Gauguin na Tahiti. Raj utracony

Kategoria
Kino
Termin
2023-05-21 14:00
Miejsce
kino Rejs, al. 3 Maja 22
Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 ecobilet emcek

Gauguin a Tahiti. Il paradiso perduto
Włochy 2019, 87 min

reżyseria: Claudio Poli
scenariusz: Marco Goldin, Matteo Moneta
muzyka: Remo Anzovino
narrator: Adriano Giannini

Paul Gauguin jest postacią budzącą wyjątkowe emocje w świecie sztuki. Buntownik, który poświęcił wygody zachodniego społeczeństwa, by szukać artystycznego spełnienia na wyspach Oceanu Spokojnego? Czy może hipokryta i degenerat, który utrwalił egzotyczne klisze społeczne i wykorzystywał swój status, by omamiać kobiety z tropikalnego raju?

Film „Gauguin na Tahiti. Raj utracony” opowiada o czasie, kiedy malarz, jeden z najznakomitszych przedstawicieli impresjonizmu, przebywał na Tahiti. Jego malarstwo nabrało wtedy monumentalnej prostoty. Artysta swoim obrazom nadawał tytuły w języku miejscowym, podkreślając przez to ich odmienność od twórczości paryskiej. Odbijała się w nich zmysłowa bujność przyrody i ludzi tropików, pochwała uduchowienia i szlachetnej pierwotności bytowania Maorysów.

Od Tahiti i archipelagu Markizów, gdzie żył i tworzył Paul Gauguin, po amerykańskie placówki (The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Art Institute of Chicago, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Museum of Fine Arts w Bostonie), w których zachowane są jego wyjątkowe dzieła, reżyser Claudio Poli zabiera widza w wyjątkową podróż przez życie odkrytego na nowo rewolucjonisty współczesnego malarstwa.

Pokaz w ramach cyklu Sztuka w kadrze. Po seansie zapraszamy na płatne warsztaty pod kierunkiem Kamili Bednarz. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem tel. 507 846 243.

bilety na seans: 18, 15, 13 zł

udział w warsztatach: 20 zł

 
 

Terminy

  • 2023-05-21 14:00