kugle mugle e"Kugle mugle"
premiera 14 września 2013
scenariusz: zespół
reżyseria: Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska
muzyka: Daniel Łukasik
opracowanie muzyczne:  Maciej Sierosławski, w ścieżce dźwiękowej wykorzystano również  fragment utworu Mike Mills z płyty Talkie Walkie zespołu AIR
lalka: Agnieszka Pienkos
występują: Michalina Filimoniak, Adrian Grzymkowski, Maja Olech, Katarzyna Prynkiewicz, Aleksandra Wielikdzień

To spektakl, w którym Grupa teatralna „Gwiżdże” podjęła próbę połączenia technik kuglarskich z teatrem. Kuglarze tworzą kolorowy świat, przez który wędruje bohater przedstawienia i jak każdy z nas poszukuje tego co w życiu najważniejsze. Wędruje przez różne światy i dopiero spotkanie z drugim człowiekiem nadaje jego życiu sens.

A może to jest tak, że wszyscy szukamy  przyjaźni, ciepła  i miłości ?

Kiedy myślę o "kugle-mugle" po prostu się cieszę. Ludomira (bohatera spektaklu) pokochałam całym sercem, stał się dla mnie 6 członkiem zespołu i uwielbiam się z nim wygłupiać. Grając spektakl czuję wielką radość i chciałabym, żeby każdy widz odczuwał ją razem ze mną. Kuglarstwo zdecydowanie zbliżyło całą grupę do siebie. Przez wspólne układy, tricki, ćwiczenia i uczenie siebie nawzajem powstały między nami bardzo silne więzi co chyba najbardziej ukazuje właśnie nasz spektakl. Lubię kiedy razem pracujemy nad dalszymi umiejętnościami i nigdy nie brakuje mi motywacji do dalszego rozwijania się.
Michalina Filimoniak


Galeria zdjęć (fot. Małgorzata Dwulit)


Nagrody:

Nagroda - 45 Ogólnopolskie Puławskie Spotkania Lalkarzy 2013
Wyróżnienie -VII Salezjański Ogólnopolski Festiwal Teatralny – SOFFT 2013
Wyróżnienie - IV międzynarodowy
festiwal Teatralna Elipsa Kreatywności - Police 2014
I Nagroda na V Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Teatrów Młodzieży i Dorosłych - Trybuna Teatru w Piotrkowie Trybunalskim


Notatki prasowe:

Kugle, mugle” to spektakl niezwykły, stanowi bowiem swoisty eksperyment teatralny. Przedstawienie łączy w sobie tradycyjne instrumentarium teatralne, teatr lalki oraz sztukę cyrkową. Aktorzy dzięki wykorzystaniu technik kuglarskich tworzą przestrzeń, animując przedmioty, własne ciała oraz lalkę snują fabułę. „Kugle, mugle” to spektakl będący poszukiwaniem w formie, jak i treści. Przedstawienie eksplorując pokłady teatralnej materii zaprasza widzów do wspólnej podróży i poszukiwania.

Maciej Swornowski
http://www.gazetakaszubska.pl/49776/premiera-spektaklu-kugle-mugle-w-teatrze-rondo

„Młodzi aktorzy opowiedzieli na scenie subtelna historię o poszukiwaniu tego, co może być w życiu ważne. Okazuje się, że wędrując przez różne światy, spotykając przeciwności losu, próbując odnaleźć siebie, poszukując własnego miejsca i tożsamości, najważniejsze jest spotkanie z drugim człowiekiem, który stając się dla nas kimś ważnym i bliskim, pomaga nadać sens i stworzyć kompletna całość samego siebie. Historia ta opowiedziana jest sprawnym ruchem, gestem, a także zapierającymi dech w piersiach elementami sztuki kuglarskiej. W wypełnionej po brzegi Sali publiczność naprawdę wstrzymywała oddech, kiedy aktorzy żonglowali piłeczkami trzema, czterema, pięcioma, w parach czy w trójkach, prezentowali złożone układy ruchowe z użyciem piłeczki poi, diabolo, monocykli i wielu innych rekwizytów.

Duża swoboda sceniczna młodych aktorów, opanowanie sztuk kuglarskich, czytelność i urok historii opowiedzianej w tym spektaklu, a także gra świateł i muzyki sprawiły, że oklaskom i uśmiechom nie było końca.”

„Dużo dobrego teatru”, Daniel Klusek, [w:] "Głos Pomorza" nr 217(2033), 17.09.2013, str 19.

„Furorę zrobili młodzi aktorzy z działającej w Rondzie grupy Gwiżdże, którzy zaprezentowali swoje najnowsze przedstawienie „Kugle mugle”. Spektakl był opowieścią o poszukiwaniu miłości i szczęścia. Co ciekawe, nie padło w nim ani jedno słowo. Młodzi aktorzy popisywali się niemal cyrkowymi umiejętnościami niezwykle efektownej żonglerki, czym wprawiali w zachwyt zarówno młodszą, jak i tę dojrzałą publiczność”

„Święto kultury”, Daniel Klusek [w:] "Głos Pomorza", 19.11.2013, str 23,