Miło nam poinformować, że w poniedziałek, 18 października na scenie Ronda będzie można zobaczyć Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark ze spektaklem "Plateau".
 
Spektakl realizowany jest w ramach Polskiej Sieci Tańca.
 
Połączenie tańca i teatru, starego bawoła w nowych baletkach i dzika ze skrzydłami to najnowsze dzieło polskiego choreografa Macieja Kuźmińskiego i reżysera emigranta z USA Paula Bargetto. Wynikiem ich kolaboracji jest spektakl napięty jak lina linoskoczka, który gardzi strachem, który skacze odważnie nad przepaścią i śmieje się z lekka pogardą by – mamy nadzieję – zapewnić Państwu rozrywkę najwyższego lotu.
Ale najpierw musimy was ostrzec. Choć puszczamy oko – ta gra nie jest zabawą.
 
Żyjemy bowiem w bardzo niepewnych czasach, a płaskowyż, na którym rodzimy dzieci i budujemy domy, zbudowany jest z ruchomych piasków i nagrobków. Wszystko, co kiedyś było nam drogie, co zdawało się być autentyczne, niewinne i dobre, zostało zawiane przez wiatr międzynarodowego handlu. Sprawiedliwość i moralność stały się tylko ziarnem w oku wszystko wiedzącego i widzącego cyklonu mediów a–społecznościowych.
 
Nasz ukochany naród – nękany podziałami, rozwieszony jak pranie między biegunami – pęka z napięcia jak guma w za małych majkach. Jesteśmy podejrzliwi, nieufni, wieszamy psy na wszystkim i wszystkich. Uczestniczymy w ruchu konspiracyjno-rekonstrukcyjnym, skanujemy horyzont, ekshumujemy resztki tradycji, wypatrujemy zbawiciela, który pokazałby nam drogę wyjścia.
 
Spektakl dla widzów 15+. W spektaklu pojawia się nagość.
Spektakl zawiera sceny odnoszące się do tematyki religijnej, które pomimo ich satyrycznego charakteru mogą być uznane za kontrowersyjne. Wszelkie sceny przedstawione w spektaklu są odzwierciedleniem wyłącznie wizji artystycznej.
Bilety w cenie 20zł dostępne są w Ośrodku Teatralnym RONDO przy ul. Niedziałkowskiego 5a. Rezerwacje pod nr tel. (59) 842 63 49
 
Głosy prasy:
"Bardzo intensywny, ciekawy i gęsty spektakl, daleko wykraczający poza teatr tańca. Pełen słów i urzekających scen tanecznych, nawiązujący celnie do współczesności, bardzo publicystyczny. I w sposób wielowymiarowy opowiadający o Polsce. Znakomicie pomieścił polskie fobie, bolączki, mity, dotknął tematów tabu, sięgnął po nieoczywiste środki."
Monika Żmijewska, Gazeta Wyborcza
"Podważając to, co niepodważalne i dystansując się wobec narodowych świętości, artyści zadają niełatwe pytania i prowokują. To niezwykle cenna okazja, którą dziś daje nam tylko sztuka, by nie pozostawać bezkrytycznym uczestnikiem, ale odważnie podejmować refleksję, nie przyjmując na wiarę tego, co podsuwa nam dziś rynek idei. […] Jeśli chcemy dosięgnąć realu, powinniśmy być gotowi na tę trudną konfrontację."
Joanna Sarnecka, portal taniecpolska.pl
"kosmopolityczny bigos, dekonstruujący narodowe symbole, drwiący z wzniosłych wartości i ideałów, a przy tym okraszony brytyjskim humorem. […] Tancerze występujący w spektaklu nie mają łatwego zadania, ale doskonale radzą sobie z wymagającym scenariuszem – zarówno tanecznie, jak i aktorsko."
Magdalena Mirkut-Majeranek, Dziennik Teatralny
"Teatr Rozbark może nie wyważa drzwi tańcem współczesnym, za to w zestawieniu ze słowem – robi niesamowite wrażenie."
Jerzy Doroszkiewicz, Kurier Poranny
 
Plateau
Teatr Rozbark | Kuźmiński / Bargetto
kreacja i wykonanie:
Monika Witkowska #Polska, Karolina Kardasz/Katarzyna Koziorz #Marka, Oscar Mafa #Król, Wojciech Marek Kozak #Królowa, Paweł Kozłowski #Kameleon, Alexey Torgunakov #CzarnyPies
choreografia, opracowanie muzyczne:
Maciej Kuźmiński
reżyseria, dramaturgia:
Paul Bargetto
scenografia, kostiumy, plakat:
Ilona Binarsch
oświetlenie:
Paweł Murlik
teksty:
Paul Bargetto, Marta Jagniewska-Bargetto
asystent choreografa, wsparcie produkcyjne:
Paweł Urbanowicz
druga obsada:
Wiktoria Zawadzka, Omar Karabulut
czas trwania:
100 min
premiera:
23 września 2019
produkcja:
Anna Wróblowska (Rozbark), Maciej Kuźmiński
Producent:
Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK
wideo:
Paweł Gawlock Szymkowiak
W promocji wydarzenia wykorzystaliśmy fotografie autorstwa Tomasza Raczyńskiego