Rękodzielnia przy ul. Wojska Polskiego 10a ogłasza nabór na zajęcia w roku szkolnym 2022/2023 dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

 

RĘKODZIELNIA al. Wojska Polskiego 10a
tel. (59) 842 47 07
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

CERAMIKA
Wiek: 7+ i 18+

Uczestnicy poznają podstawowe formy lepienia z gliny tj. wyciskanie z wałeczków i z plastrów. Techniki te dają możliwość nieskrępowanej twórczości, którą ogranicza jedynie specyfika materiału. Na zajęciach powstają formy płaskie, przestrzenne, użytkowe, ozdobne, tworzone są wyjątkowe prezenty, dekoracje oraz prace na konkursy plastyczne.

 

WITRAŻ
Wiek: 12+ i 18+

Zajęcia uczące metod pracy ze szkłem: cięcia, szlifowania, łączenia elementów za pomocą taśmy miedzianej i patynowania. Jest to wstęp do tworzenia witraży płaskich lub przestrzennych poprzez projekt, przygotowanie szablonu, wycięcie i oznaczenie poszczególnych elementów. Na zajęciach powstają witraże ozdobne, wiszące, biżuteria witrażowa, witrażowe abażury lamp.

 

FILCOWANIE
Wiek: 7+ i 18+

Na zajęciach filcowania uczestnicy zapoznawani są z metodami obróbki wełny czesankowej na mokro i na sucho. Na zajęciach powstają filcowe szale, czapki, kapcie, tuniki, czy elementy biżuterii (np. kwiaty, kulki, dredy).

 

BIŻUTERIA
Wiek: 18+

Warsztat tworzenia oryginalnych ozdób poprzez łączenie niewielkich szklanych i metalowych elementów biżuteryjnych. Na zajęciach powstaje biżuteria ze szkła witrażowego, biżuteria zdobiona roślinami lub witrażowa zdobiona decoupagem.

 

TOCZENIE NA KOLE
Wiek: 18+

Nauka centrowania i formowania gliny na kole elektrycznym. Na zajęciach powstają wazony, misy, talerzyki, kubeczki, formy użytkowe i ozdobne.

 

ZAJĘCIA EDUKACYJNE ,,OD KULECZKI DO MISECZKI’’
Grupy zorganizowane: przedszkolne, szkolne, podopieczni DPS, osoby z niepełnosprawnościami, grupy w ramach zajęć integracyjnych, wymiany uczniowskie i studenckie.

Opowieść o historii Ceramiki Słupskiej połączona z nauką podstawowej metody lepienia w glinie. Uczestnicy wykonują własnoręcznie miseczkę i samodzielnie ją ozdabiają, a następnie biorą udział w pokazie toczenia na kole - „Garncarz – ginący zawód”. Zajęcia rozwijają wiedzę o historii i kulturze naszego regionu, są doskonałym uzupełnieniem podstawy programowej z zakresu edukacji regionalnej.

 

WARSZTATY KREATYWNE ,,ZRÓBMY SOBIE SZTUKĘ’’
Grupy zorganizowane: przedszkolne, szkolne, podopieczni DPS, osoby z niepełnosprawnościami, grupy w ramach zajęć integracyjnych, wymiany uczniowskie i studenckie.

Tematyka zajęć ustalana jest wspólnie z opiekunami grup. Motywem przewodnim często bywają pory roku, nadchodzące uroczystości (np. prezent dla babci, dziadka, nauczyciela) lub bieżące potrzeby danej grupy (np. praca na konkurs, poszerzenie wiedzy z plastyki, dodatkowy element podczas omawiania lektury szkolnej). W trakcie działań wykorzystujemy glinę, wełnę, drewno, tkaniny, papier, karton, sklejkę. Zajęcia rozwijają zmysł planowania pracy (od projektu do efektu), dają poczucie satysfakcji oraz gwarantują świetną zabawę.

 

WARSZTATY RĘKODZIEŁA

Wiek: 7+

Warsztatyktórych tematyka jest najczęściej proponowana przez samych uczestników lub zaproszonych gości, np. szycie toreb, worko-plecaków, skrzatów, materiałowych tulipanów, filcowanie kapci, tworzenie lasu w słoiku, mebelków dla lalek, naturalnych mydeł i świec.

 

Instruktorzy Rękodzielni:

Agata Sasiuk - prowadzi zajęcia ceramiczne i edukacyjne
Agnieszka Pienkos
 - maluje Ceramikę Słupską, realizuje zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych.