REJS w REJSie, czyli imieniny kina...
Miejsce: kino REJS, Emcek, aleja 3 Maja 22
W sobotę, 31 sierpnia, zapraszamy na pokaz w ramach KRÓTKIEJ HISTORII POLSKIEGO KINA kultowego filmu REJS w reżyserii Marka Piwowskiego. Początek seansu o godzinie 18.00.
Będzie to jednak pokaz inny niż wszystkie. Z uwagi na fakt, że właśnie ten film od trzydziestu lat jest patronem naszego kina, postanowiliśmy zaprosić widzów na pokład do wspólnej zabawy i wyprawić imieniny Rejsu. W programie wydarzenia - oprócz filmowej projekcji - zaplanowaliśmy quiz z tendencyjnymi pytaniami oraz catering w sali TANGO. Na tarasie sekcją gimnastyczną pokieruje Gabriela Keller-Janus, a wieczór zwieńczy szantowy koncert w wykonaniu zespołu Handszpaki. Mistrzem ceremonii, czyli rejsowym kaowcem, będzie Maciej Gierłowski.
Pokaz odbędzie się w ramach cyklu „Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni”.
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Film z napisami w języku angielskim.
Seans rozpocznie prelekcja wideo kuratora przeglądu, filmoznawcy Tomasza Kolankiewicza.
Kolejne planowane pokazy:
- WRZESIEŃ - Konopielka, reż. Witold Leszczyński 1982
- PAŹDZIERNIK - Krzyk, reż. Barbara Sass 1983
- LISTOPAD - O-bi O-ba. Koniec cywilizacji, reż. Piotr Szulkin 1984
Bilety w cenie 30 zł już do nabycia w kasie kina oraz na stronie Ekobiletu.
Bilety ulgowe w cenie 25 zł przysługiwać będą wyłącznie widzom, którzy w swojej garderobie zaakcentują marynistyczny charakter naszej imprezy.
HANDSZPAKI
- w składzie: Marek Rogala - akordeon, śpiew; Robert Sakowicz - git. basowa, śpiew; Piotr Merecki - gitara, śpiew - z nieskrywanym od lat entuzjazmem wykonują najbardziej popularne piosenki żeglarskie i szanty. Podczas koncertów utwory przeplatane są opowieściami związanymi z kulturą marynistyczną, historią i współczesnością żeglarstwa. Atmosfera podczas koncertów sprzyja integracji i zabawie, występy bardzo często mają charakter dialogu z publicznością, angażują widzów do wspólnego śpiewania.
Wstęp na koncert wyłącznie dla uczestników imprezy "REJS w REJSie, czyli imieniny kina"
31 sierpnia, godzina 18.00
REJS
Polska 1970, 66 min
reżyseria: Marek Piwowski
scenariusz: Janusz Głowacki, Marek Piwowski
muzyka: Wojciech Kilar
zdjęcia: Marek Nowicki
obsada: Stanisław Tym, Jolanta Lothe, Wanda Stanisławska-Lothe,
Jerzy Dobrowolski, Andrzej Dobosz, Jan Himilsbach, Zdzisław Maklakiewicz
Zwykła wycieczka po Wiśle zamienia się w szopkę ku czci kapitana. Obywatele nie potrafią już odpoczywać prywatnie i bez programu. Kaowiec nie grzeszy inteligencją, a mimo to mnożą się pomysły: święto kapitana, bal maskowy, quiz z wiedzy ogólnej, zbiorowa gimnastyka, gra w salonowca. Film był debiutem fabularnym Marka Piwowskiego, który w latach 60. zasłynął znakomitymi filmami dokumentalnymi ukazującymi w krzywym zwierciadle realia naszej małej stabilizacji. W przypadku „Rejsu” trudno utożsamić film jedynie z nazwiskiem reżysera, bowiem na planie panowała atmosfera improwizacji i wiele twórczego wkładu wnieśli współpracownicy i goście. To właśnie w tej komedii narodził się legendarny duet aktorski Jana Himilsbacah i Zdzisława Maklakiewicza. „Rejs” osiągnął w Polsce status filmu kultowego, a dialogi weszły na trwałe do potocznej polszczyzny jako przykłady peerelowskiej nowomowy. I miejsce w ankiecie tygodnika „Polityka” w kategorii: Najciekawsze filmy polskie XX wieku świadczy o tym, że „Rejs” króluje nie tylko pośród polskim komedii, ale też ponad dramatami i innymi gatunkami.
.
Po seansie zapraszamy widzów do wspólnej zabawy.
W programie m.in. quiz filmowy z nagrodami i koncert szantowy.
Terminy
- 2024-08-31 18:00