Trzecia część nocy | Krótka historia polskiego kina

Kategoria
Kino
Termin
2024-06-08 15:30
Miejsce
kino Rejs, al. 3 Maja 22, 76-200 Słupsk
Telefon
507 846 243

ecobilet emcek

Polska 1971, 101 min

reżyseria: Andrzej Żuławski
scenariusz: Mirosław Żuławski, Andrzej Żuławski
zdjęcia: Witold Sobociński
muzyka: Andrzej Korzyński
obsada: Małgorzata Braunek, Leszek Teleszyński, Jan Nowicki, Jerzy Goliński, Anna Milewska

Młody mężczyzna, utraciwszy żonę i syna, zabitych przez Niemców na jego oczach, postanawia włączyć się w konspirację w okupowanym Lwowie. W czasie ucieczki trafia przypadkowo do mieszkania rodzącej. Kobieta łudząco przypomina jego żonę.

Brawurowy debiut Andrzeja Żuławskiego, pod opieką artystyczną Andrzeja Wajdy, nawiązywał do problematyki i stylu Szkoły Polskiej, a zarazem gwałtowanie ją przekraczał, eskalując okrucieństwo, chaos moralny, naturalistyczne obrazy. Żuławski wypracował wyrazisty, konwulsyjny język opowieści o szaleństwie moralnym wojny, jak gdyby był to czas nie tylko walki o przetrwanie, ale też wiarę w sens istnienia, w możliwość porozumienia z Bogiem. Wyrazicielem tych wątpliwości jest w filmie Marian, przyjaciel Michała.

Apokaliptyczny klimat filmu wsparty jest na licznych cytatach z Apokalipsy św. Jana, ale też polskich romantyków („Ojciec zadżumionych” Juliusza Słowackiego). Fabuła odsyła do autobiograficznych doświadczeń z okresu okupacji Mirosława Żuławskiego, ojca reżysera, współscenarzysty filmu. W 1973 roku film zdobył nagrodę „Jantara” na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz Nagrodę im. Andrzeja Munka w PWSFTviT.

Pokaz w ramach cyklu „Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni” organizowanego przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z WFDiF i DI Factory, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Seans rozpocznie prelekcja wideo kuratora przeglądu, filmoznawcy Tomasza Kolankiewicza. Film wyświetlany w wersji z angielskimi napisami.

bilety: 10 zł

 
 

Terminy

  • 2024-06-08 15:30