18. Sam na scenie - I Wieczór Mistrzowski - monodram Marcina Bortkiewicza „Satana"

Teatr
Termin: 2021-09-02 20:00

Miejsce: Ośrodek Teatralny Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a

18. Sam na scenie Finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
I WIECZÓR MISTRZOWSKI
2 września 2021 godz. 20:30
OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a
 
Bezpłatne wejściówki do zarezerwowania w OT Rondo w godz. 10:00-14:00 pod nr tel. 59 842 63 49. Liczba miejsc ograniczona.
 
„Satana według Doktora Faustusa Tomasza Manna”
adaptacja i wykonanie Marcin Bortkiewicz
reżyseria Stanisław Otto Miedziewski
 
Monodram jest opowieścią o rzeczywistości nadprzyrodzonej, o obecności zła w świecie i jego destrukcyjnym działaniu na człowieka, a jego premiera odbyła się w roku 2000.
 
Marcin Bortkiewicz w "Satanie" wciela się w postać Serenusa Zeitbloma, który opowiada o życiu swojego przyjaciela z czasów studenckich, genialnego muzyka Adriana Leverkühna, który podobnie jak Faust Goethego podpisał pakt z diabłem.
 
Z powieści Manna uznawanej przez badaczy za metaforę historii Niemiec, Marcina Bortkiewicza zainteresował przede wszystkim motyw sprzeczności związanych z twórczością oraz koszty, jakie musiał ponieść główny bohater, aby stworzyć dzieło nieśmiertelne. W jego interpretacji "Doktor Faustus" staje się uniwersalną metaforą wyborów, z jakimi musi się zmierzyć twórca, żeby sprostać swojemu powołaniu.
 
Przedstawienie zostało uhonorowane ponad 15 ogólnopolskimi i międzynarodowymi nagrodami, m.in. w Edynburgu, Kilonii, Kiszyniowie, Kijowie i Warszawie.
 
„Bortkiewicz nie przegapił żadnej okazji, by opowiadając o spotkaniu swojego bohatera Adriana Leverkühna z Diabłem nie tylko ograć przestrzeń i kilka skromnych rekwizytów, ale także stopniować napięcie, nie gubiąc metafizycznej istoty relacjonowanej historii. Wszak jest to spektakl o obecności zła, o beztroskim życiu w cieniu śmierci. Precyzja i świadomość teatralnych środków użytych przez realizatorów, niesie nadzieję na odrodzenie się u nas trudnej sztuki monodramu”
G.J. Piąty set, „Scena” nr 1/2001
 
Marcin Bortkiewicz - absolwent polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i dramaturg, aktor. Wielokrotnie nagradzany w Polsce i zagranicą aktor-monodramista oraz reżyser, swoje pierwsze sceniczne kroki stawiał w słupskim Teatrze Rondo. Wyreżyserował m.in. filmy: „Portret z pamięci” z kreacją Ireny Jun (2011) oraz „Noc Walpurgi” (2015). Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
 
fot. SAS
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
SNS 2021 belka 1

 

Telefon
59 842 63 49
Strona WWW

 

Terminy


  • 2021-09-02 20:30