Tutanchamon: Oblicze bez maski - w cyklu "Podróże ze sztuką"

Kategoria
Film
Termin
2024-02-11 13:30
Miejsce
kino REJS, Emcek, aleja 3 Maja 22
Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Comiesięczne "Podróże ze sztuką" zaprowadzą nas w lutym do Egiptu. W niedzielę, 11 lutego, zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego "Tutanchamon: Oblicze bez maski". Naszym przewodnikiem po skarbach Doliny Królów i grobowcu tajemniczego faraona będzie sam Iggy Pop. Początek seansu o godzinie 13.30. Serdecznie zapraszamy!

 

bilety: 18, 15, 13 zł
stacjonarnie oraz on-line w systemie Ekobilet - link

 

11 LUTEGO GODZ. 13.30
TUTANCHAMON: OBLICZE BEZ MASKI
Tutankhamun: The Last Exhibition
Włochy, 2022, 88 min

reżyseria i scenariusz: Ernesto Pagano
zdjęcia: Sandro Vannini
narracja: Iggy Pop

Egipt. Dolina Królów. 26 listopada 1922 roku, archeolog i egiptolog Howard Carter, dokonał niezwykłego odkrycia. Tego dnia po raz pierwszy otworzył grobowiec faraona Tutanchamona. Komora grobowa, wypełniona przeróżnymi przedmiotami, zachowana była w nienaruszonym stanie.

„Tutanchamon: Oblicze bez maski” jest niezwykłą okazją, by poznać prawdziwe oblicze tajemniczego faraona. Widzowie będą mogli z bliska obejrzeć 150 przedmiotów ze skarbca Tutanchamona i szczegółowo prześledzić proces tworzenia wyjątkowej wystawy poświęconej dziejom Złotego Króla.

Tutanchamon to imię, które stało się częścią zbiorowej wyobraźni ludzi na całym świecie. Przywołuje to, co najbardziej imponujące i tajemnicze w historii starożytnego Egiptu: od piramid po budzącą grozę klątwę. Od momentu odkrycia jego grobowca, faraon ten zyskał niemal status celebryty. Mało kto jednak łączy tę niezwykłą popularność z działaniami jego odkrywcy, Howarda Cartera. W czasach, w których archeolog dokonał swego odkrycia metody komunikacji masowej dopiero zaczynały raczkować, a mimo to o Tutanchamonie usłyszał cały świat.

„Tutanchamon: Oblicze bez maski” odkrywa tę niezwykłą historię, zabierając nas w podróż do miejsc, w których wspomnienia dawnych egipskich bogów i władców są nadal żywe. Odwiedzimy Muzeum Egipskie w Kairze i przyjrzymy się z bliska przechowywanym na jego wystawach skarbom. Będziemy też towarzyszyć ekspertom w pracach konserwatorskich, podczas poszczególnych etapów przygotowywania wystawy. Wraz z drogocennymi skarbami Tutanchamona udamy się też do Los Angeles, Paryża i Londynu.

 

 
 

Terminy

  • 2024-02-11 13:30