Dni Zanussiego w Słupsku

Kategoria
Film
Termin
2023-11-03 16:00 - 2023-11-04 20:00
Miejsce
kino REJS, Emcek, aleja 3 Maja 22
Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miasto Słupsk i kino Rejs Słupskiego Ośrodka Kultury serdecznie zapraszają w dniach 3 - 4 listopada 2023 na festiwal "Dni Zanussiego w Słupsku". Pokazom wybranych filmów Krzysztofa Zanussiego na odrestaurowanych kopiach cyfrowych towarzyszyć będą wydarzenia specjalne: wykład Mistrza pod hasłem "Sztuka życia w świecie chaosu i iluzji" w miejskim Ratuszu oraz spotkanie Reżysera z widzami kina Rejs.

 

Na wszystkie punkty programu wstęp bezpłatny.

 

Program festiwalu:

3 listopada 2023, godzina 16.00
Sztuka życia w świecie chaosu i iluzji – wykład prof. Krzysztofa Zanussiego /Ratusz Miejski, sala 211, wstęp za okazaniem zaproszenia/

3 listopada 2023, godzina 16.00
Serce na dłoni - Polska, Ukraina 2008, 96 min /kino Rejs/

3 listopada 2023, godzina 18.00
Liczba doskonała - Polska, Włochy, Izrael 2022, 87 min
Po pokazie spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim poprowadzi Grzegorz Piekarski /kino Rejs/

4 listopada 2023, godzina 15.45
Cwał - Polska 1995, 103 min /kino Rejs/

4 listopada 2023, godzina 18.00
Iluminacja - Polska 1972, 87 min /kino Rejs/

4 listopada 2023, godzina 20.00
Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową - Polska 2000, 99 min /kino Rejs/

 

wydarzenia bezpłatne

wstęp na wykład za okazaniem zaproszenia
wejściówki na seanse do odbioru w kinie Rejs
rezerwacje, kontakt do kasy: tel. 507 846 243

kino Rejs, Słupski Ośrodek Kultury, aleja 3 Maja 22
Ratusz Miejski w Słupsku, Plac Zwycięstwa 3

 

 

3 listopada 2023, godzina 16.00
Serce na dłoni
Serce na dłoni

Polska, Ukraina 2008, 96 min
reżyseria: Krzysztof Zanussi
scenariusz: Krzysztof Zanussi
zdjęcia: Adam Bajerski
muzyka: Wojciech Kilar
obsada: Bogdan Stupka, Szymon Bobrowski, Marek Kudełko, Marta Żmuda Trzebiatowska, Borys Szyc, Maciej Zakościelny

Zepsuty przez dostatnie życie biznesmen dowiaduje się, że cierpi na ciężką chorobę serca. Uratować go może tylko natychmiastowy przeszczep. W szpitalu przypadkiem poznaje młodego mężczyznę, któremu zawód miłosny i utrata pracy odebrały wszelką chęć do życia. Potencjalny samobójca jest więc dawcą idealnym, trzeba mu tylko jak najszybciej pomóc rozstać się z tym światem...

 

 3 listopada 2023, godzina 18.00
Liczba doskonała
Liczba doskonała 1

Polska, Włochy, Izrael 2022, 87 min
reżyseria: Krzysztof Zanussi
scenariusz: Krzysztof Zanussi
zdjęcia: Piotr Niemyjski
obsada: Andrzej Seweryn, Jan Marczewski, Julia Latosińska, Jan Nowicki, Ihor Aronov, Anais Bondu, Marcin Czarnik

Joachim (Andrzej Seweryn) to dojrzały mężczyzna, który już nic nikomu nie musi udowadniać. Jest zamożny, a jego życie było pasmem sukcesów. Kaprys losu stawia na jego drodze trzydziestoletniego Davida (Jan Marczewski), geniusza matematycznego, który porzuca obiecującą karierę biznesową za granicą i szuka właściwego pola dla swoich talentów w Polsce. Sprawy komplikują się, kiedy w życie Davida wkracza Ola (Julia Latosińska). Joachim i David to dwaj mężczyźni na zupełnie innych etapach życia. Czego każdy z nich może nauczyć się od drugiego? Jak wybrać pomiędzy intelektem, wiarą i miłością?

W „Liczbie doskonałej” Krzysztof Zanussi powraca do najważniejszych tematów swojej twórczości i prezentuje je w nieoczekiwanej formie intelektualnego thrillera.

Po pokazie spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim prowadzi Grzegorz Piekarski.

 

4 listopada 2023, godzina 15.45
Cwał
Cwał 2

Polska 1995, 103 min
reżyseria: Krzysztof Zanussi
scenariusz: Krzysztof Zanussi
zdjęcia: Jarosław Żamojda
muzyka: Wojciech Kilar
obsada: Maja Komorowska, Bartosz Obuchowicz, Karolina Wajda, Piotr Adamczyk

Polska, początek lat 50. Młody chłopiec, którego ojciec przebywa na emigracji w Londynie, opuszcza prowincjonalne miasteczko i wyjeżdża do Warszawy, by zamieszkać u swej ciotki. Ciotka jest byłą ziemianką i odczuwa nieustającą fascynację końmi. Razem próbują uprawiać sport hippiczny.

W finale pojawia się przed kamerą Krzysztof Zanussi, autor filmu i zwracając się do widzów ujawnia autobiograficzny charakter filmu. Dystans czasowy wpłynął na konwencję filmu, który można określić jako tragikomedię polityczną. "Cwał" został obsypany nagrodami na 21. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1996): Nagroda Specjalna Jury, Nagroda za rolę kobiecą dla Mai Komorowskiej, Nagroda za rolę dziecięcą dla Bartosza Obuchowicza, Złoty Klakier i Nagroda Dziennikarzy. Ponadto film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio (1996) i w Moskwie (1997).

 

4 listopada 2023, godzina 18.00
Iluminacja
ILUMINACJA 001

Polska 1972, 87 min
reżyseria: Krzysztof Zanussi
scenariusz: Krzysztof Zanussi
zdjęcia: Edward Kłosiński
muzyka: Wojciech Kilar
obsada: Stanisław Latałło, Małgorzata Pritulak, Monika Dzienisiewicz-Olbrychska, Edward Żebrowski

Wiara w naukę i siłę rozumu ludzkiego młodego studenta fizyki zostaje wystawiona na próbę. Franciszek Retman jest na pozór osobą przeciętną. Sporo wysiłku kosztuje go dostanie się na studia. Wybiera fizykę, gdyż właśnie ona daje jasne i konkretne odpowiedzi na pytania. Kolejne życiowe doświadczenia - nieszczęśliwa miłość, tragiczna śmierć przyjaciela, małżeństwo, ojcostwo, praca - sprawiają, że jego wiara w potęgę nauki słabnie.

Krzysztof Zanussi o poszukiwaniach człowieka myślącego XX wieku. Jedno z najciekawszych osiągnięć polskiego kina lat 60. Pisany kamerą esej filozoficzny, gdzie strukturę fabularną przeplatają fragmenty wykładów i dyskusji naukowców na temat możliwości i granic poznania. Zaczerpnięty z teorii św. Augustyna tytuł w kontekście losów Franciszka jest dwuznaczny: iluminacji, czyli stanu łaski, oświecenia intelektualnego i duchowego, bohater nie dostępuje, choć osiąga pewien spokój ducha, pozwalający mu zaakceptować swoje życie.

 

4 listopada 2023, godzina 20.00
Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową
Zycie jako śmiertelna

Polska 2000, 99 min
reżyseria: Krzysztof Zanussi
scenariusz: Krzysztof Zanussi
zdjęcia: Edward Kłosiński
muzyka: Wojciech Kilar
obsada: Zbigniew Zapasiewicz, Krystyna Janda, Tadeusz Bradecki, Monika Krzywkowska

Tomasz jest inteligentnym, kapryśnym i gwałtownym lekarzem około sześćdziesiątki, który podejrzewa, że jest nieuleczalnie chory. Po wykonaniu serii testów jego obawy potwierdzają się. Bliskość końca wyzwala w nim pragnienie, by dokonać bezkarnie wszystkiego, czego dotąd sobie w życiu odmawiał. Chce się przekonać w praktyce, jak bezpodstawne były jego dawne hamulce. Pod pozorem przyjaźni i pomocy chce zniszczyć miłość młodej parze, prowadzi grę z młodym księdzem, od którego chce uzyskać wyznanie niewiary, w końcu przygotowuje wszystko do samobójstwa. Oczekuje jakiegoś znaku, który pokazałby mu, jak iść dalej przez życie. Znak przychodzi niespodziewanie w szpitalnym pokoju.

Dramat psychologiczny autorstwa Krzysztofa Zanussiego kontynuuje problematykę kina moralnego niepokoju i inteligenckich rozterek etycznych związanych z zawodem lekarza. Film zdobył Złote Lwy oraz Nagrodę za rolę męską dla Zbigniewa Zapasiewicza i Nagrodę Dziennikarzy na 25. FPFF w Gdyni (2000). Triumfował jako zdobywca 7 Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej (2001) za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, muzykę, montaż, produkcję i rolę męską oraz licznych nominacji.

 

 

Zanussi plakat z programem mały

 
 

Terminy

  • Od 2023-11-03 16:00 do 2023-11-04 20:00