plakat wor"Wór"
reżyseria Aleksandra Karnicka, Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska
scenariusz na podstawie utworu "Wór" Przemysława Laskowskiego
opracowanie muzyczne: Maciej Sierosławski
światło:Tadeusz Balik
scenografia: Przemysław Laskowski
premiera: 20 grudnia 2012 r.
występują: Aleksandra Stoltz, Kinga Kratkowska, Martyna Szabat, Kamila Kusiak, Dagmara Broniecka, Hanna Podskarbi, Klaudia Młynarczyk, Karolina Łapińska, Aleksandra Budlewska, Natalia Kobiałka

 

Reżyserki spektaklu – Aleksandra Karnicka oraz Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska wybierając, z serii swoistych rekonstrukcji mitów, autorstwa Laskowskiego, akurat mit „Wór” trafiły niejako na „wór mitów”. Bo czegóż tam nie ma. Jest starosłowiański Perun do dziś czczony przez rodzimowierców jest też i Peperuna, podziemna opozycja gromowładnego boga. Pomiędzy nimi bohater, klasyczny archetyp człowieka, wydanego na pastwę niszczycielskich sił natury. Rozdartego pomiędzy przytłaczającą misją daną od naczelnego bóstwa, lub bardziej dosłownie pomiędzy trudem życia, a kuszącą „przyjemnością” śmierci, symbolizowaną przez pocałunek Peperuny.

W „Worze” niczym w średniowiecznym palimpseście, rękopisie nadpisanym na innych tekstach, zachodzą na siebie różne tradycje i źródła tworzące naszą kulturę. Jest starosłowiańska mitologia i kosmogonia, są dalekie echa wiejskiej bajki o chłopie zamienionym w bociana, nomen omen zwanym pospolicie Wojtkiem, tak jak bohater utworu. Dojrzeć można nawiązania do greckiej Pandory i jej beczki zwanej popularnie puszką. Lecz w utwór wplecione zostały także wątki chrześcijańskie. Skamieniały Wojtek to dalekie echo żony Lota, która jak nasz heros sprzeciwiła się boskiemu nakazowi.

Spektakl przywołujący tak różne, wydawałoby się sprzeczne tradycje, zmierza w kierunku, w którym podążać musi każda mitologia. W swoistym rytuale, którym przecież jest teatr, wyjaśnione zostają podstawowe cechy i problemy ludzkiego losu, będące przecież uniwersalnymi zagadnieniami każdej kultury. Razem z aktorami cofamy się do tego świętego czasu w którym żyją herosi i razem z nimi upadamy, umieramy ale taż odradzamy się na nowo z nadzieją na ponowne życie.

Nagrody:
Nagroda główna – Festiwal Teatrów „Gala podwórkowa” 9-11 maja 2013 r.
Grand prix - XLIX Wojewódzkiego Konkursu Teatrów Szkolnych o Nagrodę „Bursztynowej maski” 19-20 czerwca 2013 r.
Wyróżnienie na 8. Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych im. A. Luterka w Wejherowie
I nagroda jury głównego oraz I nagroda jury studenckiego na XIV Poznańskim Festiwalu Teatrów "Marcinek 2014" marzec 2014 r.

Fotogaleria (zdjęcia Jadwiga Girsa-Zimna)