Możemy dywagować nad czynami i postawą moralną artysty, ale nieodmiennie i niezaprzeczalnie sztuka Paula Gauguina zachwyca, zwłaszcza ta tworzona w trakcie pobytu malarza na Polinezji Francuskiej.

Gauguin FB wydarzenie

 

Przyjrzyjmy się jego biografii i twórczości okiem profesjonalistów, a przyjemność tę przedłużmy w trakcie warsztatów po filmie pod kierunkiem Kamili Bednarz.

 

Uczestnicy warsztatów, inspirując się sztuką egzotyczną bądź ludową, stworzą pejzaż w duchu syntetyzmu (wariant symbolizmu), którego inspiratorem był właśnie Paul Gauguin.

Warsztaty płatne 20,00 zł w kasie kina.
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy pod numerem tel. 507 846 243.

 

Gauguin foto 2

 

GAUGUIN NA TAHITI. RAJ UTRACONY

Gauguin a Tahiti. Il paradiso perduto
Włochy 2019, 87 min

reżyseria: Claudio Poli
scenariusz: Marco Goldin, Matteo Moneta
muzyka: Remo Anzovino
narrator: Adriano Giannini

Paul Gauguin jest postacią budzącą wyjątkowe emocje w świecie sztuki. Buntownik, który poświęcił wygody zachodniego społeczeństwa, by szukać artystycznego spełnienia na wyspach Oceanu Spokojnego? Czy może hipokryta i degenerat, który utrwalił egzotyczne klisze społeczne i wykorzystywał swój status, by omamiać kobiety z tropikalnego raju?

Film „Gauguin na Tahiti. Raj utracony” opowiada o czasie, kiedy malarz, jeden z najznakomitszych przedstawicieli impresjonizmu, przebywał na Tahiti. Jego malarstwo nabrało wtedy monumentalnej prostoty. Artysta swoim obrazom nadawał tytuły w języku miejscowym, podkreślając przez to ich odmienność od twórczości paryskiej. Odbijała się w nich zmysłowa bujność przyrody i ludzi tropików, pochwała uduchowienia i szlachetnej pierwotności bytowania Maorysów.

 

Gauguin foto 4

 

Od Tahiti i archipelagu Markizów, gdzie żył i tworzył Paul Gauguin, po amerykańskie placówki (The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Art Institute of Chicago, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Museum of Fine Arts w Bostonie), w których zachowane są jego wyjątkowe dzieła, reżyser Claudio Poli zabiera widza w wyjątkową podróż przez życie odkrytego na nowo rewolucjonisty współczesnego malarstwa.

 

Bilety w cenie: 13, 15, 18 zł dostępne w kasie i kina i online.

ecobilet emcek