Tutanchamon: oblicze bez maski

Kategoria
Kino
Termin
2024-02-11 13:30
Miejsce
kino Rejs, al. 3 Maja 22, 76-200 Słupsk
Telefon
507 846 243

ecobilet emcek

Tutankhamun: The Last Exhibition
Włochy, 2022, 88 min

reżyseria i scenariusz: Ernesto Pagano
zdjęcia: Sandro Vannini
narracja: Iggy Pop

Egipt. Dolina Królów. 26 listopada 1922 roku, archeolog i egiptolog Howard Carter, dokonał niezwykłego odkrycia. Tego dnia po raz pierwszy otworzył grobowiec faraona Tutanchamona. Komora grobowa, wypełniona przeróżnymi przedmiotami, zachowana była w nienaruszonym stanie.

„Tutanchamon: Oblicze bez maski” jest niezwykłą okazją, by poznać prawdziwe oblicze tajemniczego faraona. Widzowie będą mogli z bliska obejrzeć 150 przedmiotów ze skarbca Tutanchamona i szczegółowo prześledzić proces tworzenia wyjątkowej wystawy poświęconej dziejom Złotego Króla.

Tutanchamon to imię, które stało się częścią zbiorowej wyobraźni ludzi na całym świecie. Przywołuje to, co najbardziej imponujące i tajemnicze w historii starożytnego Egiptu: od piramid po budzącą grozę klątwę. Od momentu odkrycia jego grobowca, faraon ten zyskał niemal status celebryty. Mało kto jednak łączy tę niezwykłą popularność z działaniami jego odkrywcy, Howarda Cartera. W czasach, w których archeolog dokonał swego odkrycia metody komunikacji masowej dopiero zaczynały raczkować, a mimo to o Tutanchamonie usłyszał cały świat.

„Tutanchamon: Oblicze bez maski” odkrywa tę niezwykłą historię, zabierając nas w podróż do miejsc, w których wspomnienia dawnych egipskich bogów i władców są nadal żywe. Odwiedzimy Muzeum Egipskie w Kairze i przyjrzymy się z bliska przechowywanym na jego wystawach skarbom. Będziemy też towarzyszyć ekspertom w pracach konserwatorskich, podczas poszczególnych etapów przygotowywania wystawy. Wraz z drogocennymi skarbami Tutanchamona udamy się też do Los Angeles, Paryża i Londynu.

Pokaz w cyklu PODRÓŻE ZE SZTUKĄ

bilety: 18, 15, 13 zł

 
 

Terminy

  • 2024-02-11 13:30