21. Dni Kultury Żydowskiej - Koncert piosenek Wiery Gran w wykonaniu Natalii Łęt

Kategoria
Muzyka
Termin
2023-09-08 19:00
Miejsce
Ośrodek Teatralny Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a
Telefon
(59) 842 63 49
Strona WWW
W ramach 21. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku zapraszamy serdecznie na koncert piosenek Wiery Gran w wykonaniu Natalii Łęt z towarzyszeniem zespołu kameralnego prowadzonego przez Macieja Banachowskiego.
8 września, godzina 19:00, OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a.
/WSTĘP WOLNY – obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem tel. +48 59 842 63 49/
Wiera Gran urodziła się w 16 kwietnia 1920 roku w rodzinie żydowskiej jako córka Eliasza i Luby Grynbergów. Początkowo mieszkała w Wołominie, a od 1931 roku w Warszawie, gdzie uczęszczała do szkoły tańca Ireny Prusickiej (m.in. ze Stefanią Grodzieńską i Franciszką Mann).
Młoda artystka matowym kontraltem wykonywała w warszawskich kabaretach piosenki o miłości. Do wybuchu wojny nagrała ich 60 na 28 płytach. Od wiosny 1942 r. była artystyczną sensacją Café Sztuka w warszawskim getcie.
Program koncertu:
- Tango notturno
- Jej pierwszy bal
- Trzy listy
- Ciemna dziś noc
- Bo to się zwykle tak zaczyna
- Uliczka w Barcelonie
- To grzech
- Maria Dolores
- Gdy odejdziesz
Natalia Łęt – mezzosopran. Urodziła się w Inowrocławiu. W roku 2019 ukończyła studia na wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie ad. dr hab. Kamili Kułakowskiej. Jest także absolwentką Szkoły Muzycznej I stopnia w Radziejowie (klasa saksofonu) oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Inowrocławiu (klasa śpiewu solowego). Podczas studiów wokalnych swoje umiejętności doskonaliła biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich m.in. Urszuli Kryger, Thomasa Heyera, Marka Rzepki, Izabeli Kłosińskiej, Ubaldo Fabbri, i in. Trzykrotnie otrzymała stypendium Rektora macierzystej uczelni dla najlepszych studentów.
W 2017 roku zadebiutowała na deskach Opery Nova w Bydgoszczy partią III Damy w operze W.A. Mozarta „Czarodziejski Flet”, pod batutą Macieja Figasa. W 2018 roku wcieliła się w rolę Jadwigi w koncertowym wykonaniu opery „Straszny Dwór” S. Moniuszki, pod batutą Piotra Wajraka, podczas 25. Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich w Toruniu. Zdobyła nagrodę specjalną w konkursie kameralistyki wokalnej „Cztery pieśni, cztery emocje, trzy języki” (Bydgoszcz, 2017) oraz nagrodę dla najlepszej aktorki podczas II Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych w Polsce „Przygrywka” (Toruń, 2017).
W latach 2016-2018 była aktorką Bydgoskiego Teatru Lalek „Buratino”. W 2020 roku wystąpiła w roli Marty w operze S. Moniuszki „Straszny Dwór” realizowanej w Operze Nova w Bydgoszczy. Solistka wykonuje także dzieła oratoryjne, m.in. Pasję wg św. Jana J.S. Bacha, Stabat Mater G. B. Pergolesiego oraz Mszę Koronacyjną C-dur W.A. Mozarta. Współpracuje z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, a także wieloma orkiestrami, zespołami i instytucjami kultury.
 
 

Terminy

  • 2023-09-08 19:00