DKF Projekcja - pokaz filmu "Ściana cieni" i spotkanie po seansie

Kategoria
Film
Termin
2021-03-04 18:00 - 21:00
Miejsce
kino REJS, Emcek, aleja 3 Maja 22
Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Marcowe spotkania DKF Projekcja otworzy nowy, nagradzany na festiwalach, dokument Elizy Kubarskiej, "Ściana cieni".

Film opowiada o zderzeniu dwóch kultur, przenosząc widzów do podnóża Kumbhakarny. Dla zachodnich alpinistów to jedna z najtrudniejszych gór świata i wymarzony cel do zdobycia. Dla nepalskich Szerpów - jedna z ostatnich świętych gór. Według miejscowych wierzeń jej szczyt zamieszkany jest przez bogów i ludzie nie mają prawa wkraczać na ich teren. Niepiśmienny Nada od 20 lat ryzykuje życie zawieszając liny na ośmiotysięcznikach. Teraz chce zarobić na szkołę dla swojego najmłodszego syna i w ten sposób uchronić go przed niebezpieczną pracą himalajskiego tragarza. Jednak udział w wyprawie na świętą górę oznacza złamanie tabu…
 
mdagff 2020 THE WALL OF SHADOWS Stills 1065020
 
mdagff 2020 THE WALL OF SHADOWS Stills 1065024
Po seansie odbędzie się spotkanie Michałem Kochańczykiem.
Michał Kochańczyk - polski taternik, alpinista, polarnik, żeglarz, działacz organizacyjny, publicysta, fotograf, filmowiec, realizator programów telewizyjnych, wykładowca akademicki.

Wspinaczki w Tatrach rozpoczął w 1970 roku, ukończył kurs wspinaczki zimowej w lutym 1972 roku. Wspinał się w Tatrach, Pamirze, Himalajach, Andach, w górach Afryki, na Spitsbergenie i Alasce. Jego największym osiągnięciem górskim jest udział w przeprowadzeniu nowej drogi na jedną z najtrudniejszych gór na świecie: na szczyt Fitz Roy w Patagonii. Autor popularnej zimowej taternickiej drogi wspinaczkowej w rejonie Hali Gąsienicowej w Tatrach Polskich (droga Kochańczyka – pierwsze przejście z Bogusławem Laskowskim w marcu 1996 roku).

Wędrował po Saharze i Pustyni Namib, przez wilgotne lasy równikowe, po Syberii, w czasie zimy polarnej na nartach na Spitsbergenie, przepłynął Morze Bałtyckie na drewnianej tratwie w 2006 roku. Publikuje zdjęcia i filmy ze swoich wypraw, jest autorem relacji i artykułów ze swoich wypraw.

Zorganizował i monitorował akcję poszukiwawczą po zaginionych na rzece Ukajali w Peru polskich kajakarzy Celinę Mróz i Jarosława Frąckiewicza w 2011 roku, był członkiem zespołu Polskiego Związku Alpinizmu do spraw zbadania okoliczności i przyczyn wypadku na zimowej wyprawie na Broad Peak w 2013 roku.

W roku 2020 wydał książkę „Jedno lato w Himalajach”, opisującą zmagania związane ze zdobywaniem dwóch ośmiotysięcznych szczytów, Cho Oyu i Nanga Parbat, w 1985 roku.

 
Rozmowę poprowadzi Anna Patalon, absolwentka prawa i filozofii, badaczka utopii, nauczyciel akademicki. Organizatorka festiwali etnicznych w Gdańsku, pasjonatka kina.
 
mdagff 2020 THE WALL OF SHADOWS Stills 1065023
 
 
ecobilet emcek
 
 

Terminy

  • 2021-03-04 18:00 - 21:00