art festival UKRAINA

2 sierpnia, godzina 18.00

ŻYWY OGIEŃ

Living Fire / ???? ?????
Ukraina 2013, 77 min.

reżyseria: Ostap Kostiuk
scenariusz: Ostap Kostiuk, Petro Cymbał
muzyka: Ałła Zahajkewicz
zdjęcia: Ołeksandr Pozdjakow, Mykyta Kuzmenko
obsada: Iwanko Mychajliuk, Iwan Besaszczuk, Wasyl Toniuk

Artystyczny dokument o życiu i pracy pasterzy w ukraińskich Karpatach, pokazujący piękno profesji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Na tle zmian społecznych ? takich jak bogacenie się i konsumpcjonizm ? obserwujemy ludzi, dla których przede wszystkim liczą się tradycja i historia Huculszczyzny. Bohaterami dokumentu stali się prości mężczyźni reprezentujący trzy pokolenia Hucułów: młody Iwanko, zaczynający naukę w szkole z internatem; dojrzały, będący w sile wieku Wasyl ? właściciel gospodarstwa ? oraz osamotniony i gotowy na śmierć staruszek Iwan. Wraz z nadejściem wiosny wszyscy trzej pójdą w wysokie góry ze swoją pasterską misją. Przez cztery miesiące będzie im towarzyszył niegasnący żywy ogień, rozpalany zgodnie z tradycją Huculszczyzny.

Powstały w wyniku długoletnich badań i obserwacji dokument jest rejestracją czteroletniej wędrówki ekipy filmowej z pasterzami. Pokazuje harmonijny świat, który większość z nas porzuciła na rzecz komfortu. Debiut Kostiuka przenosi w świat magii, górskich mgieł i iskier żywego ognia.

Ostap Kostiuk
Urodzony w 1979 roku w Kołomyi. Ukraiński reżyser, aktor i muzyk. Ukończył historię na Państwowym Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie oraz studium aktorskie działające przy Teatrze im. Łesia Kurbasa. Pracował jako aktor w Centrum Artystycznym ?Warsztaty pieśni?, a także w licznych teatrach. Jest współautorem muzycznych projektów takich, jak: BAI. Huculska Misteria, Banda Arkan, Tatosh Banda, Hycz Orkiestra.

.

3 sierpnia, godzina 18.00

GNIAZDO TURKAWKI

The Nest of the Turtledove / ?????? ??????? /Gnizdo gorlytsi
Ukraina 2013, 110 min.

reżyseria: Taras Tkaczenko
scenariusz: Taras Tkachenko, Vasyl Melnyk
muzyka: Stefano Lentini
zdjęcia: Olexandr Zemlyanyj
obsada: Rimma Zyubina, Vitaliy Linetskiy, Mauro Cipriani

Prawie cztery miliony Ukraińców wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszego życia. Daryna po ponad dwóch latach nielegalnej pracy we Włoszech wraca do kraju i do swojej rodziny. Spodziewa się dziecka ze swoim włoskim szefem. Staje przed dylematem. Gdzie lepiej i godniej żyć? I dla kogo?
Taras Tkaczenko portretuje ludzi walczących o przetrwanie i godność. Za film ?Gniazdo Turkawki? reżyser zdobył nagrodę Złoty Książę w kategorii najlepszy ukraiński film fabularny na Międzynarodowym Festiwalu w Odessie.

Główną bohaterkę, Darynę, poznajemy od razu. Wraca do rodzinnej wsi na ukraińskiej Bukowinie po dwóch latach pracy we Włoszech. Wraz z Daryną wchodzimy do starego drewnianego domu, wchodzimy do wspomnień pomieszanych z historią pełną włoskiej przygody, pracy, upokorzenia i pasji.
Tkaczence udało się pogodzić w swoim filmie bardzo różne emocje: tęsknotę i gniew, depresję i humor, pustkę i chęć życia. Poprzez swój film oddaje głos kobietom. Kobietom ? Ukrainkom, które co roku zostawiają swoje rodziny i wyjeżdżają w poszukiwaniu lepszego życia. /Michał Szymko, kontynent warszawa/

.

4 sierpnia, godzina 18.00

LOT ZŁOTEJ MUSZKI

Flight Golden Flies / ????? ??????? ?????
Ukraina 2015, 140 min.

reżyseria: Iwan Krawczyszyn
scenariusz: Iwan Krawczyszyn
muzyka: Roman Dudczyk, Liubko Mariasz
zdjęcia: Jurij Murawiow, Oleksandr Hriebiennikow
obsada: Sofija Krawczyszyn, Serhij Welykyj, Oleh Ciona, Wołodymyr Procjuk,
Tara Bobeliak, Bohdan Jusypczuk, Natalia Oleksiw

Mała rozpoetyzowana dziewczynka o chłopięcym imieniu Mykoła, uwielbiająca oglądać filmy na niebie, opowiada trzy razy w odmienny sposób tę samą historię o tym, jak w jej wsi o mały włos przez byka nie rozpoczęła się trzecia wojna światowa. Świętością dla Mykoły są słowa jej dziadka, z których czerpie mądrość i interpretuje rzeczywistość. Dziewczynka już wie, że nie można kłamać, trzeba być dobrym, a ludzkie życie podobne jest do lotu złotej muszki nad ogniem ? tak jaskrawe i krótkie? Ten naiwny dziecięcy świat, rozgrywający się w niezwykłej cywilizacji Hałyczyny, zarazi wszystkim optymizmem i wywoła niejeden uśmiech na twarzy.
Film, którego scenariusz powstał na podstawie opowiadań lwowskiego pisarza Bohdana Wołoszyna, opiera się na trzech elementach wiejskiego życia: meczu piłki nożnej, halickim weselu i pogrzebie. Reżyser, wywodzący się z tamtejszych terenów, pragnął stworzyć film o sobie i dla siebie. Przedstawiony krajobraz Hałyczyny może służyć jako ciekawy przewodnik turystyczny, jednocześnie stanowiąc wdzięczny temat dla badań antropologów, socjologów czy folklorystów.

Iwan Krawczyszyn
Ukraiński reżyser, scenarzysta i producent urodzony 6 sierpnia 1964 roku w Iwano-Frankiwsku. Ukończył Instytut Sztuk Teatralnych w Kijowie. Autor ponad 70 dokumentalnych filmów telewizyjnych dotyczących problemów społecznych na Ukrainie. Dzięki swej intensywnej pracy w 2004 został uznany za najlepszego reżysera roku i nagrodzony główną nagrodą konkursu Teletriumf. W swojej karierze zrealizował trzy pełnometrażowe filmy fabularne, spośród których obraz ?Stop Revolution? (2007) zyskał duże uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych.

.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem, Iwanem Krawczyszynem, które poprowadzi Agata Sakowicz.

Agata Sakowicz - filolog słowiański, doktorant językoznawstwa w katedrze tłumaczeń (tytuł pracy: "Przekład filmowy w kontekście komunikacji kulturowej na podstawie współczesnej kinematografii ukraińskiej"). Dyrektor programowy Ukraińskiego Centrum Informacyjnego, współpracownik Ambasady Ukrainy w RP z zakresu działań kulturowych, organizatorka wielu festiwali polsko-ukraińskich, m.in Wrocław-Lwów (Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016), Jazz Bez ( Lwów-Lublin), Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego.

.

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Rezerwacje w kasie kina REJS. Odbiór wejściówek w dniu projekcji.

Projekt "Art. festiwal: Ukraina" współfinansowany ze środków Miasta Słupsk.

Organizatorzy: Młodzieżowe Centrum Kultury w Słupsku i Stowarzyszenie NOTA ANAMNESIS.

.