body” Zygmunta Molika. W swym projekcie solowym |fontAnna|, tworzy kolaże dźwiękowe wyłącznie z głosu (album „Voicollages”). Autorka projektów, m.in.: ”Projektor głosu”, „Lekcja języka”, „PIEŚŃ W PRZESTRZEŃ”, cyklu webinarów „PIEŚŃ W MIEŚCIE”. Pomysłodawczyni i koordynatorka festiwalu „TOO MUCH – sztuka dla klimatu”. Współpracowała m.in. z Pracownią „Uwolnij swój głos” (Radom), Muzeum Narodowym w Gdańsku, Studiem Piosenki METRO w Poznaniu, Szkołą Muzyczną NOW MUSIC, Chatą Numinosum (Warszawa), Fundacją Nowa Sztuka Wet Music.

 

 

Dziewczyńskie historie 3Spotkanie z twórczyniami po filmie DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE
25 listopada /sobota/, godz. 17.00

prowadzenie spotkania: Edyta Lubiak
miejsce: kino Rejs, Emcek
bilety na seans: 18, 15, 13 zł (dostępne w kasie kina Rejs oraz online)

Biologia, hormony, pryszcze, pierwszy bunt, pierwsza miłość. 11-letnia Jagoda i 13-letnia Zuzia, bohaterki dokumentu DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE, to najlepsze przyjaciółki z osiedla. Obydwie zaczynają dojrzewać, a miesiączka, zmieniające się ciało, chłopaki i plany na przyszłość to główne tematy ich rozmów. Reżyserka Aga Borzym i operatorka Katarzyna Baraniewicz z uwagą przysłuchują się ich dyskusjom, z wyczuciem i empatią próbując uchwycić ten niezwykły moment przejścia z dzieciństwa w nastoletniość, z dziewczeństwa w kobiecość.

Po seansie filmu zapraszamy na spotkanie z reżyserką Agnieszką Borzym oraz artystką Moniką Kuczyniecką, której animacje przeplatają sceny rozmów między dziewczynkami.

 

 

Ala Kryształ foto małeALA KRYSZTAŁ - koncert ilustrowany
26 listopada /niedziela/, godz. 18.00

miejsce: klub pARTer, Emcek
bilety: 30,00; 35,00 zł

Ala Kryształ – trio poruszające się w obszarze wzajemnych, subtelnych oddziaływań widmowo-dźwiękowych. Kompozycji wizualnej tworzonej przez Monikę Kuczyniecką podczas live-actu towarzyszy animacja muzyczna Radosława Drwęckiego i Marcina Karnowskiego, powstająca na instrumentach akustycznych i elektronicznych. Opowiadając historię, stawiają na jednorazowość i tymczasowość; adaptują przestrzeń zastaną na potrzeby danego widowiska. Każda instalacja stanowi odrębną całość i jest osobną sytuacją artystyczną.

Gościnnie na koncercie Ali Kryształ wystąpi również Anna Niestatek, wokalistka, performerka i edukatorka muzyczna.

 

 

Perfumy dla duszy obrazek małyPerfumy dla duszy - warsztaty
27 listopada /poniedziałek/, godz. 17.00 - 20.00

prowadzenie: Aleksandra Skierka
miejsce: sala Tango, Emcek
wstęp: 50,00 zł
obowiązują zapisy

Zapraszamy cię w eteryczną podróż w głąb własnej duszy. Własnoręcznie przygotujesz perfumy dla siebie i swojej przyjemności.

W tej edycji warsztatów skupimy się na zapachach, które przynoszą nam radość, ukojenie dla duszy albo powiew inspiracji. Sprawdzisz sama, co jest dla ciebie w tym momencie ważne, czemu warto się przyjrzeć i poświecić więcej uwagi. Będziemy pracować na ekstraktach roślinnych, olejkach eterycznych, izolatach naturalnych. Ale nie łudź się, ze powiem, ze nie będzie chemii w stworzonych przez nas perfumach bo pomimo zastosowania produktów pochodzenia naturalnego są to związki chemiczne, które mają właściwości wpływające na nasze ciało i samopoczucie. Opowiem ci o nich, a Ty zdecydujesz, które użyjesz w swoich perfumach. Może być też tak, że one same zdecydują za ciebie, jest bowiem udowodnione naukowo, że wybieramy te zapachy, które akurat są nam potrzebne w danym momencie życia.

Ola Skierka – zielarka, fitoterapeutka, miłośniczka perfumiarstwa i aromaterapii. W ciągłym procesie uczenia się wszystkiego, co akurat jest dla mnie fascynujące, uprawiam zioła na Farmie Uroczysko, z których przyrządzam wszelakie specyfiki dla ciała i duszy, kadzidła, maści, hydrolaty i nalewki.

 

 

LavendLove obrazekLavendLove - warsztaty
28 listopada /wtorek/, godz. 17.00 - 18.30

prowadzenie: Agata Sasiuk
miejsce: Rękodzielnia SOK
wstęp: 50,00 zł
obowiązują zapisy

Jaki bywa jesienny czas, wszyscy wiemy:) Dlatego zadbajmy o siebie i podarujmy sobie chwilę odpoczynku, kreatywnej wolności. Zapraszamy do Rękodzielni na pachnące warsztaty relaksacyjne, podczas których odkryjemy kojący wpływ aromaterapii. Stworzymy wspólnie sojowe świece, które mają również wspaniałe zastosowanie w masażu. Zrobimy klasyczne kadzidła stożkowe ze zmielonej lawendy oraz rozgrzewających przypraw oraz poduszki na twarz z gryki i lawendy.

 

 

SOLO wśród reniferów foto małe 2Solo wśród reniferów
29 listopada /środa/, godz. 17.00

opowiada: Aleksandra Gostomska
miejsce: sala Tango, Emcek
wstęp bezpłatny, bez rezerwacji i zapisów

Aleksandra Gostomska - słupszczanka, z wykształcenia architektka wnętrz, z pasją i zaangażowaniem prowadzi cukiernię, w której łączy zamiłowanie do dobrego smaku z miłością do estetyki. Chora na cukrzycę od 10 roku życia, udowadnia, że można w życiu robić rzeczy „pomimo”. Empatyczna, wrażliwa, twardo stąpająca po ziemi, z marzeniami, które rozpisuje na plan i skrupulatnie realizuje. Lokalna patriotka. Kocha podróże, góry i ludzi, ale ponad wszystko docenia samotność. Kiedyś napisze książkę.

 

 

ImagoSpotkanie z aktorką Leną Górą po filmie IMAGO
30 listopada /czwartek/, godz. 18.00

prowadzenie spotkania: Edyta Lubiak
miejsce: kino Rejs, Emcek
bilety na seans: 18, 15, 13 zł (dostępne w kasie kina Rejs oraz online)

Lena Góra jest obecnie jedną z najciekawszych i najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia. Nie tylko występuje przed kamerą, ale jest również producentką i współscenarzystką. Jej Roving woman, zrealizowana wspólnie z Michałem Chmielewskim, miała światową premierę na festiwalu Tribeca w Nowym Jorku. Za kreację stworzoną w inspirowanym historią jej matki Imago została uhonorowana nagrodą za główną rolę kobiecą na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także otrzymała nominację do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

Spotkanie odbędzie się po przedpremierowym pokazie filmu IMAGO w reżyserii Olgi Chajdas. To wielowymiarowy, postpunkowy dramat psychologiczny o młodej kobiecie łaknącej życia pośród szarości PRL-u. To opowieść o inności, pragnieniu wolności, nieprzystosowaniu do otoczenia. O seksie, młodości i medytacji. Przede wszystkim jednak o głębokiej i nieoczywistej więzi między matką a córką. Historia rozpoczyna się w Trójmieście w 1987 roku, a kończy w 1989, po pierwszych wolnych wyborach w Polsce. Jej tłem jest buntownicza trójmiejska scena muzyczna końca lat 80., kulturalny i społeczny fenomen tego okresu i zapowiedź rewolucyjnych zmian w Polsce. Imago to mocne i głośne kino o różnych odcieniach transformacji oraz portret kobiety, jakiego w polskim kinie jeszcze nie było.

 

 

 Kolaz bardzo małyThe Beginning of You - wernisaż wystawy fotograficznej Kamili J Gruss

1 grudnia /piątek/, godz. 17.00

miejsce: sala Tango, Emcek
wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym od 24 listopada do końca roku

Wyobraź sobie, że masz szansę zagłębić się w tajemnice łona ludzkiego, obserwując mistyczną podróż rozwijającego się życia. To tak, jakbyś miał soczewkę śledzącą proces tworzenia nowego mikrokosmosu wewnątrz ciała, gdzie dusza matki splata się z pulsacją nowego wszechświata.

Na samym początku widzisz niepodobną do niczego fasolkę, symbolizującą istotę życia – mały fundament intymnej symfonii. Stopniowo, wraz z rozwojem płodu, melodyjność życia łączy się, ujawniając swoją ludzką formę. Ten moment przypomina kosmiczną odyseję, gdzie obcy badacze stąpają po naszej planecie, po raz pierwszy wchodząc do magicznego ogrodu Ziemi.

Odcienie czerwieni i pomarańczy malują macierzystą scenerię, gdzie ciało kobiety przekształca się w świątynię życia. Te ciepłe barwy przekazują surowe uczucia komfortu, ciepła i miłości otaczającej rozwijające się życie. Złoto w worku owodniowym to melodia obfitości, mądrości i ukrytego potencjału – radosna zwrotka o narodzinach. Ten projekt opowiada historię świadomego wyboru, podobnego do rzeźby, gdzie matka, pełna radości i nadziei, kształtuje przyszłość.

Bohaterami są moje dzieci, z których każde jest nutą w balladzie życia. W tej tańczącej opowieści świadomość macierzyństwa pojawia się jako wolność, nieobciążona przymusem, otoczona opieką zdrowotną, gdzie bezpieczeństwo staje się dopełnieniem radości. To opowieść o nich, o mnie i o Tobie: o nas wszystkich.

Narodziny to nie tylko zwyczajne wydarzenie; to mistyczna podróż, gdzie kobieta, niczym kompozytor, maluje kolorowe akordy na płótnie życia. To historia cudu narodzin, świadomego wyboru pełnego miłości, w którym każdy krok to poezja rozwijającego się życia.

Kamila J Gruss – pochodzi ze Słupska, gdzie tworzy i mieszka. Jest absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku germanistyki. Edukację kontynuowała na Freie Universität w Berlinie, specjalizując się w literaturze niemieckiej i hiszpańskiej. Choć w dziedzinie fotografii jest autodydaktą, to osiągnęła imponujący sukces jako laureatka wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych. Jej prace były prezentowane na prestiżowych wystawach, takich jak Group Exhibition Sony World Photography Awards w Somerset House w Londynie, zarówno w 2018, jak i w 2022 roku. W swojej twórczości porusza ważne kwestie, koncentrując się na prawie kobiety do samostanowienia, decydowania o własnym ciele i podejmowania związanych z nim wyborów. Jej prace opowiadają o emocjach, depresji, samotności, a także o gniewie, strachu i miłości zakotwiczonych w otaczającej nas rzeczywistości. Jej twórczość posługuje się językiem snów i ciała, transformując ciało z tematu sztuki w jej podmiot. To płynne przenikanie myśli, snów i rzeczywistości tworzy niezwykle intymny obraz świata, który autorka przekazuje za pomocą własnej wrażliwości fotograficznej.

 

 

ONA obrazek małyONA - monodram w wykonaniu Karoliny Pożogi
1 grudnia /piątek/, godz. 19.00

Sekcja Teatralna Żarskiego Domu Kultury
scenariusz na podstawie sztuki „Kobieta i życie” Maliny Prześlugi
reżyseria: Alicja Wróbel
miejsce: klub pARTer, Emcek
bilety: 15,00 zł

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z adwokatką Danutą Wawrowską.


Monodram powstał z długich rozmów o kobiecości i o zagrożeniach, na jakie narażone są kobiety we współczesnym świecie. Z obserwacji i doświadczeń bycia młodą kobietą w kraju, który podobno jest bezpieczny. Opowiada o walce z oczekiwaniami, zawiedzionych nadziejach, a przede wszystkim o bólu, który dotyka ofiary przemocy. To mocny głos w sprawie sytuacji kobiet w Polsce, ale też na świecie. Przedstawienie zostało przygotowane na 68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski i otrzymało nagrodę specjalną na finale centralnym w Słupsku w trakcie 20. Sam na Scenie. "Bezimienna bohaterka rozprawia się [...] z tematyką kobiecej cielesności, uczuciem zniewolenia, brakiem zrozumienia i doświadczeniem przemocy. Przeciwstawia się roli, w której chcieliby obsadzić ją przedstawiciele środowisk konserwatywnych. Czuć, ze Karolina swoją emocjonalną grą doskonale rozumie istotę problemu, z którym się mierzy na scenie. Podchodzi do tematu z należytą powagą, by w odpowiednim momencie ukłuć igłą szyderstwa." /Krzysztof Przygoda, "Sam na scenie" nr 2/2023/

Danuta Wawrowska - absolwentka wydziału prawa i administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi własną kancelarię prawniczą. Adwokatka Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku, specjalizuje się w prawie rodzinnym i karnym. Należy do Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. W 2021 r. została Laureatką Forbes Woman & Fundacja Women in Law w rankingu 25 Najlepszych Prawniczek w Biznesie. W 2020 r. otrzymała odznakę honorową Rzecznika Praw Obywatelskich Za Zasługi Dla Ochrony Praw Człowieka. We wrześniu 2023 roku wraz z Adamem Bodnarem została laureatką jubileuszowego XV Kongresu Kobiet. Jest feministką, antyfaszystką, sojuszniczką osób LGBT+ i wegetarianką. Działa społecznie na rzecz wolności obywatelskich, wolnych sądów, wolnych mediów, wolnych wyborów, demokracji i praworządności. Od 2016 r. aktywnie uczestniczy w Ogólnopolskim Strajku Kobiet i działa na rzecz bezpiecznej aborcji i pełni praw reprodukcyjnych. Należy do Rady Programowej Kongresu Kobiet w Warszawie. Zainicjowała ogólnopolską akcję “Alimenty to nie prezenty” i stworzyła projekt zmian przepisów w tym zakresie. Jest również autorką projektu zmiany definicji zgwałcenia w kodeksie karnym. Sprawa ta została nagłośniona w zainicjowanej przeze nią kampanii społecznej “Tylko TAK oznacza zgodę”.

 

 

Zmysłowy poród foto 2Spotkanie z położną i doulą po filmie ZMYSŁOWY PORÓD
2 grudnia /sobota/, godz. 14.00

prowadzenie: Joanna Merecka-Łotysz
pokaz filmu: kino Rejs, Emcek
spotkanie: sala Tango, Emcek
bezpłatne wejściówki na seans dostępne w kasie kina, uczestnictwo w spotkaniu bez rezerwacji i zapisów

Czy poród może być przyjemnym doznaniem? Skąd w nas przekonanie, że „musi boleć”, a wszelkie próby znalezienia alternatywy uważamy za wymysły ezograżyn? ZMYSŁOWY PORÓD to animowany esej wizualny, zawierający opowieści samej reżyserki, a także położnych, doul i kobiet, które już rodziły. Film ukazuje złożoność tego intymnego, choć również zaskakująco politycznego doświadczenia. Gdzie kończy się wolność decydowania o własnym ciele w państwach bardziej liberalnych od Polski? I czy patriarchat odebrał nam prawo do przyjemności, gdy wydajemy na świat drugiego człowieka?

Po seansie zapraszamy na spotkanie i rozmowę z położną Bogną Kornaszewską oraz doulą Anną Ligęzą, które poprowadzi Joanna Merecka-Łotysz.

 

 

U zrodel jogi himalajskiej fotoDo źródeł jogi himalajskiej - migawki z podróży
2 grudnia /sobota/, godz. 17.00

opowiada: Nina Budziszewska
miejsce: sala Tango, Emcek
uczestnictwo bezpłatne, bez rezerwacji i zapisów

Najwyższe góry świata, Himalaje, prawdopodobnie są miejscem narodzin jogi indyjskiej. To tutaj w ich surowych warunkach powstała filozofia jogi, która na trwałe zadomowiła się w myśli indyjskiej i szturmem podbiła serca i umysły Europejczyków. Tutaj także powstały wielorakie praktyki jogiczne, które nie tylko wyznaczały zasady etycznego zachowania, sposoby odżywiania, pierwsze pozycje jogi (asany) oraz bardziej skomplikowane metody praktyki (tapas), lecz także ugruntowały i udoskonaliły techniki pracy z oddechem i umysłem - pranajamę oraz medytację. Pierwsza część spotkania skoncentrowana będzie na opowieściach o poszukiwaniu jogi w bezkresnych himalajskich warunkach oraz doświadczaniu ich dobrodziejstw. Druga część, praktyczna, będzie warsztatem pranajamy - przećwiczeniem głównych rodzajów pranajamy (oddech zwycięzcy, oddech blasku głowy, oczyszczanie nozdrzy, przebicie słońca i przebicie księżyca) oraz wybranych sekwencji. Wszystkie ciekawskie osoby zapraszam do wstępnej lektury mojego bloga, gdzie na bieżąco relacjonowałam himalajskie doświadczenia.

 

Himalaje foto małeWarsztat pranajamy
2 grudnia /sobota/, godz. 19.00 - 20.00

prowadzenie: Nina Budziszewska
miejsce: klub pARTer, Emcek
wstęp: 30,00 zł
obowiązują zapisy

Doktor Nina Budziszewska
- kierowniczka Pracowni Badań nad Jogą oraz adiunkta w Zakładzie Filologii Indyjskiej w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego, indolożka (sanskrytolożka), filozofka i romanistka (język francuski), członkini Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, trenerka osobista z akredytacją REPs, prowadząca blog o jodze oraz Indiach (https://atelierjogi.org), a także autorka książek w tematyce jogicznej (m. in. "Himalaje. W poszukiwaniu joginów", za którą otrzymała Nagrodę Magellana 2020 - nagrodę główną w kategorii książka podróżnicza).

 

 

Kobiece JA warsztat baner małyKobiece JA - warsztat o rozumieniu siebie
3 grudnia /niedziela/, godz. 10.00 - 13.00

prowadzenie: Monika Witkowska
miejsce: sala Tango, Emcek
wstęp: 30,00 zł
obowiązują zapisy

Bertrand Russell powiedział: “Kobieta jest jak matematyka: trudna do zrozumienia, ale fascynująca.” Często bywa tak, że same się zastanawiamy, dlaczego tak powiedziałam, zrobiłam, zdecydowałam... Na warsztacie odkryjemy wewnętrzne wzorce, które nieświadomie popychają nas w różnych kierunkach. Pobadamy, jak ukształtowały się nasze wewnętrzne skrypty i jakie przyzwolenia, nakazy czy zakazy je tworzą. W bezpiecznej kobiecej przestrzeni, w małej grupie, wspólnie odkryjemy fascynujący wewnętrzny świat. Zapraszamy do udziału.

Monika Witkowska - od 10 lat trenerka rozwoju osobistego, ukończyła Roczną Szkołę Analizy Transakcyjnej, certyfikowana trenerka PCM (Process Communication Model), w trakcie Programu Pomocy Psychologicznej w nurcie Gestalt.

 

Kambodża foto małeKambodża w pamięci, sercu i nogach
3 grudnia /niedziela/, godz. 14.00

opowiadają: Aldona Remelska i Izabela Bonk
miejsce: sala Tango, Emcek, wstęp bezpłatny, bez rezerwacji i zapisów

Codzienność Izy i Aldony jest jak każdego z nas. Dom, praca, dzieci, zwykłe obowiązki, ale poza codziennymi sprawami znajdują chwile, gdy spełniają swoje marzenia o podróżowaniu... Tym razem wybrały się do Kambodży. Dziewczyny opowiedzą nam o przygotowaniach, realizacji oraz niezapomnianej niespodziance, jaka je spotkała w trakcie podróży.