Dugłos w sprawie migracji

Kategoria
Teatr
Termin
2015-10-29 11:00
Miejsce
Teatr Rondo

W ramach dugłosu w sprawie migracji zaprezentowane zostaną dwa bardzo różnorodne formalnie zjawiska sceniczne łączące się jednak wspólnymi tematami: refleksją o miejscu człowieka w przestrzeni o przemieszczeniach i och konsekwencjach.

„Odzyskane”  -  to spektakl teatralny, który jednocześnie powstaje w formie instalacji wizualnodźwiękowej. Narracja oparta jest o życiorysy obywateli niemieckich, których w 1946r. zastała nowa władza na terenach tzw. \\\"ziem odzyskanych\\\". Proste historie ludzi w różnym wieku – życie zawarte w kilku linijkach, które trzeba dopełnić detalem – fotografiami przodków (znalezionymi na pchlim targu), osobistymi przedmiotami (które tak na prawdę należą do kogoś innego i niosą ze sobą swoją własną historię), próbą dotarcia do samych ludzi, czy miejsc w których byli. Zatrzymany moment rzeczywistości. Rytuał powrotu – chodzenia czyimiś śladami z jednoczesną świadomością tego, że robi się to tu i teraz. Historie dopowiedziane, zawieszone w swoistym bezczasie, rozwijające się przed oczami, czasem przeplatające, czasem wręcz wykluczające się na wzajem. Opowiedziane głosami z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, obrazem, dźwiękiem i zapachem. Próba zamknięcia umownej przestrzeni teatralnej w małą społeczność połączoną wspólną historią.
Powstałe historie, których podstawą są życiorysy niemieckie, kreślą obraz pełen nostalgii i niepokoju. W trakcie spektaklu pojawiają się one w losowej kolejności, by w kulminacyjnym momencie przekształcić się w chór głosów, któremu towarzyszą mechaniczne ptaki, oraz wydające dźwięk huby. Przedziwna oranżeria, odkrywająca przed widzem ukryty świat – równoległą rzeczywistość, w której wszystko wydaje się być możliwe.
Przedstawienie jest audio-wizualną instalacją, budowaną na oczach widzów przez aktora/reżysera Ludomira Franczaka, którego rola ogranicza się do obsługi technicznej puszczonej w ruch machiny.

„Pokuć” w wykonaniu Szymona Majchrzaka 
Na motywach książki Aleksandra Jurewicza pt. „Lida”. Scenariusz: Ewa Czapik-Kowalewska i Szymon Majchrzak. Reżyseria: Ewa Czapik-Kowalewska. Spektakl nagrodzony na 11. Turnieju Monodramów „Sam na scenie” w Słupsku. Premiera: 16 marca 2015 roku, Studio Artystyczne im. Haliny i Krzysztofa Ziębińskich przy CK 105 w Koszalinie. (debiut aktora sceny nieprofesjonalnej - poza konkursem)
Lida to uhonorowana nagrodą Czesława Miłosza (1991) bardzo osobista książka Jurewicza. Złożona z wierszy, krótkich próz oraz fragmentów listów od babci, jest autobiograficzną opowieścią o kraju lat dziecinnych, który autor opuścił w wieku lat pięciu, wyjeżdżając z rodzicami „do Polszy”. Napisana pięknym, przesyconym nostalgią językiem z wieloma domieszkami białoruskiego, Lida to przejmująca rzecz o tęsknocie za utraconymi ukochanymi miejscami i ludźmi.

 
 

Terminy

  • 2015-10-29 11:00