Przed nami październikowe spotkania DKF Projekcja im. Grażyny Bożek-Szczepłockiej. W nadchodzącym miesiącu przyjrzymy się obrazom, które zostały docenione na polskich i europejskich festiwalach: od Gdyni, przez Berlin, po Wenecję, a całość zwieńczymy filmową ucztą w iście retro stylu.

Nasze pokazy otworzy 5 października Doppelgänger. Sobowtór, inspirowany prawdziwymi historiami thriller, w reżyserii Jana Holoubka. Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70-tych i 80-tych, na ich burzliwym tle śledzimy losy Hansa i Jana - mężczyzn żyjących po dwóch stronach żelaznej kurtyny, którzy staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.

Sobowtór

fot. Doppelgänger. Sobowtór

12 października pokażemy fabularny debiut Alice Diop Saint Omer. Francuski kandydat do Oscara i zdobywca Wielkiej Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji to wstrząsający, prowokacyjny dramat sądowy, który nie tylko gra z oczekiwaniami widza, ale też niepostrzeżenie konfrontuje nas z różnymi uprzedzeniami.

Saint Omer

fot. Saint Omer

Tydzień później, 19 października, wspólnie z jednym z czołowych francuskich dokumentalistów Nicolasem Philibertem, zajrzymy do niezwykłego miejsca, jakim jest tytułowy Adamant. To zacumowany na brzegu Sekwany statek, który pełni funkcję ośrodka opieki dziennej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oferując podopiecznym terapię poprzez sztukę.

Adamant

fot. Adamant

Miesięczne spotkania zwieńczy 26 października pokaz ukraińskiego, niemego filmu Chleb* Mykoli Shpykovskyi’ego, do którego muzykę na żywo wykona duet Chvost. Historia zdemobilizowanego żołnierza Armii Czerwonej, który wraca do swojej wsi i postanawia obsiać kułackie pole skonfiskowanym zbożem, choć miała służyć celom propagandowym, to jednak nie spodobała się cenzurze. Dziś obraz zachwyca przede wszystkim zdjęciami i dynamicznym montażem, które w połączeniu z  fenomenalną ścieżką dźwiękową sprawią, że ten seans będzie dla widzów - jesteśmy o tym głęboko przekonani - absolutnie wyjątkowym przeżyciem.

Chleb

fot. Chleb

Chvost łączy w sobie elektronikę z nowym podejściem do muzyki tradycyjnej. Duet tworzony jest przez Paulinę Bisztygę pieśniarkę, autorkę tekstów i Minoo - producenta muzyki elektronicznej, związanego ze sceną muzyki klubowej. 

Chvost fot. Edyta Dufaj

Chvost fot. Edyta Dufaj

Spotify /  Youtube / Facebook / Instagram

Seanse klubowe odbywają się w każdy czwartek w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22) zawsze o godzinie 18:00 i rozpoczynają się prelekcją filmoznawcy Bartosza Murawskiego. Wszystkich, którzy mają ochotę podyskutować jeszcze o filmie przy herbacie i ciasteczkach, zapraszamy po pokazach do sali Tango (wejście z holu kina).

Miesięczny karnet w cenie 52 zł można nabyć wyłącznie w kasie kina. Na seanse prowadzona jest również sprzedaż pojedynczych biletów, dostępnych stacjonarnie i online.

PISF UM

Działalność DKF PROJEKCJA realizowana jest przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Miasta Słupsk.

*Film pochodzi z zasobów Centrum Narodowego im. Ołeksandra Dowżenki (Centrum Dowżenki), które jest największym ukraińskim archiwum filmowym z bogatą kolekcją zawierającą 7,000 filmów fabularnych, dokumentalnych, ukraińskich i zagranicznych filmów animowanych oraz tysiącami archiwalnych nagrań z historii ukraińskiego kina. / This movie is property of The Oleksandr Dovzhenko National Centre (Dovzhenko Centre) is the largest Ukrainian film archive with an extensive collection that includes 7,000 feature films, documentaries, Ukrainian and foreign animated films and thousands of archival records from the history of Ukrainian cinema.