Choć lubimy te letnie rozprężenie, to z nieukrywaną radością wracamy po wakacyjnej przerwie do naszych regularnych cyklów, w tym również do czwartkowych spotkań DKF Projekcja im. Grażyny Bożek-Szczepłockiej.

W nadchodzącym miesiącu przygotowaliśmy pięć propozycji, w których zdecydowaną większość stanowić będą filmy polskie. Nic w tym dziwnego, skoro najważniejsze święto rodzimej kinematografii rozpocznie się już za moment w Gdyni. Jak to zazwyczaj jednak bywa - od każdej reguły jest wyjątek i tak będzie również tym razem.

Zaczynamy już 1 września pokazem Cichej ziemi Agi Woszczyńskiej - opowieści o małżonkach, którzy spędzają urlop na włoskiej wyspie. Ich wakacyjną idyllę zakłóci niedziałający basen, którego naprawa będzie brzemienna w skutkach nie tylko dla pary bohaterów. Trzymający w napięciu, wrzący od emocji obraz, precyzyjnie utkany z wysublimowanych kadrów, skłania do głębszej refleksji nad człowieczeństwem w obliczu współczesnych kryzysów, nie dając o sobie zapomnieć na długo po seansie.

Cicha ziemia

Z kolei 8 września, za sprawą dokumentu Sary Dosy Wulkan miłości, wyruszymy w podróż śladami Katii i Maurice'a Krafftów oraz ukochanych przez nich wulkanów. Pasjonujący obraz z narracją Mirandy July, złożony w dużej mierze z unikatowych materiałów archiwalnych pozostawionych przez parę badaczy, jest hipnotyczną analizą życia na krawędzi przepaści, w oparach dymu i lawy o temperaturze 1200°C.

Wulkan miłości

Tydzień później, 15 września, pokażemy na przedpremierowym seansie nowy film Lecha Majewskiego. Brigitte Bardot cudowna, oparta na powieści reżysera i nawiązująca do motywu podróży Telemacha, jest historią dorastającego w czasach PRL-u chłopaka, który czekając na powrót z wojny ojca lotnika, ucieka od siermiężnej rzeczywistości do świata filmowych i muzycznych idoli.

Brigitte Bardot cudowna

W następny czwartek, 22 września, zapraszamy na Iluzję z Agatą Buzek i Marcinem Czarnikiem w rolach głównych. Zrealizowany w trójmiejskich plenerach film Marty Minorowicz to przejmująca historia matki, która po zaginięciu córki rozpoczyna własne śledztwo. Kryminalna zagadka nie jest tu jednak najważniejsza, ale staje się pretekstem do opowieści o sile ludzkiego ducha i próbie radzenia sobie z trudnymi przeżyciami.

Iluzja

Wrześniowe spotkania zakończymy pokazem filmu Johnny (29 września). To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia księdza Jana Kaczkowskiego, opowiedziana z perspektywy jego podopiecznego Patryka Galewskiego. W tytułową postać wcielił się znakomity aktor Dawid Ogrodnik, natomiast w roli Patryka zobaczymy wielokrotnie nagradzanego za występ w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Piotra Trojana.

Johnny

Korzystając z okazji, już teraz zapowiadamy, że październikowe seanse DKF otworzy IO Jerzego Skolimowskiego, które zostało wybrane przez komisję pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej polskim kandydatem do Oscara.

Przypominamy, że seanse klubowe odbywają się w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22) zawsze o godzinie 18:00 i poprzedzone są prelekcją.

Bilety na pokazy dostępne są w sprzedaży stacjonarnej oraz internetowej. Niezmiennie jednak zachęcamy do zakupu karnetu (opcja dostępna wyłącznie w kasie kina), którego koszt w tym miesiącu wynosi 65zł.

PISF log1pol

Działalność DKF PROJEKCJA jest realizowana przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.