arabeska8Słupska Grupa Baletowa „Arabeska" (od 2012 roku Słupska Grupa Taneczna „Arabeska") to najbardziej znany zespół taneczny w Słupsku, do dziś jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek kulturalnych w Polsce.

Arabeska rozpoczęła swoją działalność z 1968 roku z inspiracji Mieczysławy Kętrzyńskiej, instruktorki wtedy jeszcze Powiatowego Domu Kultury (PDK po kilku zmianach, ostatecznie został przekształcony w Słupski Ośrodek Kultury – przejdź do historia SOK). „Marionetki" to pierwsza nazwa, jaką otrzymał nowy zespół. Określenie Słupska Grupa Baletowa „Arabeska" pojawiło się dopiero na początku lat siedemdziesiątych. Nazwa zespołu, wyłoniona w otwartym konkursie, nawiązywała do jednego z kostiumów używanych przez Arabeski.

arabeska4Przez pierwsze dwa lata działalności, grupa nie była znana szerszej publiczności, dziewczyny skupiały się na intensywnych przygotowaniach i pracy nad nowoczesną formą tańca. Jednak gdy tylko zespół rozpoczął regularne występy na wojewódzkich przeglądach zespołów tanecznych o Arabesce „zaczęło być głośno". Prawdziwym przełomem dla zespoły był udany występ na turnieju miast w Koszalinie, transmitowanym przez ogólnopolską telewizję. Arabeski zrobiły niesamowite wrażenie na publiczności i telewidzach.

Pierwszy poważny sukces, wywołał falę zainteresowania grupą. Oferty występów, zaproszenia na festiwale propozycje udziału w filmach i reklamach spływały szerokim strumieniem. Arabeski zawojowały całą Polskę. Występowały także w Czechosłowacji, Związku Radzieckim, Niemieckiej Republice Demokratycznej i na Węgrzech. Arabeska wystąpiła nawet za „żelazną kurtyną" we Francji i Republice Federalnej Niemiec.Zespół wygrał dziesiątki przeglądów i konkursów tańca,

arabeska6Arabeski występowały w reklamach i filmach ( można je zobaczyć m.in. w musicalu „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ Króla Kasiarzy"), gościły we wszystkich najważniejszych programach telewizyjnych.

Do dziś Arabeska ma na swoim koncie ponad 3000 występów na niezliczonych scenach w Polsce i zagranicy. Obecnie tradycje grupy kontynuuje Marzena Piołunkowska, która swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w Arabesce, pod okiem Mieczysławy Kętrzyńskiej. Pani Marzena przejęła opiekę nad grupą gdy w 2012 roku Mieczysława Kętrzyńska odeszła na zasłużoną emeryturę.