Jak wyglądały seanse 100 lat temu, kiedy nie było jeszcze filmów dźwiękowych? Już w czwartek, 26 października o godz. 18:00, widzowie zgromadzeni w sali kina Rejs będą mogli poczuć się jak publiczność sprzed wieku - na naszym ekranie pojawi się niemy ukraiński obraz "Chleb", do którego na żywo muzykę wykona duet Chvost.

Bohaterem filmu jest zdemobilizowany żołnierz Armii Czerwonej, który wraca do swojej wsi. Decyzja o obsianiu kułackiego pola skonfiskowanym zbożem oburza jego ojca - człowieka o tradycyjnym światopoglądzie, który nie wierzy, że zrabowane ziarno wykiełkuje na zrabowanej ziemi.

Chleb

fot. Chleb

„Chleb” powstał w tym samym czasie co słynna „Ziemia” Dowżenki i w paradoksalny sposób koresponduje z nim estetyką i światopoglądowo. Choć dzieło Shpykovskyiego kręcone było w celach propagandowych, nie spodobało się ówczesnym cenzorom, którzy zakazali jego rozpowszechniania. Obraz przez długi czas pozostawał nieznany szerokiej widowni, a nazwisko reżysera próbowano wymazać z historii ukraińskiej kinematografii. 

Chvost łączy w sobie elektronikę z nowym podejściem do muzyki tradycyjnej. Duet tworzony jest przez Paulinę Bisztygę pieśniarkę, autorkę tekstów i Minoo - producenta muzyki elektronicznej, związanego ze sceną muzyki klubowej.

Chvost fot. Edyta Dufaj

Chvost fot. Edyta Dufaj

Spotify / Youtube / Facebook / Instagram

Pokaz odbywa się w ramach spotkań DKF Projekcja, seans rozpocznie prelekcja filmoznawcy Bartosza Murawskiego. Bilety w cenie 18, 15, 13 zł dostępne są w kasie kina oraz sprzedaży online.

Film pochodzi z zasobów Centrum Narodowego im. Ołeksandra Dowżenki (Centrum Dowżenki), które jest największym ukraińskim archiwum filmowym z bogatą kolekcją zawierającą 7,000 filmów fabularnych, dokumentalnych, ukraińskich i zagranicznych filmów animowanych oraz tysiącami archiwalnych nagrań z historii ukraińskiego kina. / This movie is property of The Oleksandr Dovzhenko National Centre (Dovzhenko Centre) is the largest Ukrainian film archive with an extensive collection that includes 7,000 feature films, documentaries, Ukrainian and foreign animated films and thousands of archival records from the history of Ukrainian cinema.

 

PISF UM

Działalność DKF Projekcja jest realizowana przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Miasta Słupska.