Caravaggio: dusza i krew

Kategoria
Kino
Termin
2022-09-17 16:00
Miejsce
kino REJS, Emcek, aleja 3 Maja 22
Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ecobilet emcek

Caravaggio: The Soul and the Blood
Włochy 2018, 90 min
reżyseria: Jesus Garces Lambert
scenariusz: Laura Allievi, Cosetta Lagani

Poruszająca podróż przez życie, twórczość i udrękę Michelangela Merisiego (1571–1610), jednej z najbardziej kontrowersyjnych i tajemniczych postaci w historii sztuki.

Caravaggio był artystą rewolucyjnym, a co za tym idzie, był nierozumiany i często nielubiany przez sobie współczesnych. Podróżował po całych Włoszech w poszukiwaniu fortuny (a może w poszukiwaniu samego siebie?), uciekając przed wrogami, których mnożył sobie po drodze. Mediolan, Florencja, Rzym, Neapol, Malta: pięć miast, piętnaście muzeów i czterdzieści najsłynniejszych dzieł sztuki w typowym dla artysty stylu. Zostały pokazane albo w miejscach, dla których zostały stworzone, albo w najważniejszych muzeach we Włoszech i na świecie.

Film opowiada historię dzieł Caravaggia poprzez dogłębne badania doskonale udokumentowanych przykładów twórczości, kładąc szczególny nacisk na jego życie, współgranie światła i cienia oraz charakterystyczny dla niego temat kontrastu i sprzeczności. Autorzy postawili na odnajdowanie osobistych doświadczeń genialnego artysty o niesfornym, ognistym temperamencie zarówno w jego najsłynniejszych dziełach, jak i w tych mniej znanych.

Narracja rozwija się na dwóch poziomach: komentarz artystyczny i kompetentne opinie prof. Claudia Strinatiego, historyka sztuki i eksperta w sprawie twórczości Caravaggia, z udziałem prof. Miny Gregori i Rosselli Vodret. Ważne dla zrozumienia podejścia twórców do tytułowego bohatera są także inscenizowane scenki, które pomagają widzowi wejść w kontakt z umysłem artysty, kierującymi nim impulsami i jego najgłębszymi przeżyciami.

 

 

W cyklu: SZTUKA W KADRZE. THE BEST OF ART BEATS
Po seansie zapraszamy na warsztaty plastyczne "Caravaggio: w cieniu świateł" pod kierunkiem Kamili Bednarz. Uczestnicy przyjrzą się tenebryzmowi, technice stosowanej przez artystę, wykonają ćwiczenia ze światłocienia oraz podejmą próbę stworzenia autoportretu w stylu Caravaggio.

UWAGA! Z przyczyn od nas niezależnych jesteśmy zmuszeni przełożyć sobotnie warsztaty o tydzień. Zajęcia odbędą się 24 września o godz. 16:00. Za zmianę przepraszamy. Jednocześnie informujemy, że pokaz filmu "Caravaggio - dusza i krew" odbędzie się zgodnie z planem, już w najbliższą sobotę, 17 września o godz. 16:00

termin warsztatów: 24 września, godzina 16:00
miejsce: sala plastyczna, Emcek, 3 Maja 22
czas trwania: 2 godziny
koszt: 20,00 zł (płatne w kasie kina)
uczestnicy: maksymalnie 10 osób, 18+
zapisy/kontakt: mejlowe Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczne 507 846 243

Organizator zapewnia potrzebne narzędzia i materiały. Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani talentów, niezbędna jest natomiast otwartość, ciekawość i chęć poznania nowych rzeczy.

Kamila Bednarz ukończyła koszaliński Wydział Architektury i Wzornictwa oraz warszawską Szkołę Projektowania Biżuterii. Oprócz wykonywania biżuterii uprawia malarstwo, rzeźbę oraz sztukę ziemi. W twórczości łączy naturę z kulturą. Jej prace rozpięte między realną formą a sennym marzeniem są bliskie poetyce realizmu magicznego i surrealizmu. Z pasją szuka nowych możliwości tkwiących w każdym, czasem już bezużytecznym, przedmiocie. Artystyczna wypowiedź jest dla niej formą rozmowy ze światem. Tworząc biżuterię, obiekt lub instalację artystka pragnie wyrazić swoją wdzięczność Matce Ziemi. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, które wychowuje przez sztukę, głęboko wierząc,że kreatywność jest w życiu najważniejsza.

 

bilety: 18, 15, 13 zł

 

 

 
 

Terminy

  • 2022-09-17 16:00