Weekend z 20. festiwalem Millennium Docs Against Gravity

Kategoria
Film
Termin
2023-05-19 18:00 - 2023-05-21 20:00

Jak co roku zapraszamy do kina Rejs na seanse w ramach Weekendu z 20. Millennium Docs Against Gravity. W dniach 19-21 maja będzie można zobaczyć sześć hitów tegorocznej edycji festiwalu.

Pokazy otworzy nominowane do Oscara i nagrodzone Złotym Lwem w Wenecji Całe to piękno i krew. Najnowszy film Laury Poitras to niezwykły portret Nan Goldin - legendarnej fotografki, która obecnie całą energię poświęca założonej przez siebie grupie aktywistycznej PAIN, stającej w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych i walczącej z koncernem farmaceutycznym rodziny Sacklerów, współodpowiedzialnym za kryzys opioidowy w Stanach.

Całe to piękno i krew

fot. Całe to piękno i krew

Wspólnie z twórcami dowcipnego i prowokującego do myślenia dokumentu I król rzekł: „Co za fantastyczna maszyna!” przyjrzymy się rozwojowi kultury obrazu: od camery obscury aż po czasy współczesne, wypełnione miliardami aparatów, a za sprawą Alexandra O. Philippe'a i jego Lynch / Oz prześledzimy obecność wątków i postaci kultowej książki dla dzieci w filmografii amerykańskiego reżysera.

Nie zabraknie również polskiego akcentu. W sobotę pokażemy Prawego chłopaka Hanny Nobis. To historia 22-letniego Antka, konserwatysty z Wrocławia, który pod wpływem miłości do dziewczyny zaczyna zadawać pytania o miejsce Boga, seksu i wyznawanych ideałów w swoim życiu.

Siostrzeństwo świętej sauny

fot. Siostrzeństwo świętej sauny

Z kolei w niedzielę, razem z Anną Hints i bohaterkami jej filmu, przeniesiemy się do estońskiej sauny, w której otoczone dymem kobiety obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Siostrzeństwo świętej sauny przepełnia autentyczne piękno, które płynie z humoru, mądrości i samoświadomości.

Na zakończenie weekendu, zanim wrócimy do codziennych obowiązków, sprawdzimy co oznacza dziś słowo „praca”. Wiele zmieniło się od czasu, gdy grupa purytańskich księży wynalazła w XVII wieku pojęcie etyki pracy. W XXI wieku samo pojęcie „pracy” pod wieloma względami się rozpada. To idealna sytuacja dla szwedzkiego mistrza kina dokumentalnego Erika Gandiniego, który podróżuje po całym świecie i wnikliwie, z egzystencjalnym humorem bada, czy w ogóle ma ono jeszcze dla nas jakieś znaczenie.

Harmonogram seansów:

19 maja godz. 18:00 - Całe to piękno i krew
19 maja godz. 20:15 - I król rzekł: „Co za fantastyczna maszyna!”
20 maja godz. 18:00 - Lynch / Oz
20 maja godz. 20:15 - Prawy chłopak
21 maja godz. 16:00 - Siostrzeństwo świętej sauny
21 maja godz. 18:00 - Świat po pracy

Bilety na Weekend z festiwalem MDAG dostępne są w kasie kina i sprzedaży online na stronie Ekobiletu.

Gorąco polecamy nie tylko fanom kina non-fiction!

 
 

Terminy

  • Od 2023-05-19 18:00 do 2023-05-21 20:00