NIKT NIE WOŁA w cyklu Krótka Historia Polskiego Kina

Kategoria
Film
Termin
2023-05-13 14:00
Miejsce
kino REJS, Emcek, aleja 3 Maja 22
Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy na kolejny pokaz w ramach cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. W maju przeniesiemy się na Ziemie Zachodnie w burzliwym czasie po zakończeniu II Wojny Światowej.

W sobotę, 13 maja, na ekranie Rejsu zobaczyć będzie można awangardowe dzieło Polskiej Szkoły Filmowej "Nikt nie woła" w reżyserii Kazimierza Kutza. Film z 1960 roku stanowi swoistą antytezę "Popiołu i diamentu" Andrzeja Wajdy. Realistycznie i z założenia apolitycznie poprowadzona narracja ukazuje bohatera, który odmawia wykonania rozkazu i wybiera ucieczkę zamiast śmierci.

Przypominamy, że w tym przeglądzie "Krótka Historia Polskiego Kina" pokazujemy klasyczne filmy polskie z angielskimi napisami, a bilety są w atrakcyjnej cenie 10,00 zł. Przed seansem krótkie wprowadzenie wygłosi kurator przeglądu Tomasz Kolankiewicz.

 

Nikt nie woła baner

 

13 maja, godzina 14.00
NIKT NIE WOŁA
Polska 1960, 86 min

reżyseria: Kazimierz Kutz
scenariusz: Józef Hen
zdjęcia: Jerzy Wójcik
obsada: Zofia Marcinkowska, Henryk Boukołowski, Barbara Krafftówna, Halina Mikołajska, Aleksander Fogiel

Z końcem wojny na Ziemie Zachodnie zmierzają pociągi pełne ludzi myślących o rozpoczęciu życia od nowa. Transport przesiedleńców, wśród których znajduje się Bożek, przybywa do Zielna. Podróż Bożka wyniknęła z chęci zerwania z podziemiem i ucieczki przed karą za niewykonanie rozkazu. „Nie zabiłem czerwonego” – mówi sam do siebie. Bożek urządza sobie pokój i podejmuje pracę w wytwórni win.
Z poznaną tu Lucyną zaczyna go łączyć uczucie, ale strach przed wyrokiem wyklucza jakąkolwiek szczerość. Chłopak szamocze się z samym sobą, próbuje ostudzić miłość do Lucyny przelotnymi związkami z Niurą i Olgą. Pewnego dnia w miasteczku dostrzega Zygmunta – kolegę z organizacji, co prowokuje ucieczkę Bożyka na wieś. Ale po przemyśleniu własnej sytuacji podejmuje ryzyko powrotu do Lucyny.
Jeden z najpiękniejszych plastycznie polskich filmów. Wystylizowane czarno-białe zdjęcia oddają stan duszy pary młodych ludzi zupełnie zagubionych w nowej rzeczywistości i księżycowym pejzażu miasteczka zaludnionego przez przypadkowych mieszkańców.

Pokaz rozpocznie wideoprelekcja kuratora przeglądu, filmoznawcy Tomasza Kolankiewicza.

 

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

 

ecobilet emcek

 

 

 
 

Terminy

  • 2023-05-13 14:00