Autostopem do wolności

Kino
Termin: 2022-07-04 17:00

Miejsce: kino Rejs, al. 3 Maja 22

ecobilet emcek

Autóstoppal a szabadság felé
Węgry 2021, 60 min

realizacja: Franz Zajti

W latach 60. I 70. nasz kraj był mekką autostopowiczów z… Węgier. Dla młodzieży węgierskiej, po stłumionym w 1956 roku powstaniu, Polska była ziemią „wolności i kultury”. Ponieważ na Węgrzech zabronione było podróżowanie autostopem, wielu jeździło do Polski, żeby przeżyć tam przygodę życia. Na letnich autostopowych wyprawach kształtowała się i integrowała inteligencja węgierska, która później stała się warstwą wiodącą życia kulturalnego w kraju.

W filmie zabrali głos między innymi: były węgierski prezydent László Sólyom, historyk i polonista Csaba György Kiss, poeta, tłumacz, historyk, dyplomata, ojciec obecnej ambasador Węgier w Polsce István Kovács, pisarz Janos Hay, plastyk István Haász i wielu innych.

Skąd w ludziach z tamtych lat tyle romantycznej otwartości, bezgranicznego zaufania do nieznanych sobie bliźnich? Dlaczego autostop stał się remedium z jednej strony dla władzy, a drugiej dla tęskniących za wolnością młodych ludzi? Czy był swoistą grą pozorów z jednej strony niby demokratycznych władz, drugiej niby wolnych obywateli? Czy istnieje DNA przyjaźni? Wreszcie, czy autostop jest wiernym miernikiem poziomu wolności?

Po seansie rozmowę z reżyserem filmu Franzem Zajti poprowadzi András Asztalos.

Pokazowi towarzyszyć będzie akcja "Jaśki Pokoju" organizowana przez Fundację Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum". Kolorowe poduszeczki, szyte m.in. przez podopiecznych DPS-u, będą dostępne dla widzów w holu kina. Każdy może je zabrać do domu i wpłacić dowolny datek na rzecz Stowarzyszenia "Zacisze" działającego przy Dps Lubuczewo. Projekt realizowany jest we współpracy z firmą Maripol z powiatu słupskiego, Dps Lubuczewo i OSW Damnica.

bilety: 18, 15, 13zł

 

Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Terminy


  • 2022-07-04 17:00