styczeń 2012 - Feryjna pracownia twórczości – oferta skierowana była do tych, którzy nawet podczas odpoczynku od szkoły nie lubią odpoczywać od twórczych wyzwań. Przez dwa tygodnie wspólnie filcowaliśmy, lepiliśmy, szyliśmy, kleiliśmy, malowaliśmy, przywoływaliśmy słońce i ciepło latynoskimi, tanecznymi krokami i zgłębialiśmy tajniki sztuki kuglarskiej. Wszystkie zajęcia były bezpłatne, gdyż projekt współfinansowało Miasto Słupsk. Realizacja: Słupski Ośrodek Kultury.

lipiec 2012 – Kulturalne wakacje – podczas lipcowych, upalnych dni spotykaliśmy się w Pracowni, by wspólnie zdobywać wiedze na temat sztuki prehistorycznej i teatralnej. Na mini wykładach słuchaliśmy o rzeźbach cykladzkich, hieroglifach, rysunkach naskalnych, papierze, maskach teatralnych, mozaice ceramicznej i teatrze pacynkowym. Następnie zdobyte informacje sprawdzaliśmy w praktyce rzeźbiąc w glinie idole dawnych kultur, wygniataliśmy gliniane tabliczki i pisaliśmy/rysowaliśmy na nich nasze imiona znakami hieroglificznymi, układaliśmy z kolorowych kawałków ceramiki mozaikę, czerpaliśmy papier, filcowaliśmy własne pacynki i maski, przygotowywaliśmy scenografię do teatrzyku, rozgrzewaliśmy się teatralnie, by w efekcie zaprezentować teatrzyk pacynkowy według naszych pomysłów. Poza tym lepiliśmy z gliny wazony, doniczki, talerzyki, podstawki, aniołki, kotki, dekoracje do akwarium, kubki, tabliczki z napisami, filcowaliśmy kolorowe obrazki i malowaliśmy płócienne torby, a także dotlenialiśmy się na „podwórku kulturalnym" grając w piłkę, ćwicząc na siłowni i brykając na placu zabaw. Obejrzeliśmy też jedno profesjonalne przedstawienie pacynkowe pt. „Teatr Kubusia" przygotowany przez aktorów PTL „Tęcza" i zgłębialiśmy tajniki sztuczek kuglarskich i cyrkowych. Uczyliśmy się manipulować poi, diabolo, flowerstickiem i talerzykiem, a także żonglować piłeczkami, kolorowymi chustami i maczugami. Uczyliśmy się, czym jest kultura i wspólnie ją tworzyliśmy przede wszystkim bardzo dobrze się bawiąc. Wszystkie zajęcia były bezpłatne – projekt współfinansowało Miasto Słupsk. Realizacja: Słupski Ośrodek Kultury i stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny.

 

Wrzesień – grudzień 2012 – Pełnosprawni w kulturze. Witraż i ceramika – oferta skierowana była do dorosłych Słupszczan. Wspólnie lepiliśmy z gliny fantazyjne formy lub całkiem praktyczne naczynia, które następnie barwiliśmy kolorowymi szkliwami i wysypywaliśmy stłuczką szklaną. Zdobywaliśmy również umiejętność obróbki szkła, łączenia go ze sobą taśmą miedzianą, by w efekcie uzyskać piękny witraż, by mógł zawisnąć w domowym oknie lub na uszach. Uczestnikami naszego projektu bły osoby niepełnosprawne, które w jak najbardziej pełnosprawny sposób uczestniczą i sami tworzą kulturę. Efekty naszej wspólnej pracy można było zobaczyć na wystawie w grudniu. Realizacja: Słupski Ośrodek Kultury, stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny.

Projekt był współfinansowany ze środków pozostających w dyspozycji Prezydenta Miasta Słupska, pochodzących z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.