Niemen 2019 A2 pustyTo już trzynasta odsłona festiwalu młodych talentów Niemen Non Stop w Słupsku. W tym roku obchodzimy szereg ważnych rocznic. Te najważniejsze to oczywiście - 80. urodzin i 15. śmierci artysty.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że mija właśnie 50 lat od powołania przez Czesława Niemena grupy Niemen Enigmatic i rejestracji przełomowego dla historii polskiego rocka albumu, zwyczajowo nazwanego jak sam zespół. Ponadto fani jazz rocka z pewnością pamiętają, że 45 lat temu wyprawa Czesława Niemena do Nowego Yorku zaowocowała fantastyczną płytą "Mourner's Rhapsody". Cóż... Co ważniejsze rocznice dotyczące przebogatego życia artystycznego i prywatnego Mistrza, można wyszukiwać w nieskończoność.
Ideą festiwalu jest, by popularyzować jego dziedzictwo, przypominać, podtrzymywać... szczególnie wśród bardzo młodego pokolenia.
Jak młodzież przyjmuje ten niełatwy muzyczny dorobek? Czy odważy się interpretować go po swojemu, a jeśli tak, to w którym kierunku pójdzie? O tym będziemy mieli okazję przekonać się podczas Konkursu Piosenki scen@niemena oraz występu na "scenie laureatów".
Ponadto w programie także konkurs wiedzy dla uczniów szkół średnich, sesja naukowa i panel dyskusyjny, wystawa fotografii, a na deser wielki koncert zamykający festiwal! "Muzykę swojego dzieciństwa" przedstawi NATALIA NIEMEN. Tyle w telegraficznym skrócie, bo atrakcji będzie co niemiara. Jak co roku wszystkim nam zależy, by festiwal był wielkim świętem dla wielbicieli twórczości Czesława Niemena. 
Honorowy patronat nad festiwalem sprawują: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Serdecznie zapraszamy!!!
 

Program 13. festiwalu młodych talentów Niemen Non Stop
Słupsk, 17-19 października 2019 r.
Ośrodek Teatralny RONDO Słupskiego Ośrodka Kultury
Akademia Pomorska w Słupsku
Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej  w Słupsku 

 

17 października 2019 r. godz. 9.00-11.00 Ośrodek Teatralny RONDO

 • „Co ty wiesz o Niemenie?” - konkurs dla szkół średnich

17 października 2019 r. godz. 12.00-16.00 Akademia Pomorska w Słupsku

 • multimedialna sesja naukowa „Dźwięk - Słowo - Obraz... i inne Muzy”
 • panel dyskusyjny 
  Prowadzenie: dr Piotr Chlebowski (Ośrodek Badań nad Twórczością C. Norwida KUL)
  Udział wezmą:  dr Jacek Kurek (Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr Radosław Marcinkiewicz (Uniwersytet Opolski), dr Piotr Chlebowski (Katolicki Uniwersytet Lubelski), dr Edyta Chlebowska (Katolicki Uniwersytet Lubelski), Agata Brajerska-Mazur (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)   

17 października 2019 r. godz. 15.00-20.00 Ośrodek Teatralny RONDO

 • warsztaty wokalne - prowadzenie Nika Lubowicz, trenerka w programie "Twoja twarz brzmi znajomo"

Nika Lubowicz  - pochodzi z Zakopanego z rodziny muzyków. Tam też ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. M. Karłowicza w klasach fortepianu oraz gitary. Następnie ukończyła  Liceum Muzyczne w Rzeszowie w klasie fortepianu. Ponadto jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na trzech wydziałach: Dyrygentura Chóralna, Fortepian oraz Wokalistyka Jazzowa.

Na scenie występuje od wczesnego dzieciństwa, jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, m.in. Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Bielskiej Zadymce Jazzowej, Nagrody Głównej – „Złota Tarka” na Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Iławie, I Nagrody na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu, III Nagrody na Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu i wielu innych. Nika na co dzień współpracuje m.in. ze swoimi braćmi: Dawidem (skrzypkiem zespołu Atom String Quartet) oraz Jakubem (kierownikiem muzycznym Teatru Muzycznego „Roma”); ma także na swoim koncie współpracę z wieloma muzykami polskiej sceny jazzowej, m.in. z Andrzejem Jagodzińskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Wojciechem Karolakiem, Wiesławem Pieregorólką, Piotrem Baronem, Kazimierzem Jonkiszem, Jackiem Namysłowskim, Wojciechem Pulcynem, a także z Sebastianem Karpielem-Bułecką i zespołem Atom String Quartet. Nika swoje wszechstronne wykształcenie wykorzystuje również w pracy pedagogicznej; ponadto współpracuje z Teatrem Muzycznym ROMA w Warszawie, a także z telewizją Polsat, gdzie jest trenerem wokalnym w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”. W 2015 roku znalazła się w gronie 80 laureatów - wybranych spośród ponad 800 osób - prestiżowego programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Dzięki temu 15 października 2015 roku wydała swoją debiutancką płytę pt. „Nika’s Dream”, która uzyskała nominację do Nagrody Fryderyk 2016 w kategorii Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku. W ankiecie Jazz Top 2015 magazynu Jazz Forum została uznana Nową Nadzieją polskiego jazzu. W 2016 roku ukazał się jej drugi - rodzinny album: „Noc nad Betlejem” zawierający autorskie kolędy i pastorałki jej ojca. Nika swoich muzycznych inspiracji nie ogranicza do jednego gatunku; interesuje się każdym wartościowym rodzajem muzyki, co stara się przekładać na swój indywidualny język muzyczny.

 

18 października 2019 r. godz. 18.00-20.30 Ośrodek Teatralny RONDO

 • międzynarodowy Konkurs Piosenki scen@niemena
  jury: Nika Lubowicz/ Paweł Brodowski/ Wojciech Korzeniewski
 • scena laureatów - "Marta Zalewska śpiewa Niemena"
 • ogłoszenie werdyktu jury i ceremonia wręczenie nagród

19 października 2019 r. godz. 19.00-21.30 Ośrodek Teatralny RONDO

 • koncert specjalny Natalia Niemen z zespołem „Muzyka mojego dzieciństwa”

Imprezy towarzyszące

 • bar „Pod Papugami”: Spotkanie z Uładzimirem Sieniutą, dyrektorem muzeum Niemena w Starych Wasyliszkach na Białorusi (OT Rondo)
 • wystawa fotografii „50 lat polskiego rock'n'rolla” M. Karewicza (OT Rondo)
 • prezentacja wydawnictwa KUL poświęconego Cz. Niemenowi (MBP)
 
KONCERT SPECJALNY 
Natalia Niemen z zespołem w programie "Muzyka mojego dzieciństwa"
 

NATALIA NIEMEN fot. SZAFARNIA Mateusz Otremba 19Natalia Niemen to piosenkarka, altowiolistka, plastyczka, autorka muzyki i tekstów. Z muzyką związana jest od najmłodszych lat. Jest absolwentką warszawskiej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w klasie altówki. Zarówno w tworzeniu muzyki, jak i w wyrazie wokalnym artystka inspiruje się starym rhytm’n’bluesem, rock’n’rollem, ekspresją pieśniarzy flamenco, ale także chorałem gregoriańskim i muzyką cerkiewną. Osobowość i głos artystki należą do jednych z najbardziej charakterystycznych i nietuzinkowych dzisiejszej muzyki polskiej.

 „Muzyka mojego dzieciństwa” - to koncert, podczas którego Natalia wykonuje utwory, jak sama mówi, „złotej ery muzyki amerykańskiej”, które tata „podsuwał” jej do słuchania, takich artystów jak: Aretha Franklin, Otis Redding, Johnny Winter czy Sam Cooke. Podczas koncertu Natalia wykonuje też kila utworów autorstwa Czesława Niemena oraz swoich.

Skład zespołu:

Paweł BZIM Zarecki – instrumenty klawiszowe

Zbigniew Wrombel – bas, kontrabas

Jurek Runowski – gitary

Paweł Dobrowolski – perkusja

 

BILETY na koncerty:

18 października, godz. 18.00 (Konkurs Piosenki scen@niemena oraz scena laureatów) - 25 zł

19 października, godz. 19.00 (koncert specjalny Natalii Niemen z zespołem „Muzyka mojego dzieciństwa”) - 35 zł

REZERWACJE

telefonicznie pod numerem (59) 842 63 49 od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 - 18.00

lub mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WSTĘP na warsztaty prowadzone przez Nikę Lubowicz - 80 zł, płatne w dniu warsztatów w kasie OT RONDO. Obowiązują zapisy, pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu 727 510 923. Ilość miejsc ograniczona.

 

REGULAMINY KONKURSÓW
Więcej informacji na temat tegorocznej, jak i poprzednich edycji festiwalu znajdą Państwo na stronie internetowej festiwalu
Niemen BELKA