Urodziny Stasia - 139. urodziny Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku

Różne
Termin: 2024-02-24 10:00

Miejsce: Ośrodek Teatralny Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a

Stanisław Ignacy Witkiewicz, syn wybitnego malarza Stanisława i nauczycielki muzyki Marii z Pietrzkiewiczów, urodził się 24 lutego 1885 roku w Warszawie. W wyniku pomyłki w metryce, w dacie urodzenia miał wpisany zamiast lutego marzec, ale nigdy nie prostował tego błędu. My jednak upieramy się przy prawdziwej dacie urodzin i to właśnie 24 lutego świętować będziemy "139. urodziny Stasia".
A w tegorocznym programie urodzin czeka na Was cała masa atrakcji wszelakich, przygotowanych przez Słupski Ośrodek Kultury, Liceum Plastyczne im. S.I. Witkiewicza, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Kluboksięgarnię Cepelin, wspartych przez Stowarzyszenie DOM na Rozstaju Kultur i Religii oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.
🗓️ 23 lutego 2024
⏰ 10:30
„Kobiety Witkacego” - wykład dr. Huberta Bilewicza
ℹ️ LSP im. S.I. Witkiewicza, ul. Koszalińska 9
⏰ 12:00
Prezentacja nowych nabytków do kolekcji Witkacego
ℹ️ Biały Spichlerz, ul. Szarych Szeregów 12
⏰ 18:00 - 6:00
"Noc z Witkacym" nocny maraton witkacowski dla uczniów LSP
OTWARTE PRACOWNIE:
🎨 Pracownia Malarstwa - Firma portretowa;
🗽 Pracownia Rzeźby - plakiety inspirowane pracami Witkacego;
🗿 Pracownia Modelowania - ewolucja formy / przełamanie konwencji;
⛲️ Pracownia Projektowania Przestrzeni - przestrzenie inspirowane dziełami Witkacego / surrealizm w architekturze wnętrz;
📸 Pracownia Fotografii - sobowtór- twór / życie to jest teatr.
Opiekunowie: Katarzyna Filipczak, Klaudia Kania, Paulina Grosz, Julita Rzeppka
Uczestnicy: uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych im. S.I.Witkiewicza
 
🗓️ 24 lutego 2024
⏰ 10:00
"'Tymbciowi nadałem Wielką Wstęgę Czystej Formy' (z listu Witkacego do żony). Edmund Strążyski i Witkacy – niebanalni przyjaciele"
Wykład Anny Baruk-Bejdy z Pracowni d.s. Kolekcji Witkacego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
ℹ️ Biały Spichlerz, ul. Szarych Szeregów 12
⏰ 17:00
„Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny” - rozmowę z Małgorzatą Czyńską poprowadzi dr Hubert Bilewicz. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie https://www.facebook.com/events/2145524192468540
ℹ️ Kluboksięgarnia Cepelin, Stary Rynek 7
⏰ 18:30
Uroczyste odsłonięcie rzeźb inspirowanych twórczością Witkacego, przeniesionych z dawnego Żydowskiego Domu Przedpogrzebowego w Słupsku.
Rzeźby powstały dzięki inicjatywie Piotra Kuby Nowotnego ze Stowarzyszenia DOM na Rozstaju Kultur i Religii, który w 2015 roku zorganizował plener rzeźbiarski z udziałem uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem pod czujnym okiem Andrzeja Mrowcy. Inspirowane twórczością Witkacego ponaddwumetrowe drewniane rzeźby ozdobiły dawny Żydowski Dom Przedpogrzebowy przy ul. Rabina Maxa Josepha. Po dziewięciu latach ich nowym domem będzie dziedziniec Ośrodka Teatralnego Rondo.
ℹ️ OT Rondo, ul. M. Niedziałkowskiego 5a
⏰ 19:00
Koncert AcCello Duo - Piotr Gach i Konrad Merta
AcCello Duo to duet instrumentalny powstały w 2011 roku. Tworzą go akordeonista Konrad Merta i wiolonczelista Piotr Gach, którzy z sukcesami realizują w nim różnorodne pomysły artystyczne, począwszy od porywających wykonań muzyki etnicznej i rozrywkowej, poprzez poruszające autorskie kompozycje, aż po wzniosłe projekty muzyczne oparte na ponadczasowej klasyce.
ℹ️ OT Rondo, ul. M. Niedziałkowskiego 5a
ℹ️ KONCERT BILETOWANY (bilety dostępne na stronie https://ekobilet.pl/.../piotr-gach-i-konrad-merta-accello... oraz w kasie Ronda)
⏰ 20:00
Kronplajty damasceńskie i szansa na przywrócenie poczucia sensu istnienia.
ℹ️ OT Rondo, ul. M. Niedziałkowskiego 5a
Urodzinom Stasia towarzyszyć również będą zamknięte warsztaty z konserwacji i impregnacji rzeźb drewnianych dla uczniów Licem Plastycznego im. S. I. Witkiewicza w Słupsku, przeprowadzone w dniach 22-23 lutego przez Andrzeja Mrowcę z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.

 

 

Terminy


  • 2024-02-24 10:00