21. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi. W Słupsku już po raz kolejny festiwal współorganizuje kino Rejs.

2023 WATCH DOCS baner

 Dostęp do wszystkich projekcji filmowych oraz wydarzeń jest bezpłatny.

 

PROGRAM FESTIWALU:

02 czerwca /piątek/
20:00 - Terapia, 80' 2021 Izrael + dyskusja - Cepelin
21:30 - Nie mów nikomu, 71' 2022, Holandia - Szkoła Kultury, pokaz plenerowy

03 czerwca /sobota/
21:30 - Tęczowe sny, 28' 2022, Liban, Wielka Brytania, USA - Szkoła Kultury, pokaz plenerowy
22:00 - Terapia, 80' 2021, Izrael - Szkoła Kultury, pokaz plenerowy

04 czerwca /niedziela/
15:00 - szafing - bezpłatna wymiana ubrań - sala Tango, Rejs
17:00 - Moda od nowa, 100' 2022, Wielka Brytania, USA - Rejs
18:45 - Zmysłowy poród, 35' 2021, Belgia, Francja - Rejs + spotkanie z położną
19:00 - Rozjaśnić mrok, 80' 2022, Ukraina - Domówka
20:30 - Ukraina. Na tropie rosyjskich zbrodni, 51' 2022 Szwajcaria - Domówka
20:30 - Tęczowe sny, 28' 2022, Liban, Wielka Brytania, USA + dyskusja - Cepelin

 05 czerwca /poniedziałek/
19:00 - Sfora, 52' 2022, Polska - Social Club Domówka
20:00 - Niebezpieczne związki, 102' 2021, Norwegia + dyskusja - Cepelin
20:00 - Adopciaki, 73' 2020, Holandia - Domówka

 06 czerwca /wtorek/
19:00 - Nie mów nikomu, 71' 2022, Holandia - Domówka
20:00 - Syndrom Hamleta, 85' 2022, Polska, Niemcy - Rejs
20:20 - Gardłowa sprawa, 78' 2021, Belgia - Domówka
20:30 - Czas na bunt, 15' 2022, Polska + dyskusja - Cepelin

 07 czerwca /środa/
17:00 - Sfora, 52' 2022, Polska - Rejs
18:00 - Adopciaki, 73' 2020, Holandia - Rejs
19:00 - Terapia, 80' 2021, Izrael - Social Club Domówka
20:00 - Nie mów nikomu, 71' 2022, Holandia + dyskusja - Cepelin
20:30 - Tęczowe sny, 28' 2022, Liban, Wielka Brytania, USA - Domówka

 08 czerwca /czwartek/
16:00 - Gardłowa sprawa, 78' 2021, Belgia - Rejs
19:00 - Kupa pieniędzy, 84' 2022, USA - Domówka
20:30 - Czas na bunt, 15' 2022, Polska - Domówka

 

organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
współorganizator: kino REJS Słupskiego Ośrodka Kultury, Domówka, Cepelin
współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
partnerzy festiwalu: Naczelna Rada Adwokacka, Rainbow
patroni medialni: OKO.press, ngo.pl

 

MIEJSCA FESTIWALOWE:

kino Rejs / Emcek
al. 3 Maja 22, tel. 507 846 243

Szkoła Kultury
ul. Banacha 17, tel. 507 846 243

Kluboksięgarnia Cepelin
pl. Stary Rynek 7 tel. 512 913 091

Social Club Domówka
ul. Tuwima 17 tel. 796 061 078

 

Opisy filmów:

 

ADOPCIAKI
Holandia 2020, 73 min
reżyseria: Saskia Gubbels
zdjęcia: Jean Counet, Aafke Beernink, Maasja Ooms

AdopciakiNajwiększe holenderskie schronisko dla zwierząt. Ludzie, starający się zrobić wszystko by jak najlepiej przygotować psy do adopcji – i ich podopieczni, których trudno nie polubić.

Największe schronisko dla zwierząt w Holandii. Każdy dzień wypełniają tu te same czynności – sprzątanie, karmienie, konsultacje weterynaryjne, treningi i testy behawioralne. Ponure wnętrza kontrastują z poświęceniem pracowników i wolontariuszy, którym przyświeca wspólny cel – znaleźć jak najlepsze domy dla swoich podopiecznych: porzuconych psów, kotów, gryzoni i ptaków. Obserwujemy zmagania tych zwierząt, widzimy, jak bliską relację nawiązują z opiekunami i kibicujemy ich postępom. Nie każda historia ma jednak szczęśliwe zakończenie. Niektóre przypadki są szczególnie trudne, a holenderski system ochrony zwierząt domowych jest nieubłagany.

 

CZAS NA BUNT
Polska 2022, 15 min
reżyseria: Daniel Le Hai
zdjęcia: Daniel Le Hai

Czas na buntPortret pokolenia protestu – młodych ludzi, którzy nie boją się wyjść na ulice w obronie swoich ideałów.

W ostatnich latach młodzi ludzie coraz częściej otwarcie protestują wobec zastanej rzeczywistości. Jedną z takich osób jest Ania – charyzmatyczna aktywistka Extinction Rebellion, freeganka oraz performerka. Po tym jak rzuca studia artystyczne, poświęca się walce o sprawy niecierpiące zwłoki – kryzys klimatyczny i ekologiczny oraz prawa kobiet. Kolejne mandaty za udział w akcjach opartych na pokojowym nieposłuszeństwie obywatelskim nie zniechęcają jej do działania. Ponieważ tytułowy czas na bunt jest właśnie teraz. Jej oczami oglądamy portret młodego pokolenia pełnego energii i ideałów, choć obarczonego widmem katastrofy klimatycznej.

 

GARDŁOWA SPRAWA
Belgia 2021, 78 min
reżyseria: Amir Borenstein, Effi Weiss
zdjęcia: Amir Borenstein, Effi Weiss

Gardłowa sprawaStrefy konfliktu, pogranicza i ośrodki azylowe: miejsca, gdzie wymowa może decydować o zyciu lub śmierci.

Akcent i dialekt, w jakim mówimy, są nierozerwalnie związane z naszą tożsamością. Przekonał się o tym każdy, kto uczył się prawidłowej wymowy słów w języku obcym. Na terenach konfliktów zbrojnych, w ośrodkach dla uchodźców i w punktach kontroli, wypowiadane przez nas zgłoski mogą czasem przesądzić o życiu lub śmierci. W tym kontekście słowa Wittgensteina o granicach języka będących granicami świata brzmią jak wyrok. W Iraku, Izraelu, Irlandii Północnej czy nawet w Niemczech, gdzie lingwistyczne testy, choć wciąż niedoskonałe, wykorzystuje się w celu weryfikacji pochodzenia osób ubiegających się o azyl. Film o naszych anatomicznych i dźwiękowych ograniczeniach oraz o tym, jak język stał się narzędziem kontroli.

 

KUPA PIENIĘDZY
USA 2022, 84 min
reżyseria: Shawn Bannon
zdjęcia: Shawn Bannon

Kupa pieniędzyZa kulisami przemysłowej hodowli świń. Wielkie pieniądze, cierpienie zwierząt, śmierdzący problem i ludzie zmuszeni żyć w sąsiedztwie gigantycznych „fabryk mięsa”.

Witajcie w Północnej Karolinie – stanie, którego mieszkańcy: ludzie i zwierzęta, przeżywają piekło zgotowane im przez największego producenta wieprzowiny na świecie. Wschodnią część stanu zamieszkuje w większości biedna społeczność Afroamerykanów. I to właśnie tam korporacja Smithfield postanowiła postawić (tanim kosztem) wielkie chlewnie. Nikt z miejscowych nie wierzy w sztandarowe hasło firmy: „Dobre jedzenie. Odpowiedzialnie”. Wszyscy widzą, jak dzień po dniu hektolitry świńskich odchodów rozpryskiwane są po okolicy, a ich smród, pomimo zamkniętych okien, wdziera się do domów. Zanieczyszczona woda i powietrze, problemy zdrowotne oraz cierpienie zwierząt skłaniają mieszkańców do walki o sprawiedliwość. „Kupa pieniędzy” ujawnia śmierdzące sekrety przemysłowego chowu świń – nie zapominając o ludziach, którzy stali się ofiarami bezwzględnej pogoni za zyskiem. Pogoni, która pozbawia życia nie tylko zwierzęta.

 

MODA OD NOWA
Wielka Brytania, USA 2022, 100 min
reżyseria: Becky Hutner
zdjęcia: Daniel Götz

Moda od nowaCzy da się stworzyć prawdziwie ekologiczną kolekcję mody, która nie będzie eko-ściemą? Brytyjska projektantka podróżuje po świecie próbując znaleźć materiały, przy których tworzeniu nie cierpią zwierzęta ani ludzie.

Projektantka Amy Powney, dyrektorka kreatywna marki Mother of Pearl, nie owija w bawełnę – przemysł modowy, jaki znamy, nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska, przestrzeganiem praw pracowniczych i troską o zwierzęta. Dlatego, kiedy zdobywa nagrodę Vogue’a dla wschodzącej gwiazdy brytyjskiej mody, postanawia przeznaczyć całą kwotę na prawdziwą rewolucję w branży. Wraz z asystentką wyrusza w pełną niespodzianek podróż w celu znalezienia materiałów, przy których tworzeniu nikt nie ucierpiał- ani zwierzęta, ani ludzie. Chce stworzyć całkowicie zrównoważoną kolekcję odzieży. Pełnometrażowy debiut Becky Hutner demaskuje ciemną stronę przemysłu odzieżowego, dając jednocześnie nadzieję, że zmiana na lepsze jest możliwa. Szczególnie, gdy ma się w zanadrzu trochę odwagi i nieustępliwości. Tylko czy świat mody jest na to gotowy?

 

NIE MÓW NIKOMU
Holandia 2022, 71 min
reżyseria: Marjolein Busstra
zdjęcia: Marjolein Busstra, Dionne Cats

Nie mów nikomuMłodzi terapeuci i ich podopieczni – nastolatki uwikłane w różne formy seksualnego wykorzystywania.

Czworo młodych bohaterów w procesie terapeutycznym, podczas którego usiłują przepracować traumę wykorzystywania seksualnego. Mimo złości na swoich oprawców, wciąż nie są w stanie definitywnie odciąć się od środowiska, w którym ich skrzywdzono. Film to intymny wgląd w przebieg terapii traumy. Widzimy zniszczenia, które poczyniła w psychice młodych ludzi sama przemoc seksualna, ale i niemożność rozmowy o tym, czego doświadczyli. Obserwujemy, jak przełamują wewnętrzny opór, stawiając czoła obezwładniającemu poczuciu winy i wstydu.

 

NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI
Norwegia 2021, 102 min
reżyseria: Håvard Bustnes
zdjęcia: Karl Erik Brøndbo, Viggo Knudsen, Øystein Eldholm, Åsmund Hasli

Niebezpieczne związkiSkompromitowany polityk, oskarżony o molestowanie próbuje wrócić na partyjne salony. Czy kultura politycznych dziadersów przetrzyma obyczajowy skandal?

Trond Giske – jeden z liderów norweskiej partii pracy staje się politycznym outsiderem w wyniku obyczajowego skandalu. Ale oskarżenia o molestowanie nie robią na nim większego wrażenia. Giske zaprasza Havarda Bustnesa, by towarzyszył mu z kamerą podczas tournée po prowincji, które ma być wstępem do triumfalnego powrotu na salony. Charyzmatyczny polityk bez wysiłku przekonuje wyborców, że padł ofiarą kampanii oszczerstw rozpętanej przez konkurencję. Tymczasem w mediach pojawia się informacja o kolejnym skandalu z udziałem Giskego… Bustnes wykorzystuje okazję, by zajrzeć za kulisy politycznego establishmentu dziadersów, który powoli odchodzi do lamusa – nierzadko za sprawą skandalu z etykietą #metoo. Bacznie przygląda się również mediom, ponad rzetelne wiadomości przedkładającym sensację.

 

ROZJAŚNIĆ MROK
Ukraina 2022, 80 min
reżyseria: KINODOPOMOHA
zdjęcia: KINODOPOMOHA

Rozjaśnić mrokJak mieszkać w domu, którego ściany zburzył rosyjski pocisk? Wojna w Ukrainie z perspektywy cywilów w obiektywie młodych twórców dokumentu.

Bombardowani przez media obrazami wojny w Ukrainie, często przestaliśmy zwracać uwagę na kolejne informacje z frontu. „Rozjaśnić mrok” to próba pokazania życia, które toczy się gdzieś na tyłach, poza obszarem bezpośrednich starć. Jak wygląda wojna z perspektywy cywilów? O czym marzą emeryci, którzy na zbombardowanym osiedlu muszą tygodniami radzić sobie bez wody i prądu? Co w kilka minut zabrać ze zrujnowanego mieszkania, w którego ścianę trafił rosyjski pocisk? W co bawią się dzieci, których rodzice walczą na pierwszej linii frontu? Ukraińscy filmowcy z kolektywu Kinodopomoha na gorąco rejestrują sytuacje w różnych częściach kraju, tworząc obraz społeczeństwa w obliczu niewyobrażalnej tragedii wykazującego się godną podziwu wytrzymałością.

 

SFORA
Polska 2022, 52 min
reżyseria: Tadeusz Chudy
zdjęcia: Tadeusz Chudy

SforaWięzienie, psy i klawisz z otwartą głową. Czy recydywiści z długoletnimi wyrokami na karku są w stanie ocalić przed eutanazją zwierzaki z okolicznego schroniska?

W ramach specjalnego programu resocjalizacji, grupa recydywistów z wieloletnimi wyrokami na karku przeprowadza szkolenia dla psów z pobliskiego schroniska. Jeśli im się uda, zwiększą szanse swoich podopiecznych na adopcję i normalne życie. Jeśli nie – psy zostaną uśpione. Wyrokowcy dla których więzienie nie ma tajemnic muszą sprawdzić się w zupełnie nowej konkurencji, wymagającej cierpliwości, konsekwencji – i empatii. Wspierani przez wymykającego się stereotypom klawisza, który od lat pracuje z psami szukającymi narkotyków, niekiedy po raz pierwszy w życiu świadomie mierzą się z własnymi demonami. Czy uda im się ocalić zwierzęta? I jak cały ten proces, wymagający emocjonalnego zaangażowania wpłynie na psychikę ludzi, żyjących w świecie, gdzie nie wolno okazywać emocji?

 

SYNDROM HAMLETA
Polska, Niemcy 2022, 85 min
reżyseria: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
zdjęcia: Piotr Rosołowski

Syndrom HamletaPierwsza generacja Ukraińców urodzonych w wolnym kraju zmaga się w wojennymi traumami.

"Syndrom Hamleta” przedstawia pokolenie młodych Ukraińców naznaczone czasem wojny. Punktem wyjścia są tu przygotowania do spektaklu teatralnego luźno opartego na motywach szekspirowskiego „Hamleta”. Film to poruszający portret pokolenia pragnącego zmierzyć się z wojenną traumą i bolesną przeszłością, która teraz, po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, staje się zarówno ich teraźniejszością, jak i przyszłością.

To jeden z najgłośniejszych polskich filmów dokumentalnych tego roku. Zdobywca Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym i dwóch prestiżowych nagród na festiwalu w Locarno: Grand Prix Semaine de la critique oraz Independent Critics Award "Boccalino d'Oro" dla najlepszego filmu dokumentalnego.

 

TERAPIA
Izrael 2021, 80 min
reżyseria: Zvi Landsman
zdjęcia: Zvi Landsman

Terapia foto 2Zamknięte środowisko izraelskich ortodoksów i szokujące praktyki pseudo-terapeutów, obiecujących swoim zagubionym klientom „wyleczenie” z homoseksualizmu.

Osoby LGBT należące do zamkniętych religijnych wspólnot muszą zmagać się z ogromną presją otoczenia. Odrzuceni przez najbliższych, w nadziei na znalezienie jakiegokolwiek wyjścia z kryzysu tożsamości niejednokrotnie szukają pomocy u pseudo-terapeutów, oferujących „wyleczenie” z homoseksualizmu. Tak jak bohaterowie filmu Zvi Landsmana, wychowani w społeczności żydowskich ortodoksów w Izraelu. Tzw. terapia konwersyjna stawia ich przed przerażającym wyborem: aby móc dalej funkcjonować we wspólnocie, muszą wyrzec się samych siebie („stłumić w sobie niezdrowe popędy”). Taka konwersja często powoduje trwałe psychiczne urazy i w wielu miejscach jest po prostu zakazana. Wciąż funkcjonuje za to w społeczeństwach konserwatywnych, gdzie silne wpływy mają religijni fanatycy. Na przykład w naszym kraju.

 

TĘCZOWE SNY
Liban, Wielka Brytania, USA 2022, 28 min
reżyseria: Michael Collins
zdjęcia: Adrian Hartrick, Benjamin Henretig, Clarissa de los Reyes, Michael Collins

Walka o prawa osób LGBT na Bliskim Wschodzie. Konsekwencje pewnego koncertu, który połączył wokalistę Masrou’ Leila – jedyną otwarcie gejowską gwiazdę arabskiego popu i egipską aktywistkę.

Mashrou' Leila to jedna z najpopularniejszych popowych grup Bliskiego Wschodu. Koncert zespołu w Kairze, podczas którego na widowni pojawiły się tęczowe flagi, nieodwracalnie zmienieł życie człnoków grupy - oraz jaj fanów. "Tęczowe sny" pozwalają lepiej zrozumieć problemy z jakimi muszą się mierzyć w świecie arabskim osoby LGBTQ+.

 

UKRAINA. NA TROPIE ROSYJSKICH ZBRODNI
Szwajcaria 2022, 51 min
reżyseria: Marie-Laure Widmer Baggiolini
zdjęcia: Erwan Jagut

Ukraina. Na tropie rosyjskich zbrodniTo dzięki ich zaangażowaniu będzie można kiedyś postawić przed sądem zbrodniarzy w mundurach. Żmudna praca działaczy i śledczych dokumentujących rosyjskie zbrodnie wojenne.

Nie wiemy, kiedy skończy się wojna w Ukrainie, ale bez wątpienia międzynarodowy trybunał karny będzie dysponował wystarczającą liczbą dowodów, by osądzić rosyjskie zbrodnie wojenne. Właśnie dzięki mrówczej pracy ludzi, których wysiłki portretuje ten film. Są wśród nich ukraińscy śledczy i pracownicy zagranicznych organizacji zbierający na miejscu dowody i wstrząsające zeznania świadków. Aby jak najdokładniej wyjaśnić okoliczności konkretnych zdarzeń, zespoły analityków przeglądają i porównują dostępne materiały: filmy, zdjęcia, przechwycone zapisy rozmów. Identyfikują trudno rozpoznawalne miejsca i sprawców, którzy próbują ukryć swoją tożsamość. I choć często jest to piekielnie trudne – starają się zachować profesjonalny obiektywizm.

 

ZMYSŁOWY PORÓD
Belgia, France 2021, 36 min
reżyseria: Myleine Guiard-Schmid
zdjęcia: Simon Filliot

Zmysłowy poródEksperymentalna, zmysłowa animacja.

Czy poród może być przyjemnym doznaniem? Skąd w nas przekonanie, że „musi boleć”, a wszelkie próby znalezienia alternatywy uważamy za wymysły ezograżyn? Animowany esej wizualny, zawierający opowieści samej reżyserki, a także położnych, doul i kobiet, które już rodziły. Film ukazuje złożoność tego intymnego, choć również zaskakująco politycznego doświadczenia. Gdzie kończy się wolność decydowania o własnym ciele w państwach bardziej liberalnych od Polski? I czy patriarchat odebrał nam prawo do przyjemności, gdy wydajemy na świat drugiego człowieka?