Monument

Kategoria
Kino
Termin
2019-05-20 19:00
Miejsce
OT RONDO
Telefon
59 842 63 49
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW

ecobilet emcek

Polska 2018, 108 min.

reżyseria: Jagoda Szelc
scenariusz: Jagoda Szelc
muzyka: Rafał Nowak
zdjęcia: Przemysław Brynkiewicz
obsada: Zuzanna Lit, Mateusz Więcławek, Karolina Bruchnicka, Anna Biernacik

„Monument” to hipnotyczna i przerażająca opowieść o grupie studentów hotelarstwa, którzy późną nocą przybywają do tajemniczego hotelu, by odbyć w nim praktyki. Szybko okazuje się, że miejsce nie należy do zwyczajnych. Despotyczna menadżerka pozbawia bohaterów imion i zmusza ich do wykonywania niezrozumiałych czynności. Choć studenci orientują się, że coś jest nie tak, nie wiedzą, że w hotelu czas jest względny, a przestrzeń staje się figurą niemożliwą.
"Monument" to drugi, oczekiwany przez wielu widzów film Jagody Szelc, autorki "Wieży. Jasnego dnia" - zaskakującego debiutu, który zdobył dwie nagrody na festiwalu w Gdyni, a rok temu okazał się niespodziewanym przebojem kin studyjnych.

Podobnie jak w „Wieży” Szelc zaciera granicę między paradokumentalną obserwacją a kreacją, między prozą kinowego realizmu a poezją kinowego odlotu. (...) Reżyserka robi kino filozoficzne, ale nie napina się na symbole i kazania. Aranżuje po prostu wciągające sytuacje, gęste od konfliktów i znaczeń, a potem powoli, konsekwentnie, zdrapuje fasadę rzeczywistości, pyta i kwestionuje. W bebechach przedpotopowego hotelu odnajduje opowieść o społecznych instytucjach i społecznych zwyczajach, o władzy i edukacji, o upokorzeniu i spełnieniu, o konformizmie i buncie. Nie szuka jednak łatwych odpowiedzi, nie ocenia: obrzędy przejścia są tu przecież zarazem opresyjne i wyzwoleńcze, forma tyleż więzi, co pozwala się wyrazić. /Jakub Popielecki, Przekrój/

Przegląd NOWE KINO POLSKIE

 
 

Terminy

  • 2019-05-20 19:00