W dniach 13-18 września zapraszamy na Słupską Replikę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W ciągu pięciu dni zobaczyć będzie można dziesięć polskich filmów, które walczyć będą w konkursie głównym o Złote Lwy, najważniejszy laur festiwalu.

Pokazy rozpoczniemy polskim kandydatem do Oscara, czyli IO Jerzego Skolimowskiego. Ta zapierająca dech w piersiach odyseja pozwala nam spojrzeć na świat z perspektywy tytułowego osiołka, którego losem rządzą przypadek oraz ludzie napotkani na drodze. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach zwierzęcia, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią jury festiwalu w Cannes, skąd film wyjechał z nagrodą.

W przeglądzie pojawi się też pełnometrażowy debiut Damiana Kocura Chleb i sól, którego światowa premiera odbędzie się podczas 79. festiwalu w Wenecji. Film luźno inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, zrealizowany z udziałem naturszczyków, opowiada o przemocy, która staje się sposobem regulacji społecznych napięć. W roli studenta Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, który powracając do rodzinnej miejscowości staje się świadkiem rosnącego konfliktu między młodzieżą a pracownikami kebaba, wystąpił znany także słupskiej publiczności Tymoteusz Bies - pianista, laureat licznych konkursów i festiwali, w tym m.in. Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina.

Replikę zakończy niedzielny pokaz Silent Twins Agnieszki Smoczyńskiej. Reżyserka znana publiczności za sprawą niezwykle oryginalnych, autorskich filmów, tym razem sięgnęła po opisaną w reportażu Marjorie Wallace historię „milczących bliźniaczek”. Opowieść o czarnoskórych siostrach June i Jennifer Gibbons, które odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym i porozumiewały się jedynie ze sobą własnym wymyślonym językiem, została nagrodzona w Cannes owacją na stojąco.

Bilety są już dostępne w kasie kina oraz sprzedaży internetowej. Dla widzów, którzy zdecydują się wziąć udział w co najmniej pięciu seansach, mamy specjalną cenę biletu 13,00 zł (do kupienia wyłącznie stacjonarnie).

 

Słupska replika festiwal mały 

 

 

IO reżyseria Jerzy Skolimowski13 września /wtorek/ godz. 18.00
IO

Polska, Włochy 2022, 86 min
reż. Jerzy Skolimowski

Oglądany z perspektywy zwierzęcia, świat wydaje się tajemniczą zagadką. IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności.

 

Chleb i sól reżyseria Damian Kocur13 września /wtorek/ godz. 20.00
CHLEB I SÓL

Polska 2022, 100 min
reż. Damian Kocur

Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, zagrany przez naturszczyków. Tymek, młody pianista, student Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, wraca na wakacje do swojej prowincjonalnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między pracownikami kebaba arabskiego pochodzenia a jego kumplami. Spirali, której finał okaże się tragiczny w skutkach.

 

Zadra reżyseria Grzegorz Mołda14 września /środa/ godz. 18.00
ZADRA

Polska 2022, 88 min
reż. Grzegorz Mołda

Sandra „Zadra” Kwiecik ma osiemnaście lat i głowę pełną marzeń. Bardzo chce zostać sławną raperką, więc każdą wolną chwilę poświęca muzyce. Rymuje o tym, co czuje i jak wygląda jej codzienność. Dorabia w kawiarni jako kelnerka, by wesprzeć matkę samotnie wychowującą jej młodszego brata Witka i ją. Życie Zadry zmienia się, kiedy poznaje Motyla – najbardziej rozchwytywanego rapera w kraju.

 

Głupcy reżyseria Tomasz Wasilewski14 września /środa/ godz. 20.00
GŁUPCY

Polska 2022, 107 min
reż. Tomasz Wasilewski

Marlena i Tomasz ukrywają się przed światem w małym nadmorskim miasteczku, gdzie od lat tworzą szczęśliwy związek. Ich misternie utkana codzienność powoli zaczyna się rozpadać, kiedy wbrew woli Tomasza Marlena pozwala, aby jej syn z nimi zamieszkał. Kiedy przeszłość wraca do nich z pełną mocą, będą musieli na nowo zdefiniować swoją miłość, wybory i życie.

 

Johnny reżyseria Daniel Jaroszek15 września /czwartek/ godz. 15.30
JOHNNY

Polska 2022, 119 min
reż. Daniel Jaroszek

„Johnny” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego księdza Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu.
Patryk włamuje się do domu w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A robi to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje przed wyzwaniem walki z chorobą. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

 

Brigitte Bardot cudowna reżyseria Lech Majewski15 września /czwartek/ godz. 18.00
BRIGITTE BARDOT CUDOWNA

Polska 2021, 122 min
reż. Lech Majewski

Połowa XX wieku w Polsce Ludowej. Adam mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama bronił Albionu jako pilot podczas drugiej wojny światowej i słuch o nim zaginął. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy go nie widział, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. W szkole bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku w swoim Spitfirze i wznieci tuman pyłu, z którego wyłoni się żywy, bohaterski i wspaniały.
Historia oparta na motywach podróży Telemacha w poszukiwaniu ojca, podobnie jak i u Homera pełna spotkań z postaciami mitycznymi, znajdująca analogie w mitologii współczesnej kultury masowej i politycznej.
Seans DKF PROJEKCJA z prelekcją historyka sztuki Hubera Bilewicza.

 

Iluzja reżyseria Marta Minorowicz16 września /piątek/ godz. 16.00
ILUZJA

Polska 2022, 90 min
reż. Marta Minorowicz

Matka zaginionej córki wiele miesięcy po jej zniknięciu rozpoczyna własne, coraz bardziej irracjonalne śledztwo. Czasem gra z rzeczywistością, innym razem ją podważa. Doświadczenia te wzmacniają w niej zdolność obserwacji, co w końcu doprowadza ją do postrzegania przekraczającego granicę cudu. Film o sile ludzkiego ducha, o szukaniu pogodzenia i harmonii na przekór tragicznym okolicznościom.

 

Orlęta. Grodno 39 reżyseria Krzysztof Łukaszewicz16 września /piątek/ godz. 18.00
ORLĘTA. GRODNO ‘39

Polska 2022, 104 min
reż. Krzysztof Łukaszewicz

Grodno, wschodnie pogranicze przedwojennej Polski. 1 września 1939 roku niemieckie samoloty bombardują miasto. Jedna z bomb trafia w szkołę Leosia, Eweliny i Tadka. Dosłownie i symbolicznie kończy się świat beztroskiego dzieciństwa, zabawy, pierwszych zauroczeń. Leoś ma 12 lat, jest żydowskim chłopcem, zafascynowanym polską tradycją niepodległościową.
17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski, 20 września planuje zająć Grodno. Miasto rozpoczyna beznadziejną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, a przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

 

Strzępy reżyseria Beata Dzianowicz16 września /piątek/ godz. 20.00
STRZĘPY

Polska 2022, 98 min
reż. Beata Dzianowicz

Paterokowie to kochająca się, wielopokoleniowa rodzina. Ich życie jest spokojne i niepozbawione elementów humoru. W tej harmonijnej rzeczywistości nagle pojawia się pęknięcie: dziadek Gerard zaczyna zachowywać się dziwnie, łamie konwenanse i normy społeczne. Okazuje się, że są to pierwsze symptomy Alzheimera. Jak bohaterowie filmu sobie z tą diagnozą? Nasilająca się choroba Gerarda sprawia, że relacje w rodzinie wystawione są na wielką próbę, a na światło dzienne wychodzą skrywane napięcia, sekrety i pretensje.

 

Silent Twins foto 2 małe18 września /niedziela/ godz. 18.00
SILENT TWINS
Polska, USA 2022, 113 min
reżyseria: Agnieszka Smoczyńska

Film jest prawdziwą historią June i Jennifer Gibbons, czarnych sióstr z Walii, które od dzieciństwa rozmawiały tylko ze sobą. Dziewczyny odmawiające werbalnej komunikacji z rodziną, nauczycielami i rówieśnikami tworzą symbiotyczny, choć nie pozbawiony rywalizacji duet. Ich życie toczy się za zamkniętymi drzwiami pokoju: w wyobraźni, we wspólnych (z wiekiem coraz mniej niewinnych) zabawach i na kartach książek, które piszą. Wewnętrzny świat bohaterek został pokazany z wizualną fantazją.